Szukaj

Elżbieta Markowska nie żyje. Zmarła niezastąpiona postać polskich mediów

Nie żyje Elżbieta Markowska

Nie żyje Elżbieta Markowska

Nie żyje Elżbieta Markowska, jedna z najważniejszych postaci polskich mediów. Smutną wiadomość przekazano w niedzielę.

Styczeń jeszcze nie dobiegł końca, a pożegnaliśmy już wielu wybitnych artystów i dziennikarzy. Kilka dni temu całym światem wstrząsnęła śmierć 24-letniego Harry’ego Branta – syna topmodelki i multimiliardera, później odeszła legenda polskiej estrady – Maria Koterbska. Zaraz po niej odszedł Papcio Chmiel – autor serii komiksowej Tytus, Romek i A’Tomek, a dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że zmarł dziennikarz TVN24Ryszard Pułaski. Niestety to koniec smutnych wiadomości. Właśnie media obiegła informacja, że nie żyje Elżbieta Markowska.

Nie żyje Elżbieta Markowska

W niedzielę, 24 stycznia, media obiegła tragiczna wiadomość. Była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, Elżbieta Markowska, nie żyje. To ona była odpowiedzialna za stworzenie nowej formuły anteny, która opierała się na muzyce poważnej, literaturze, informacji oraz publicystyce kulturalnej.

Informacja o śmierci byłej dyrektor pojawiła się na oficjalnym profilu Dwójki na Facebooku:

Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Pracowała w Polskim Radiu od 1970 roku. Jako dyrektor Dwójki w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny, opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej. Później kierowała naszym programem od sierpnia 1999 do początku 2007 roku.

Elżbieta wielokrotnie wspominała, jak przebiegały prace przy tworzeniu programu oraz jakie emocje towarzyszyły wszystkim podczas przygotowań:

Pracowaliśmy z wielkim entuzjazmem. To było nowe wyzwanie i chcieliśmy spełnić oczekiwania słuchaczy.

Była dyrektor wielokrotnie podkreślała, że stacja miała wielu wyjątkowych słuchaczy. Pośród nich najbardziej wyróżniali się Julia Hartwig, polska poetka i eseistka oraz Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej.

Byli to m.in. Julia Hartwig i Henryk Mikołaj Górecki, który czasem dzwonił do audycji na żywo. Słuchali nas dziennikarze, muzycy, ale także odbiorcy bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji. U nich zaważyły potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą.

Markowska chętnie udzielała wywiadów i wspominała czasy, gdy zajmowała stanowiska dyrektora. Zawsze podkreślała, jak ważni dla radia byli słuchacze:

Lawirowanie między tymi bardzo różnymi oczekiwaniami słuchaczy było bardzo trudne, ale myślę, że udawało się to pogodzić. We wszystkich momentach niebezpiecznych to słuchacze się za nami wstawiali i zawsze walczyli o ten program. Bo najważniejszy jest słuchacz i my mamy mu służyć.

Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Nie żyje Elżbieta Markowska, była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia….

Posted by Dwójka – Program 2 Polskiego Radia on Sunday, January 24, 2021

Kim była Elżbieta Markowska?

Elżbieta Markowska podjęła pracę w Polskim Radiu w 1970 roku. W latach 1991-1995 sprawowała funkcję dyrektora Programu II. Do kierowania radiową Dwójką wróciła w sierpniu 1999 roku i piastowała tę funkcję do 2007 roku.

Markowska była autorką wielu audycji muzycznych i publicystycznych. W swojej karierze przeprowadzała wywiady z wybitnymi polskimi kompozytorami i muzykami (LutosławskimPendereckimGóreckimMałeckim czy Panufnikiem). Wraz z Michałem Bristigerem i Grzegorzem Michalskim współtworzyła koncepcję programową Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia – Szymanowski i jego Europa w 1977 roku, Mieczysław Karłowicz – pokrewieństwa z wyboru w 1998 roku, Chopin 1999 – źródła i kontekstyBach tysiąclecia w 2000 roku oraz Witold Lutosławski w 2001 roku.


Elżbieta Markowska nie żyje

Elżbieta Markowska nie żyje

Nie żyje Elżbieta Markowska

Nie żyje Elżbieta Markowska

Nie żyje Elżbieta Markowska

Nie żyje Elżbieta Markowska

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×