Szukaj

Eurowizja 2019: TVP namawia największe polskie gwiazdy! Jacek Kurski ujawnił kulisy rozmów!

Eurowizja 2019 Polska reprezentant, preselekcje

Eurowizja 2019 Polska reprezentant, preselekcje

Czy będą preselekcje na Eurowizję 2019?

Kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2019? Jacek Kurski w Radiu ZET o rozmowach z „prestiżowymi wykonawcami” i wyborze reprezentanta na Eurovision Song Contest 2019 do Tel Awiwu. Na jakiej zasadzie zostanie wyłoniony kandydat? Czy odbędą się preselekcje?

Eurowizja 2019: Jacek Kurski o preselekcjach

14, 15 i 18 maja w Tel Awiwie odbędzie się konkurs Eurowizji 2019. W szranki stanie 42 reprezentantów z trzech kontynentów, wśród których o Grand Prix zawalczy również kandydat z Polski. Kto to będzie? Na razie nie wiadomo. Pod znakiem zapytania stoi również forma wyboru polskiej eurowizyjnej piosenki.

Jacek Kurski na antenie radia ZET zdradził, że nie zapadła jeszcze decyzja odnośnie formatu eliminacji zgłoszonych utworów. Oznacza to, że być może w 2019 roku TVP nie zorganizuje preselekcji, które odbywały się w poprzednich trzech latach, a wyłoni reprezentanta drogą wewnętrznej selekcji.

Zastanawiamy się, czy to będzie „dyktatorska” decyzja prezesa Telewizji Polskiej czy jednak konkurs. (…) Czasem jest tak, że gusta jury są bardzo dziwne i rozchodzą się z gustami ludzi – słowa Kurskiego cytuje serwis eurowizja.org.

Z komentarza prezesa zarządu Telewizji Publicznej wiemy również, że stacja negocjowała udział w Eurowizji z największymi polskimi gwiazdami. Podobno artyści są nieprzekonani do udziału w publicznych eliminacjach, w których musieliby walczyć o zwycięstwo z debiutantami czy mało znanymi formacjami, tak jak np. Edyta Górniak z Michałem Szpakiem, albo Rafał Brzozowski z Kasią Moś:

Wiemy, dlaczego eliminacje nie udawały się do tej pory. Mieliśmy sygnały od prestiżowych, najlepszych polskich wykonawców, że nie chcą uczestniczyć w eliminacjach, gdzie dziewięciu czy dziesięciu artystów musi przegrać, a jeden wygrywa. Jest to takie trochę „liczenie koni na targu”. W związku z czym szukamy formuły bardziej dyskrecjonalnej, która zaangażuje najlepszych, ale jednocześnie nie będzie takiego otwartego konkursu. Może to jest właściwa formuła. Szczegółów jeszcze nie potrafię podać – skwitował Kurski.

Z informacji serwisu Eurowizja.org dowiadujemy się również, że prezes TVP wciąż szuka odpowiedniej formuły wyłonienia reprezentanta na Eurowizję 2019:

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach krajowy przedstawiciel był wyłaniany wewnętrznie dwa razy: w 2014 i 2015 roku. W 2016 roku TVP ogłosiła, że zorganizuje publiczne eliminacje. Jak tłumaczył ówczesny dyrektor programowy TVP1, Jan Pawlicki, telewizja chciała uniknąć „kapturowych sądów” i dać publiczności prawo wyboru wykonawcy, który będzie bronił barw kraju w konkursie. Teraz najwyraźniej zmieniono strategię – czytamy na łamach dziennika poświęconego konkursowi.

Polska na Eurowizji zadebiutowała w 1994 roku, wówczas reprezentowała nas Edyta Górniak, której za wykonanie utworu To Nie Ja jurorzy przyznali 2. miejsce. W kolejnych latach nie szło nam już tak dobrze, dopiero w 2003 roku zespół Ich Troje znalazł się w pierwszej dziesiątce (7. miejsce z Keine Grenzen), a 13 lat później w czołówce uplasował się Michał Szpak z Color of your life (8. miejsce). W latach 2012-2013 TVP wycofała się z udziału w Eurowizji, a następnie dwukrotnie wytypowała reprezentanta na konkurs za zamkniętymi drzwiami, byli to Cleo z Donatanem (My Słowianie, 2014) oraz Monika Kuszyńska (In the name of love, 2015).

