Eurowizja 2021: Kandydaci i posenki z 2 półfinału. Rywale Brzozowskiego
Wirtualna Polska

Eurowizja 2021. Oto rywale Rafała Brzozowskiego. Z tymi piosenkami zawalczy o awans do finału

Rafał Brzozowski, Eurowizja 2021

Rafał Brzozowski, Eurowizja 2021

Eurowizja 2021: z kim Rafał Brzozowski będzie walczył o miejsce w finale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji 2021? Oto pełna lista kandydatów i piosenek z drugiego półfinału.

Wirtualna Polska

Eurowizja to wydarzenie z wieloletnią tradycją. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany 24 maja 1956 roku we włoskiej miejscowości Lugano. W pierwszym konkursie wystąpili przedstawiciele Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Z roku na rok do rywalizacji dołączały inne państwa. Polska zadebiutowała w 1994 roku. Nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak, która zajęła drugie miejsce. Jak dotąd żadnemu wykonawcy nie udało się powtórzyć jej sukcesu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

65. Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w hali Ahoy w Rotterdamie. To będzie piąty konkurs, który odbędzie się w Holandii. 12 marca Telewizja Polska ogłosiła, iż tegorocznym reprezentantem Polski zostanie Rafał Brzozowski, który wykona utwór The ride. Jego występ obejrzymy 20 maja, podczas emisji drugiego półfinału. Poniżej przedstawiamy listę krajów oraz piosenki, z którymi Polak będzie rywalizował o miejsce w finale.

Albania: Anxhela Peristeri – Karma

Anxhela Peristeri będzie reprezentowała Albanię podczas Eurowizji 2021. Wokalistka została wybrana przez jury podczas 59. Festivali i Këngës, gdzie pokonała 17 artystów. Była jedną z największych sław, jakie wystąpiły podczas festiwalu. W przeszłości mieszkała w Grecji, gdzie wzięła udział w X Factorze, jednak nie udało jej się zrobić kariery. Po latach przyznała, że doświadczyła tam rasizmu i dyskryminacji ze względu na swoje pochodzenie.

36-latka podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 wykona utwór Karma.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Austria: Vincent Bueno – Amen

Vincent Bueno był reprezentantem Austrii na Eurowizję w 2020 roku. Miał wykonać utwór Alive, jednak z uwagi na to, że konkurs został odwołany, postanowił, że zaśpiewa swój najnowszy kawałek pt. Amen. Napisał go Ashley Hicklin, znany jako Bright Sparks.

Austriak w przeszłości był odpowiedzialny za prezentacje sceniczne Conchity Wurst oraz Leviny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Bułgaria: Victoria – Growing Up Is Getting Old

Victoria, czyli Wiktorija Georgiewa jest 24-letnią wokalistką, która będzie reprezentowała Bułgarię podczas tegorocznego konkursu Eurowizji.  Gwiazda wykona utwór Growing Up Is Getting Old, w którym wraca do swoich korzeni i z nadzieją patrzy na przyszłość. Jest to opowieść o niej samej i to ona jest autorką słów piosenki.

Wirtualna Polska

Czechy: Benny Cristo – Omaga

Benny Cristo powalczy w tym roku o wygraną dla Czech. Czeski nadawca planował zorganizować preselekcje, jednak z powodu pandemii koronawirusa odrzucił ten pomysł. Cristo wykona utwór Omaga, którego tytuł nawiązuje do słów Oh my God, który w jego przypadku odnosi się do zachwytu piękną dziewczyną, która nie odwzajemnia jego uczucia. Utwór jest w języku angielskim, choć napisano do niego fragmenty po czesku.

Dania: Fyr Og Flamme – Øve Os På Handen

Fyr Og Flamme oficjalnie będzie reprezentowało Danię podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Holandii. Grupę tworzą Jesper Groth i Laurits Emanuel. Zespół występuje na scenie zaledwie od roku i tworzy muzykę z lat 80. W krótkim czasie odnieśli sukces i trafili na duńską listę przebojów na Spotify.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zespół został wyłoniony w drodze preselekcji, w których wystąpiło ośmioro uczestników. Co ciekawe na chwilę przed ogłoszeniem widzowie mieli okazję posłuchać fragmentu utworu My Słowianie – We Are Slavic.

Występ Fyr Og Flamme na zawsze zapisze się na kartach duńskiej historii. To pierwszy raz od 24 lat, gdy Dania wysyła na Eurowizję utwór w języku duńskim.

Wirtualna Polska

Estonia: Uku Suviste – The Lucky One

Uku Seviste został reprezentantem Estonii podczas tegorocznego konkursu Eurowizji. Wokalista został wybrany w drodze preselekcji, w której okazał się lepszy od swoich dwóch konkurentów i otrzymał maksymalną notę od widzów. Muzyk 20 maja zaprezentuje utwór pt. The Lucky One.

