Eurowizja: Powstała lista największych hitów. Załapała się tylko jedna polska piosenka. Nie jest to „To nie ja” Edyty Górniak

Edyta Górniak

Edyta Górniak

ESC Top 250, czyli lista największych przebojów Eurowizji wszech czasów, została opublikowana w sylwestrową noc. Wśród 250 utworów znalazła się tylko jedna polska propozycja. Ku zaskoczeniu wielu, nie jest to przebój Edyty Górniak, z którym osiągnęła historyczny dla Polski wynik.

Eurowizja od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Konkurs ten organizowany jest od 1956 roku. Zrzesza on artystów z całego Starego Kontynentu i kilku krajów spoza, którzy reprezentują swoją ojczyznę. Wokaliści występują ze stworzonymi specjalnie na tę okazję piosenkami, a następnie poddawani są ocenie jurorów i publiczności (na przestrzeni lat system głosowania wielokrotnie ulegał zmianie). W poprzednich latach wśród zwycięzców znaleźli się tacy artyści jak Conchita Wurst, Celine Dion, zespół ABBA, a także grupa rockowa Måneskin.

ESC Radio od czternastu lat przeprowadza plebiscyt ESC Top 250. W rankingu uwzględnionych jest 250 najlepszych eurowizyjnych piosenek. O kolejności decydują głosy słuchaczy popularnego na całym świecie radia internetowego. Każdy fan Eurowizji miał do wyboru 10 spośród blisko 1600 występów. Głosowanie zakończyło się przed końcem roku. Stacja zaprezentowała wyniki na antenie w sylwestrową noc.

Na samym szczycie zestawienia uplasowała się szwedzka artystka Loreen z utworem Euphoria. Wokalistka w 2012 roku przyniosła zwycięstwo swojemu krajowi. Od tego czasu jej piosenka nieprzerwanie od dekady, pojawia się na pierwszym miejscu rankingu listy ESC Top 250. Drugie miejsce w tym roku należy do rockowego zespołu Måneskin, który utworem Zitti e buoni przyniósł zwycięstwo Włochom. Podium zamknęła grupa reprezentująca Ukrainę – Go_A. W Rotterdamie wykonali oni piosenkę Shum.

W rankingu ESC Radio 250 znalazła się tylko jedna polska propozycja.

ESC Top 250. Tylko jedna polska piosenka z Eurowizji w rankingu

Jak dotąd najwyższe miejsce w eurowizyjnej tabeli zapewniła Polsce Edyta Górniak. Gwiazda w 1994 roku brawurowo wykonała utwór To nie ja!, z którym zajęła drugą pozycję. Nasz kraj reprezentowali później tacy artyści jak Kasia Kowalska, Ich Troje, Cleo, Michał Szpak. Nikomu jednak nie udało się zbliżyć do wyniku diwy.

W zestawieniu ESC Top 250 pojawiło się również polskie nazwisko. Ku zdziwieniu wielu fanów nie jest to Edyta, której szlagier przez 13 lat gościł w corocznych odsłonach notowania.

Na 167. miejscu znalazł się Michał Szpak i jego utwór Color of Your Life. Nastąpił jednak ogromny spadek względem ubiegłego roku. Muzyk w 2020 zajął 69 pozycję.

Poza Górniak z zestawienia wypadli również: Kasia Kowalska oraz Gromee i Lukas Meijer. Dokładną analizę rankingu znajdziecie na łamach serwisu eurowizja.org.

Jesteście zaskoczeni?


Edyta Górniak - Opole 2021

Edyta Górniak - Opole 2021

Michał Szpak

Michał Szpak

Loreen w Polsce, 2013 rok

Loreen w Polsce, 2013 rok

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×