Poniżej skrót TOP10 najwyżej ocenionych polskich piosenek na Eurowizji.

Wow! Największe światowe gwiazdy biły się o piosenkę Roksany Węgiel! Nie uwierzycie które!

Paulina Sykut zmieszała Eurowizję z błotem! To pierwszy raz, gdy wyraziła tak ostrą opinię [WIDEO]

To oficjalne! Michał Szpak ma piosenkę na Eurowizję 2019! Tylko nam zdradził szczegóły [WIDEO]


Gromee podczas drugiej próby przed półfinałem Eurowizji 2018

Gromee podczas drugiej próby przed półfinałem Eurowizji 2018

Występ Kasi Moś na Eurowizji 2017

Występ Kasi Moś na Eurowizji 2017

Michał Szpak na Eurowizji 2016

Michał Szpak na Eurowizji 2016

Dodaj komentarz

 • Małgosia Wrocław pisze:

  Marcin Sójka lub Natalia Szroeder

 • Gość pisze:

  Gośćmbj Co Ty gadasz? To, gdzie odbedzie sie konkurs nie ma znaczenia. Z Izraela bedzie tylko JEDEN wykonawca. Niezaleznie od tego, czy konkurs odbywa sie tam, w Szwecji, Czechach, Rosji, czy w Polsce. Liczba reprezentantow danego kraju zawsze jest taka sama: 1.

 • Gośćmbj pisze:

  jak Eurowizja ma sie odbyć w Izraelu to trzeba to wziąć pod uwage że tam ludzie śpiewają od dziecka i poziom muzyczny jest tam bardzo wysoki wiec muszą pojechać najlepsze polskie głosy ale ponieważ jest to turniej niejako młodych talentów to tak też powinno pozostać bo jeżeli jakiś nasz wykonawca usłyszy przed swoim wystepem śpiew młodego żyda czy żydówki wytrenowany od najmłodszych lat na pieśniach religijnych to sie załamie poprostu kiedy sobie zda sprawe że nie ma najmniejszych szans czyli że śpiewacy w najwyższych tonacjach My polacy nie znamy izraelskich możliwości wokalnych tu zaznaczam że ja znam i nie jest to wszystko taka prosta sprawa.Oni śpiewają bez mikrofonów od najmłodszych lat ,ja byłem niezły w pieśniach neokatechumenalnych z The Vois zagiąłbym ich bez problemu ale jak usłyszałem chór żydowski czy wokaliste żyda to zrozumiałem że to co ja wyprawiałem w śpiewie to było nic w porównaniu do tego żyda bo on jest o dwie oktawy wyżej i to bez specjalnego wysiłku.

 • Gość pisze:

  do Gość | 14 grudnia 2018, 00:03 Edzia chyba płaci nie tylko im, to od dawna wiem ,ze dziennikarzom płaci , bo raz pewien dziennikarz musiał zmienić tytuł artykułu, po tym jak pochwalił w tytule Michała, a o niej dopiero w tekście napisał, widocznie płaci też telewizji, to straszne co za mściwa baba jak nie może przeboleć tej przegranej do dziś

 • SixStars pisze:

  A gdyby tak 6 gwiazd zaśpiewało razem. W piosence każdy miałby najlepszy tekst dla siebie żeby pokazać najlepszy głos?

 • GośćJJJ pisze:

  Jakie te gwiazdy kapryśne W preselekcjach 9 ciu przegrywa wygrywa 1 Na Eurowizji też wygrywa 1 a przegrywa ponad 40 Pewnie by wystąpiły ale pod warunkiem że będzie zagwarantowane zwycięstwo inaczej nie wystąpią Z debiutantami też nie Mało znane formacje też okazały się lepsze od divy Lepiej się nie wychylać bo potem będzie wstyd

 • Gość pisze:

  A jednak debiutant, czy „mało znana formacja” wygrała i to z jaką przewagą z udającą gwiazdę International Edzią. Przypomnijmy: 1. Michał Szpak 35,89%, 2. Margaret 24,72%, 3. Edzia TYLKO 18,49%. I zajął 8 miejsce na Eurowizji, 3 widzów, chociaż go gnoiliście. Ile wam Edzia płaci za pisanie bzdur?

Komentarze są wyłączone

Polecane dla Ciebie

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×