Finlandia: Blind Channel – Dark Side

Finlandia podobnie, jak poprzednie kraje postanowiła przeprowadzić preselekcje, w których najlepsza okazała się grupa Blind Channel, która została założona w 2013 roku. Zespół wykonuje alternatywnego rocka, a swoją muzykę określa jako violent pop. Jak dotąd na swoim koncie ma 3 albumy. W 2018 roku otrzymał nominację do nagrody fińskiego przemysłu muzycznego EMMA w kategorii muzyka rockowa.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Grecja: Stefania Liberakakis – Last Dance

Stefania Liberakakis jest reprezentantką Grecji podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wokalistka wykona utwór Last Dance, który jest taneczną propozycją utrzymaną w klimacie popu lat 80. W środowisku muzycznym mawia się, że to kompozycja, której nie powstydziłaby się sama Dua Lipa. Utwór odnosi się do pandemii koronawirusa i traktuje o problemach młodych, którzy przez restrykcje tracą bezpowrotnie najlepsze lata życia.

Gruzja: Tornike Kipiani – You

Wirtualna Polska

Tornike Kipiani miał reprezentować Gruzję podczas konkursu Eurowizji 2020, która została odwołana. W tym roku otrzymał od nadawcy kolejną szansę na zaprezentowanie swojego utworu podczas konkursu. Teledysk kręcony był w kilku miejscach, a choreografię stworzyła wybitna tancerka baletowa, Miriam Aleksidze.

Islandia: Daði Freyr – 10 years

Daði Freyr wygrał preselekcje i miał reprezentować Islandię podczas konkursu Eurowizja 2020. Z uwagi na to, że konkurs został odwołany, wokalista wprost mówił, że jeżeli za rok będą organizowane preselekcje, na pewno nie weźmie w nich udziału. Muzyk wystąpi w tym roku z grupą Gagnamagnið. W półfinale zaprezentuje utwór 10 years.

Łotwa: Samanta Tīna

Samanta Tīna jest pierwszą reprezentantką Łotwy, która została wybrana wewnętrznie. Gwiazda wygrała preselekcje w ubiegłym roku z piosenką Still Breathing. To był 6. raz, gdy starała się o występ podczas Eurowizji. Ma za sobą również 8 prób wyjazdu na konkurs. Brała udział w kilku telewizyjnych konkursach, w tym w łotewskim The Voice.

Mołdawia: Natalia Gordienko – Sugar

Natalia Gordienko będzie reprezentowała Mołdawię podczas tegorocznego konkursu Eurowizji. Wokalistka wykona utwór Sugar, którego premiera odbyła się w jednym z moskiewskich teatrów i była transmitowana online. W wydarzeniu wzięło udział wielu artystów, w tym Ani Lorak.

Klip do utworu powstał w Kijowie. Zdjęcia do teledysku trwały 22 godziny i wykorzystano w nich najnowsze technologie. Utwór porównywany jest do piosenki Katy Perry pt. California Gurls.

Portugalia: The Black Mamba – Love is on My Side

Dla Portugalii tak jak dla Danii, 65. Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 na zawsze zapadnie w pamięć. Kraj reprezentować będzie grupa The Black Mamba, która wykona utwór pt. Love is on My Side w całości w języku angielskim. To pierwszy raz w historii kraju, gdy zespół reprezentujący Portugalię wykona utwór w obcym języku.

San Marino: Senhit – Adrenalina

San Marino w tym roku będzie reprezentowała energiczna wokalistka Senhit, która wykona popowy utwór Adrenalina, do którego fragment nagrał Flo Rida, nie wiadomo jednak, czy on również pojawi się na scenie.

Senhit Zadik jest włoszką erytrejskiego pochodzenia i ma 40 lat. W przeszłości występowała pod pseudonimem Senit i reprezentowała już San Marino podczas Eurowizji. W 2011 roku uplasowała się na 16. miejscu. W jej chórku śpiewała polska wokalistka, Kasia Walczak.

Serbia: Hurricane – Loco Loco

Zespół Hurricane reprezentujący Serbię z całą pewnością przyciągnie wzrok męskiej części widzów. W jego skład wchodzą trzy piękne kobiety, na których widok szybciej bije serce. Serbskie piękności wykonają utwór Loco Loco, który w całości wykonają w ojczystym języku.

Teledysk inspirowany jest latami 80. i nawiązuje do domówek z hollywoodzkich produkcji. Typowo imprezowy kawałek na pewno spotka się z uznaniem młodszej części widowni.

Szwajcaria: Gjon’s Tears – Tout l’Univers

Gjon’s Tears miał reprezentować Szwajcarę podczas Eurowizji 2020 z utworem Répondez-moi, jednak z powodu pandemii koronawirusa konkurs został odwołany. W tym roku wokalista otrzymał drugą szansę, którą chce wykorzystać. Gjon’s zaprezentuje utwór Tout l’Univers. Utwór został wybrany na podstawie głosowania publiczności i jurorów.

Gjon’s Tears to tak właściwie Ghon Muharremaj i jest szwajcarskim wokalistą pochodzenia albańsko-kosowskiego. W 2010 roku dotarł do finału albańskiego Mam talent, w którym zajął 3. miejsce. Rok później wyjechał do Kanady, gdzie wydał kilka utworów, a później spróbował swoich sił w szwajcarskim Mam talent i we francuskiej edycji The Voice.

Który utwór spodobał Wam się najbardziej?


Albania Eurowizja 2021 - Anxhela Peristeri, Karma

Albania Eurowizja 2021 - Anxhela Peristeri, Karma

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
eurowizjaorg_151788184_292396278949674_7800128252822555456_nBułgaria Eurowizja 2021- Victoria, Growing Up Is Getting Old

Bułgaria Eurowizja 2021- Victoria, Growing Up Is Getting Old

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×