Jan Nowicki za życia zbudował swój grób. W obliczu śmierci aktora napis na płycie nabrał nowego znaczenia

Jan Nowicki

Jan Nowicki

Jan Nowicki nie żyje. Aktor już za życia przygotował swoje miejsce spoczynku. Napis na nagrobku w obliczu śmierci artysty nabiera dodatkowego znaczenia.

Jan Nowicki był wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się 5 listopada 1939 w Kowalu pod Włocławkiem. W środę 7 grudnia media obiegły wieści o śmierci artysty.

Wydaje się, że Jan Nowicki miał poczucie, że jego czas powoli się kończy. Wstrząsnęła nim bardzo niedawna śmierć Jerzego Treli, z którym się przyjaźnił i pracował:

Rozmawia pani z 82-letnim człowiekiem, któremu umarł 80-letni przyjaciel. Powiedzieć szkoda, że odszedł, to głupota, bo przecież w majestacie śmierci jest nieuchronność i przeznaczenie, którego nie uniknie nikt. Ale żal jak jasna cholera – mowił wówczas.

Wieści o jego odejściu zaskoczyły wielu. Jeszcze kilka dni temu Nowicki pojawił się publicznie. Zmarł we własnym domu. Okazuje się, że przygotował miejsce spoczynku.

Gdzie spocznie Jan Nowicki? Napis na nagrobku zmusza do refleksji

Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat, skarżył się na problemy ze zdrowiem, ale jeszcze 3 grudnia 2022 roku pojawił się publicznie, na uroczystościach z okazji 120-lecia Orkiestry Dętej Straży w Kowalu. Aktor był również druhem w tamtejszym OSP.

Mam jeszcze „świeże” zdjęcia z soboty z Kowalu, gdzie Jan Nowicki był na promocji książki – 120 lat OSP Kowal. Był tam w w mundurze strażackim  – mówił radny dla portalu Nasze Miasto.

Odszedł śp. Jan NowickiDzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala.

Posted by Miasto Kowal on Wednesday, December 7, 2022

Jan Nowicki miał sprecyzowane plany co do swojego pochówku. Chciał spocząć w Kowalu. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Nowickich. Grób zdobi rzeźba przedstawiająca rozsuniętą teatralną kurtynę, a między kamiennymi kotarami widnieje krzyż. Na płycie nagrobnej jest też wyryty napis:

Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom.

Słowa te w obliczu śmierci wybitnego artysty nabierają dodatkowego znaczenia.

Halina Mlynkova żegna Jana Nowickiego

Jan Nowicki miał bardzo burzliwe życie prywatne, a na swoim koncie kilka związków. Z Barbarą Sobottą doczekał się syna, Łukasza. Jest on doskonale znanym aktorem i prowadzącym Pytanie na śniadanie. Syn aktora przez wiele lat był mężem Halinki Mlynkovej. Byli jednym z piękniejszych małżeństw w show-biznesie i doczekali się syna, Piotra. Nawet po rozstaniu byli małżonkowie mają dobre relacje, o czym zapewniał Łukasz w programie Taka jak Ty.

Halina jest matką mojego syna. Co za tym idzie, jedną z najważniejszych osób, jakie spotkałem w moim życiu. Ludzie czasem się krzywdzą, ludzie robią sobie złe rzeczy, ludzie bywają wobec siebie okrutni. Więc rozumiem, że może być żal, chęć rewanżu. Między nami takich sytuacji nie było w związku z tym nie ma też żadnego powodu, żeby zaistniały takie sytuacje. Jeżeli z kimś spędzasz 10 lat swojego życia, a potem źle o nim mówisz, bądź źle go traktujesz w swoich wspomnieniach, to jakbyś źle traktował samego siebie. W związku z tym w jakimś sensie, żeby zrobić sobie samemu dobrze, jesteś dobry dla innych.

Wokalistka miała także znakomite relacje ze swoim byłym teściem i dziadkiem swojego starszego syna. Jana Nowickiego pożegnała we wzruszającym wpisie, który zamieściła w sieci.

Ach Tato…. Dziękuję za te wszystkie lata pięknej relacji. Dziękuję za Twoje książki, role filmowe, teatr, muzykę i słowo… Przede wszystkim dziękuję za bycie wyjątkowym, zupełnie niestandartowym Dziadkiem. Dzięki Twojemu bezkompromisowemu podejściu do życia, żyłeś na własnych zasadach i to też wpajałeś wnukowi.


Jan Nowicki i Halina Mlynkova

Jan Nowicki i Halina Mlynkova

Jan Nowicki cierpi na depresję

Jan Nowicki cierpi na depresję

Jan Nowicki na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Fot. AKPA)

Jan Nowicki na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (Fot. AKPA)

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×