Eurowizja 2021. Dziś pierwszy półfinał. Oto wszyscy uczestnicy. Kto ma największe szanse na awans?

Eurowizja 2021

Eurowizja 2021

Eurowizja 2021 pierwszy półfinał. Lista państw, które biorą udział, piosenki i kolejność występów. Kto ma największe szanse na finał?

Dzisiaj rozpoczynają się zmagania reprezentantów państw należących do Europejskiej Unii Nadawców podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji.  Uczestnicy i ich piosenki znani są od kilku miesięcy, zatem najwyższa pora przybliżyć ich sylwetki. W pierwszym półfinale swoje utwory wykona 16 wokalistów.

Eurowizja 2021 – pierwszy półfinał. Kolejność występów

 1. Litwa – The Roop Discoteque
 2. Słowenia – Ana Soklič Aśmen 
 3. Rosja – Manizha Russian Woman
 4. Szwecja – Tusse Voices
 5. Australia – Montaigne Technicolour
 6. Macedonia Północna – Wasil Here I Stand
 7. Irlandia – Lesley Roy Maps
 8. Cypr – Elena Tsangrinu El Diablo
 9. Norwegia – Tix Fallen Angel
 10. Chorwacja – Albina Tick-Tock
 11. Belgia – Hooverphonic The Wrong Place 
 12. Izrael – Eden Alene Set Me Free
 13. Rumunia – Roxen Amnesia
 14. Azerbejdżan – Efendi Mata Hari
 15. Ukraina – Go A Szum
 16. Malta – Destiny Je me casse

Skrót wszystkich piosenek:

Eurowizja 2021: Litwa – The Roop Discoteque

Litwa wyłoniła swojego reprezentanta podczas preselekcji – Pabandom iš naujo, które były okrojoną wersją widowiska, które odbyło się w zeszłym roku. Składały się one z dwóch odcinków eliminacyjnych, półfinału oraz finału. Bezkonkurencyjny okazał się zespół The Roop, który miał reprezentować swój kraj w 2020 roku.

The Roop to trio, które pochodzi z Wilna. Tworzą muzykę, która łączy ze sobą pop rocka oraz indie. Na scenie zadebiutowali w 2014 roku singlem Be mine. Po raz trzeci próbują swoich sił w konkursie Eurowizji. W 2018 roku zajęli trzecie miejsce w litewskich preselekcjach. Grupa jak dotąd wydała trzy płyty, które cieszą się dużą popularnością na rodzimym rynku muzycznym.

Eurowizja 2021: Słowenia – Ana Soklič Amen

Ana Soklič w 2020 roku wygrała konkurs EMA 2020 i tym samym została wybrana, jako reprezentantka Słowenii podczas konkursu Eurowizji. Organizatorzy jednak odwołali ubiegłoroczną edycję wydarzenia z uwagi na epidemię koronawirusa. Mimo to wokalistka nie straciła szansy na to, aby zaprezentować się szerszej publiczności. Podczas programu Pesem Evrovizije: Najboljših 25 potwierdzono, że to ona wystąpi w barwach Słowenii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ana wykonuje przede wszystkim utwory jazzowe, bluesowe i soulowe. Nad wokalem pracowała pod okiem Darji Švajger, która dwukrotnie reprezentowała ojczyznę podczas konkursu. Tegoroczna reprezentantka wzięła udział w 1. edycji programu X-Factor, który został wyemitowany w 2012 roku. Od tamtego czasu dwukrotnie starała się o wyjazd na Eurowizję wraz z grupą Diona Dimm.  Dopiero jako solistka została doceniona przez publiczność.

Eurowizja 2021: Rosja – Manizha Russian Woman

Rosja po dziewięciu latach przerwy zdecydowała się na organizację otwartych selekcji do Eurowizji 2021. 8 marca Rosjanie zdecydowali, że do Rotterdamu pojedzie Manizha.

Rosyjska i tadżycka piosenkarka, perfomerka i autorka cieszy się w swojej ojczyźnie bardzo dużą popularnością. Gwiazda tworzy pomysłowe klipy i nietuzinkowe teksty, które na długo zapadają w pamięć.

