Szukaj

Franco Zeffirelli nie żyje. Zmarła legenda kina. Pracował z największymi gwiazdami

Franco Zeffirelli nie żyje. Włoski reżyser, znany głównie z adaptacji sztuk Szekspira, zmarł w sobotę. Miał 96 lat. 
Franco Zeffirelli nie żyje

Smutna wiadomość dla fanów światowego kina. Zmarł Franco Zeffirelli, wybitny włoski reżyser, który w historii sztuki zapisał wiele ponadczasowych dzieł. Wśród nich warto wymienić m.in. ekranizacje sztuk Williama Szekspira, a także produkcje takie jak m.in. Brat Słońce, siostra Księżyc  czy Herbatka z Mussolinim. 

Przyczyną śmierci artysty była długoletnia choroba. Mężczyzna miał 96 lat.  Zeffirelli zostanie pochowany w swej rodzinnej Florencji.

Franco Zeffirelli – kim był?

Franco Zeffirelli urodził się 12 lutego 1923 r. Jego matka zmarła kiedy on był bardzo młody. Ojciec zaakceptował go w momencie, w którym mężczyzna skończył 19 lat. To jednak nie zatrzymało Franco by związać się ze sztuką. Początkowo studiował na florenckiej Akademii Sztuk Pięknych, by później kontynuować edukację w rodzinnym mieście.

Po wojnie obiektem jego zainteresowania stał się teatr.W latach 50. próbował swoich sił jako reżyser teatralny, filmowy, a także operowy. Tak silna pasja przyniosła mu niemałe sukcesy, a w jego filmach występowały największe światowe gwiazdy.

To właśnie on odpowiadał za Hamlera z Melem Gibsonem, a także Poskromienie złośnicy, w którym to zagrali Elizabeth Taylor i Richard Burton. Na swoim koncie miał też nominację do Oscara za reżyserię Romeo i Julii. Obraz otrzymał dwie statuetki – za zdjęcia i za kostiumy.  

Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu królowa Elżbieta II przyznała reżyserowi honorowy tytuł szlachecki. Reżyser prawdopodobnie spokrewniony był z  Leonardo da Vinci.

Zobacz: Nie żyje gwiazdor Realu, Sevilli, Arsenalu i Atletico. Piłkarz zginął w wypadku samochodowym w wieku 35 lat

Zobacz: Nie żyje 35-letni utalentowany tancerz i choreograf. Od lat walczył z ciężką chorobą. Był ujawnionym gejem

Zobacz: Nie żyje Rosław Szaybo. Wybitny polski fotograf, twórca kultowych okładek płyt dla światowych gwiazd muzyki


Czy lubisz oglądać polskie filmy?

×