Eurowizja 2022. Kraje oskarżone o manipulację głosami chcą bojktować kolejny konkurs. Polska jasno postawiła sprawę

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022. Kraje, które zostały oskarżone o manipulację głosami zapowiadają bojkot kolejnego konkursu. Jakie jest stanowisko Polski, która znalazła się w tym gronie?

Eurowizja 2022 wzbudziła ogrom kontrowersji. Konkurs jest jednym z największych wydarzeń muzycznych na świecie i najbardziej prestiżową imprezą w Europie. Poszczególne kraje przez cały rok szykują się do tego, aby jak najlepiej zaprezentować się na scenie i walczyć o pierwsze miejsce. Polsce tylko raz udało się otrzeć o wygraną, gdy nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak. W tym roku na konkursie pojawił się Krystian Ochman z piosenką River. Chociaż bukmacherzy typowali go bardzo wysoko to ostatecznie zajął 12. miejsce w wielkim finale.

Sporo kontrowersji wzbudził fakt, że wokalista nie otrzymał żadnego punktu od jury z Ukrainy. Zrobiła się po tym spora medialna wrzawa. Jeszcze większe zamieszanie wywołała jednak informacja od Europejskiej Unii Nadawców, która jest odpowiedzialna za organizację Eurowizji. Okazało się, że ze względu na podejrzenie manipulacji głosami punkty z sześciu krajów zostały unieważnione. W tym niechlubnym gronie znalazła się też Polska.

Eurowizja 2022. Kraje oskarżone o manipulację głosami chcą zbojkotować konkurs

Eurowizja 2022 odbyła się w Turynie, a wokalną rywalizację wygrał pochodzący z Ukrainy zespół Kalush Orchestra. Już po tym, jak impreza dobiegła końca okazało się, że część krajów mogła dopuścić się manipulacji głosami. Pochodzące od nich punkty zgodnie z regulaminem nie były brane pod uwagę, a zastąpiono je punktami z krajów o podobnej strukturze geograficznej. W tym gronie znaleźli się: Azerbejdżan, Gruzja, Rumunia, Czarnogóra, San Marino i Polska. Po fakcie ujawniono karty do głosowania z tych krajów, co miało być dowodem na wykryte nieprawidłowości.

Teraz część krajów oskarżonych o manipulację zaczyna odważnie wspominać o rezygnacji z przyszłorocznego konkursu. Pod znakiem zapytania stoi udział Rumunii, która już wspomniała publicznie o bojkocie konkursu, podobno także Azerbejdżan ma poważny dylemat, czy za rok pojawić się na scenie.

Co w takim wypadku zrobi Polska? Rodacy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ nasz kraj nie zamierza rezygnować, a nawet zaoferował swoją pomoc przy organizacji wydarzenia za rok. Według regulaminu bowiem ze względu na zwycięstwo zespołu z Ukrainy powinien on się odbyć na terenie kraju laureatów. Prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że zorganizuje imprezę w doszczętnie zniszczonym i będącym obecnie pod kontrolą Rosjan Mariupolu. Wydaje się jednak, że jego plany mogą nie dojść do skutku.


Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush

Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush

Krystian Ochman - Eurowizja 2022

Krystian Ochman - Eurowizja 2022

Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush

Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush

Komentarze

 • Inga pisze:

  Dziwne jest to ,że ukarano kraje , które jawnie występują przeciwko Rosji!

 • Gość pisze:

  Nie rozumiem dlaczego Polska uczestniczy w tym ,, badziewnym ,, festiwalu .

 • Duduś pisze:

  Nie rozumiem tego zupełnie jak nasz kraj może chcieć organizować Eurowizję dla kraju, który nie dał Polsce ani jednego punktu. Czy nasz rząd i w tym pan Kurski są ślepi? Przecież to by była kpina.

 • Gość pisze:

  Rozumiem że Kurski dołoży do organizacji eurowizji że swojej pensji

 • GośćA pisze:

  My to już honoru nie mamy wcale… W każdą d..ę w wejdziemy i bez wazeliny. A im bardziej nas gnoją tym my bardziej się łasimy…. 🤦

 • Gość pisze:

  Krystian wykonał piosenkę pięknie jest utalentowanym artystą.Co do ubioru…?

 • GośćMaria pisze:

  Miejsce 12 czy 13 które otrzymał Ochman było słuszne dowodem samym był ubiór u sama piosenka słowa i ta melodia I niema się tu co targować jak na targu .Piprostu plama hak w zeszyciepierwszaka.

  • Gość pisze:

   Krystian OCHMAN powinien wygrać ma najpiękniejszy głos to nie nasza wina że wybiera się głuchych jurorów

  • Fuj pisze:

   Ty kobieto lecz się na głowę

 • Gość pisze:

  No a niedawno mówiłam że za rok Eurowizja będzie w Polsce, no i proszę….. może zostane wróżką.

  • Gość pisze:

   Nie rozumiem tej propozycji. Dlaczego Polska? I może jeszcze z naszym pieniędzy to zapłacimy przecież Polska to bogaty kraj.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×