Szukaj

Franco Zeffirelli nie żyje. Zmarła legenda kina. Pracował z największymi gwiazdami

Franco Zeffirelli nie żyje. Włoski reżyser, znany głównie z adaptacji sztuk Szekspira, zmarł w sobotę. Miał 96 lat. 
Franco Zeffirelli nie żyje

Franco Zeffirelli nie żyje

Smutna wiadomość dla fanów światowego kina. Zmarł Franco Zeffirelli, wybitny włoski reżyser, który w historii sztuki zapisał wiele ponadczasowych dzieł. Wśród nich warto wymienić m.in. ekranizacje sztuk Williama Szekspira, a także produkcje takie jak m.in. Brat Słońce, siostra Księżyc  czy Herbatka z Mussolinim. 

Przyczyną śmierci artysty była długoletnia choroba. Mężczyzna miał 96 lat.  Zeffirelli zostanie pochowany w swej rodzinnej Florencji.

Franco Zeffirelli – kim był?

Franco Zeffirelli urodził się 12 lutego 1923 r. Jego matka zmarła kiedy on był bardzo młody. Ojciec zaakceptował go w momencie, w którym mężczyzna skończył 19 lat. To jednak nie zatrzymało Franco by związać się ze sztuką. Początkowo studiował na florenckiej Akademii Sztuk Pięknych, by później kontynuować edukację w rodzinnym mieście.

Po wojnie obiektem jego zainteresowania stał się teatr.W latach 50. próbował swoich sił jako reżyser teatralny, filmowy, a także operowy. Tak silna pasja przyniosła mu niemałe sukcesy, a w jego filmach występowały największe światowe gwiazdy.

To właśnie on odpowiadał za Hamlera z Melem Gibsonem, a także Poskromienie złośnicy, w którym to zagrali Elizabeth Taylor i Richard Burton. Na swoim koncie miał też nominację do Oscara za reżyserię Romeo i Julii. Obraz otrzymał dwie statuetki – za zdjęcia i za kostiumy.  

Ciekawostką jest fakt, że kilka lat temu królowa Elżbieta II przyznała reżyserowi honorowy tytuł szlachecki. Reżyser prawdopodobnie spokrewniony był z  Leonardo da Vinci.

Zobacz: Nie żyje gwiazdor Realu, Sevilli, Arsenalu i Atletico. Piłkarz zginął w wypadku samochodowym w wieku 35 lat

Zobacz: Nie żyje 35-letni utalentowany tancerz i choreograf. Od lat walczył z ciężką chorobą. Był ujawnionym gejem

Zobacz: Nie żyje Rosław Szaybo. Wybitny polski fotograf, twórca kultowych okładek płyt dla światowych gwiazd muzyki


Franco Zeffirelli nie żyje

Franco Zeffirelli nie żyje

Franco Zeffirelli miał 96 lat

Franco Zeffirelli miał 96 lat

Franco Zeffirelli - zmarł wybitny włoski reżyser

Franco Zeffirelli - zmarł wybitny włoski reżyser

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×