Eurowizja 2021: Szwecja – Tusse Voices

Szwecja zorganizowała w tym roku 61. edycja Melodifestivalen, który pozwolił rodakom wybrać wokalistę, który będzie reprezentował ojczyznę podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Najlepszy okazał się Tusse – kongijsko-szwedzki artysta, który zdobył aż 175 punktów w głosowaniu jurorów oraz telewidzów i bez trudu pokonał rywali.

19-latek urodził się w Kongo-Kinszasie, jednak z powodu wojny musiał uciekać z ojczyzny. W 2009 roku sam przyjechał do Szwecji, gdzie mieszkał w miejscowości Nora. Obecnie mieszka z rodziną zastępczą w Tällberg w regionie Dalarny.

Eurowizja 2021: Australia – Montaigne Technicolour

Podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji widzowie nie zobaczą na żywo występu australijskiej wokalistki Montaigne, ponieważ ta nie mogła przyjechać do Rotterdamu z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to jej występ zostanie odtworzony dzięki wykonanemu wcześniej nagrani live-on-tape.

Wokalistka urodziła się 14 sierpnia 1995 roku w Sydney. Jest jedną z najważniejszych postaci australijskiej sceny niezależnej. Jest finalistką konkursu Triple J Unearthed High. Na scenie zadebiutowała wydanym w 2014 roku singlem pt. I Am Not an End. Jak dotąd wydała epkę Life of Montaigne oraz dwa albumy studyjne.

Eurowizja 2021: Macedonia Północna – Wasil Here I Stand

Podczas tegorocznego konkursu Eurowizji Macedonię będzie reprezentował Wasił Garwanliew. Mężczyzna w 2019 roku był chórzystą Tamary Todewskiej, która wystąpiła w Tel Avivie.

Wasil w 1992 roku wystąpił podczas festiwalu Zlatno Slaveche, gdzie wykonał utwór Marionka. Co ciekawe, piosenka była jednym z najpopularniejszych dzwonków telefonicznych. Mężczyzna mieszkał w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Kanadzie, gdzie studiował m.in. w Królewskim Konserwatorium.

Eurowizja 2021: Irlandia – Lesley Roy Maps

5 marca 2020 roku Raidió Teilifís Éireann ogłosiło, że reprezentantką Irlandii podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Lesley Roy, która wykona utwór Story of My Life. Z uwagi na pandemię koronawirusa konkurs został odwołany. Mimo to Lesley nie straciła szansy i już 18 maja zaprezentuje na scenie swój najnowszy utwór pt. Maps.

Roy urodziła się 17 września 1987 roku. Jest znaną w Irlandii piosenkarką power popową. 30 września 2008 roku wydała swój debiutancki album Unbeautiful. Jej twórczość często wykorzystywana jest w serialach emitowanych na antenie MTV.

Eurowizja 2021: Cypr – Elena Tsangrinu El Diablo

Odkąd tylko Cypr ogłosił, jaki utwór wykona wokalistka, internauci zaczęli porównywać ją do Lady Gagi. Gwiazda znalazła się w centrum skandalu – wiele osób zauważyło, iż utwór jest podobny do hitu Bad RomanceAnywhere Rity Ory oraz Love Me Land, który w oryginale wykonywała Zara Larsson.

Elena Tsangrinu ma 26 lat i pochodzi z Grecji. To właśnie tam wzięła udział w programie Mam talent, w którym dotarła do finału. Krótko po tym została wokalistką grupy OtherView, z którą nagrała kilka hitów. W 2018 roku postanowiła rozpocząć karierę solową. Prowadzi własny program, w którym opowiada o gwiazdach K-POPu.

Eurowizja 2021: Norwegia – Tix Fallen Angel

Andreas Haukeland ma 27 lat i pochodzi z Bærum. Przed laty wymyślił swój pseudonim, ponieważ dorastał z zespołem Tourette’a. Zadebiutował w 2015 roku singlem Sheikh, który w krótkim czasie podbił serca słuchaczy i stał się imprezowym hitem. Muzyk był jurorem w norweskiej edycji programu Idol. Ut av mørket. Jeszcze w tym roku planuje wydać 14 imprezowych utworów. Póki co ma przed sobą jeden z najważniejszych występów podczas swojej kariery. W Rotterdamie wykona utwór Fallen Angel, którego możecie posłuchać poniżej.

