Revol odwiedziła Polskę. Pokazała ostatnie zdjęcie z Mackiewiczem i opowiedziała o piekle, jakie przeszła

Elisabeth Revol

Elisabeth Revol

Elisabeth Revol podczas spotkania autorskiego rozmawiała z Dorotą Wellman o swojej książce Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat. Pokazała też ostatnie zdjęcie z Tomaszem Mackiewiczem. Czy rozliczyła się z przeszłością?

Elisabeth Revol napisała autobiograficzną książkę Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat. Jest to forma rozliczenia się z wydarzeniami, które doprowadziły do śmierci jej przyjaciela i partnera wspinaczkowego, Tomasza MackiewiczaW trakcie spotkania autorskiego rozmawiała z Dorotą Wellman i pokazała ostatnie wspólne zdjęcie z polskim alpinistą.

Elisabeth Revol wspomina Tomasza Mackiewicza

Dwa lata temu Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz spełnili swoje największe wspinaczkowe marzenie i zdobyli upragniony szczyt Nanga Parbat w Himalajach. Niestety Polak przypłacił tę wyprawę życiem, a jego francuską przyjaciółkę uratowali Adam Bielecki i Denis Urubko.

Revol nie pogodziła się ze śmiercią przyjaciela. Ciągle czuje dojmujący ból i wyrzuty sumienia. Próbą rozliczenia się z wydarzeniami jest jej autobiografia Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat. W polskich księgarniach pojawiła się już w styczniu.

Starałam się robić dobrą minę do złej gry, ale moje ciało, całe moje jestestwo były przy Tomku na Nandze […] Nie umiałam żyć z tym, co się stało. Na Nanga Parbat los okazał się zbyt okrutny. Prawda rozdzierała mi serce. Siedziałam sama, dzikim wzrokiem patrzyłam w jeden punkt. Mój mózg nie godził się na to, że Tomka już nie ma. – pisze we wspomnieniach himalaistka.

Elisabeth opisała w niej dzień po dniu dramatyczną próbę zdobycia szczytu Nanga Parbat oraz pożegnała się ze swoim przyjacielem Tomkiem Mackiewiczem, którego musiała zostawić na pewną śmierć.

Powrót był piekłem. Wtedy nie miałam zielonego pojęcia, jak nasza historia była nagłośniona. Nawet sobie nie wyobrażałam, że wydano już ostateczne wyroki, które skazywały mnie na piekielne męki albo robiły ze mnie bohaterkę. – napisała w autobiografii.

Francuska alpinistka nie mogła ominąć naszego kraju podczas promocji książki. Na spotkaniu rozmawiała z Dorotą Wellman. Pokazała też ostatnie wspólne zdjęcie z Tomaszm Mackiewiczem.

Elisabeth Revol - ostatnie zdjęcie z Tomaszem Mackiewiczem

Elisabeth Revol – ostatnie zdjęcie z Tomaszem Mackiewiczem

Pełna emocji opowieść o wydarzeniach w Himalajach nie zmniejszy bólu Revol, ale jest próbą uporania się z emocjami, które ciągle nią targają.

Czułam ciągły, wyniszczający, tępy ból. Byłam na siebie zła. Pękło mi serce. Często łzy spływały mi po twarzy, a ja nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy. – wyznała na kartach książki.

Na spotkaniu było bardzo emocjonalnie. Przeczytanie opowieści Revol z pewnością pomoże, chociaż odrobinę lepiej zrozumieć tragedię na Nanga Parbat.

Tomasz Mackiewicz: jak zginął?

Przypomnijmy. Tomasz Mackiewicz zaginął pod Nanga Parbat w piątek 26 stycznia 2018 roku, po zdobyciu szczytu. Podczas zejścia zaczął się bardzo źle czuć. Dostał choroby wysokościowej i ślepoty śnieżnej. Nie mógł iść samodzielnie.

Elisabeth Revol sprowadziła go na wysokość 7250 m n. p. m. i upewniwszy się, że nie jest w stanie mu już mu pomóc, zostawiła go w lodowej jamie. Sama, walcząc się z odmrożeniami, zeszła niżej, gdzie poczekała na ekipę ratunkową. Dotarli do niej Adam Bielecki i Denis Urubko. Ekstremalnie trudne warunki pogodowe spowodowały, że udało się ocalić tylko ją. Mackiewicz został w Himalajach.

W marcu 2018 roku ojciec himalaisty, Witold Mackiewicz, otrzymał z Pakistanu akt zgonu syna, w którym przyjęto 30 stycznia jako oficjalną datę śmierci polskiego himalaisty.


Elisabeth Revol - ostatnie zdjęcie z Tomaszem Mackiewiczem

Elisabeth Revol - ostatnie zdjęcie z Tomaszem Mackiewiczem

Spotkanie z Elisabeth Revol

Spotkanie z Elisabeth Revol

Dorota Wellman - spotkanie z Elisabeth Revol

Dorota Wellman - spotkanie z Elisabeth Revol

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×