Eurowizja. Kto z Polski zajął ostatnie miejsce? Rafał Brzozowski ma spore szanse, ale kiedyś już zamykaliśmy stawkę

Eurowizja 2021. Rafał Brzozowski

Eurowizja 2021. Rafał Brzozowski

Polska na Eurowizji. Kto zajął ostatnie miejsce? Rafał Brzozowski ma spore szanse, by zamknąć stawkę w półfinale. Jeśli tak się stanie, będzie drugim w historii, który tego dokona. Komu już raz poszło najgorzej?

Za niespełna tydzień drugi półfinał Eurowizji 2021, w którym Rafał Brzozowski zawalczy o awans do finału. W najnowszych notowaniach bukmacherów nasz reprezentant zajmuje miejsce daleko poza ścisłą 10., która zaśpiewa w najważniejszej części konkursu. Niektórzy sugerują nawet, że Polska w tym roku ma szansę na ostatnie miejsce. Jeśli tak się stanie, nie będzie to nasza pierwsza tak duża porażka.

Eurowizja. Kto z Polski był na ostatnim miejscu?

Polska w Eurowizji bierze udział od 1994 roku. Zaczęło się z impetem, bo od 2. miejsca Edyty Górniak. Potem było tylko gorzej. Dopiero po prawie 10 latach znowu znaleźliśmy się w czołówce notowania. Zespół Ich Troje w 2003 roku wywalczył 7. miejsce. Euforia wśród fanów konkursu nie trwała długo. Od 2005 roku nasi reprezentanci mieli problem z wyjściem z grupy. Trzykrotnie zabrakło nam tylko kilku punktów. Na 11. miejscu, czyli pierwszym niepremiowanym awansem, znaleźli się Ivan i Delfin, Ich Troje w 2006 roku i TULIA. Było blisko, ale było też daleko – właściwie najdalej jak tylko się da.

Isis Gee w 2008 dostała się do grona finalistów tylko dzięki dzikiej karcie przyznanej przez jurorów. Mimo wielkich nadziei, w finale konkursu zajęła 24. miejsce, czyli drugie od końca. Na For Life zagłosowały tylko Irlandia i Wielka Brytania.

Zamykanie tabeli punktacyjnej w finale to jeszcze nic, w porównaniu z tym, co w 2011 roku osiągnęła Magdalena Tul. Piosenkarka znana z programu Jaka to melodia? wyjątkowo nie miała szczęścia na Eurowizji. W roku, w którym brała udział, dostała przywilej wyboru miejsca startowego, który drogą losowania przypadał reprezentantom tylko dwóch krajów. Gdy TVP zdecydowała, że chce, by Polska otworzyła konkurs, wielu przyjęło tę informację z niedowierzaniem. Nie od dziś wiadomo, że pierwszy występ jest zwykle najsłabiej zapamiętywany przez głosujących.

Magdalena Tul w pierwszym półfinale Eurowizji poległa na całej linii. Jej show było pełne błędów technicznych. Nie pokazano go tak, jak planowała artystka. Praca kamer rozmijała się z ustaleniami polskiej ekipy z produkcją. Na początku nie działał jej odsłuch, a w trakcie wykonywania skomplikowanej choreografii doszło do wypadku na scenie. Krzyk jednej z tancerek, która złamała palec, usłyszały miliony widzów.

Ostatecznie Jestem, które przez wielu wskazywane było jako pewniak do finału, zajęło ostatnie, 19. miejsce, otrzymując zaledwie 18 punktów – 3 z Norwegii, 5 z Wielkiej Brytanii, 4 z Gruzji, 4 z Węgier i 2 z Litwy.

Magdalena Tul po Eurowizji nie ukrywała swojego rozczarowania. Miała do tego pełne prawo, bo przed Eurowizją stawiano ją w gronie tych, którzy powinni trafić do finału. Rafał Brzozowski od początku typowany jest do ostatniego miejsca. Fani Eurowizji w najróżniejszych rankingach nie wróżą mu większego sukcesu, podobnie jak analitycy.

Czy wokalista, który podobnie jak przed laty Magda, jest związany z Jaką to melodią, będzie kolejną gwiazdą, która w historii polskich startów zapisze niechlubną kartę? O tym przekonamy się już 20 maja. Póki co trzymamy kciuki, by tak się nie stało.


Magdalena Tul na Eurowizji 2011

Magdalena Tul na Eurowizji 2011

Magdalena Tul na Eurowizji 2011

Magdalena Tul na Eurowizji 2011

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Magdalena Tul, Eurowizja 2011

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Magdalena Tul, Eurowizja 2011

Komentarze

 • Ewa pisze:

  Dlaczego nie napiszcie o wspaniałym występie i wysokim miejscu Michała Szpaka?

 • Gość pisze:

  Dlaczego w tych wypowiedziach tyle jadu ?

 • Gośćyaza pisze:

  Szpak był mega!

 • Gość pisze:

  Trzymam kciuki za Brzozowskiego a wszystkim antypolakom opamietania

 • Gość pisze:

  Dlaczego w artykule nie ma słowa o genialnym występie Michała Szpaka !

 • A. pisze:

  Dlaczego Polak Polakowi zawsze wilkiem????? Zamiast wspierac wszystko co polskie to tylko jad, zawiść, krytyka. NIEMIECKIE LEPSZE?????????????NIE?????

  • Gość pisze:

   Co xD Niby co ma to wykonanie do Niemiec? Wy już popadliście w jakąś fobie przez to TVP…

 • Gosc pisze:

  Beznadziejny facet jak tv ktora reprezentuje

 • Ela pisze:

  Kto to jest Brzozowski nie znam ani jednej jego piosenki

 • Michał pisze:

  prezede wszystkim: KTO ZAPROJEKTOWAŁ TE STROJE DLA NICH???? GOLFY PLUS GARNITURY??? TOTALNA MASKARA Z LAT SZEŚĆIEDZIATYCH! CO ZA KOSZMAR, CO ZA BRZYDOTA! – totalny brak wyczucia epoki i gustu. Nie wiem – nie moge pojąć jak mozna bylo tak ich ubrac. Naipeirw NIE MOZNA NA NICH PATRZEĆ- i wtedy juz nie mozna nawet słuchać…..

 • Gość pisze:

  Mamy zdolnych artystów którzy co roku wprowadzalibyśmy Polskę do finału ale mamy na Eurowizji co mamy i co roku ten sam problem – czy awansujemy? Wyjątkiem w ostatnim czasie była Tulia to byl trafny wybór ale realizacja występu to też Masa błędów. Tym razem zanosi się ze i piosenka i realizacja będą poniżej przeciętnej. Szkoda.

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×