Eurowizja 2021: Chorwacja – Albina Tick-Tock

Chorwacja na Eurowizję 2021 wystawiła wokalistkę o pseudonimie Albina. W pierwszym półfinale wykona ona utwór Tick-Tock, który stworzyła przy współpracy z uczestnikiem francuskich preselekcji w 2018 roku – Maxem Cinnamonem. Wokalistka wykona utwór w języku angielskim i chorwackim. Posłuchajcie:

Eurowizja 2021: Belgia – Hooverphonic The Wrong Place

Belgia na Eurowizji 2021 reprezentuje zespół Hooverphonic. Grupa przygotowała na to wydarzenie aż dwa utwory, z których jeden okazał się idealnym przebojem na konkurs. Piosenkę po raz pierwszy zaprezentowano 4 marca w porannej audycji radia MNM.

Zespół miał reprezentować ojczyznę w 2020 roku, jednak organizatorzy odwołali konkurs z powodu pandemii koronawirusa. Utwór The Wrong Place został napisany w języku angielskim i ma bardzo charakterystyczny bit. Posłuchajcie:

Eurowizja 2021: Izrael – Eden Alene Set Me Free

Podczas tegorocznej edycji konkursu Eurowizji Izrael będzie reprezentowała wokalistka Eden Alene, która wykona utwór Set Me Free. Piosenkę napisali Noam Zlatin, producent muzyczny, który współpracuje z muzykami Sił Obronnych Izraela, Ron karmi, Ido Netzer oraz Amit Mordechai. Wokalistka w ojczystym języku zaśpiewa tylko jedno zdanie po hebrajsku. To idealna propozycja dla fanów instrumentów smyczkowych. Eden zaprezentowała w utworze skalę swojego głosu. Posłuchajcie:

Eurowizja 2021: Rumunia – Roxen Amnesia

Rumunia zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Kraj ten w 2005 i 2010 roku zajął trzecie miejsce. W tym roku o miejsce w finale zawalczy Roxen, która wykona utwór Amnesia. Piosenkę wybrało profesjonalne jury z uwagi na fakt, że kawałek ma świetny, klubowy bit. Sprawdźcie sami:

Eurowizja 2021: Azerbejdżan – Efendi Mata Hari

Mata Hari to utwór z Azerbejdżanu, który wykona piękna Samira Efendi. Piosenkę stworzyli dla niej Holendrzy Alan Roy Scott, Sarah Lake i Luuk van Beers. Wybór nie jest przypadkowy – jak dotąd Azerbejdżan największe sukcesy odnosił przy współpracy ze Szwedami, Bułgarami czy Grekami.

Eurowizja 2021: Ukraina – Go A Szum

Ukraina w tym roku postawiła na nowoczesny folk. Utwór Szum od początku wzbudził sporo kontrowersji – wielu słuchaczy zarzuciło grupie Go A wykorzystanie fragmentów ukraińskiego utworu ludowego. Zgodnie z wytycznymi Eurowizji piosenka może mieć maksymalnie 3 minuty, a Szum w pierwotnej wersji trwał 4 minuty i 20 sekund. Na szczęście naniesiono poprawki i Ukraina 18 maja zaprezentuje się w Rotterdamie.

Eurowizja 2021: Malta – Destiny Je me casse

Malta predysponuje do zajęcia pierwszego miejsca podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, a to za sprawą Destiny, która wykona utwór Je me casse. Nastolatka w 2015 roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Sofii, a teraz ma szansę powtórzyć swój sukces. Jak dotąd nie wydała własnego albumu, jednak po tym występie jej kariera na pewno ruszy z kopyta.

Kto waszym zdaniem ma największe szanse na miejsce w finale? Transmisję z Eurowizji 2021 obejrzysz na żywo na antenie TVP1 o godzinie 21.00 i na stronie eurovision.tv.

Według bukmacherów największe szanse na finał mają:

 • Malta
 • Cypr
 • Litwa
 • Ukraina
 • Rosja
 • Szwecja
 • Norwegia
 • Chorwacja
 • Azerbejdżan
 • Rumunia


Eurowizja 2021: Litwa - The Roop

Eurowizja 2021: Litwa - The Roop

Eurowizja 2021: Słowenia - Ana Soklic

Eurowizja 2021: Słowenia - Ana Soklic

Eurowizja 2021 - Rosja, Manizha

Eurowizja 2021 - Rosja, Manizha

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×