Eurowizja 2016: To nie pierwszy raz, kiedy Polska zostałaby zdyskwalifikowana. W 1994 roku Edyta Górniak złamała ważny punkt regulaminu. Wszystko przez TEN występ na próbie

Edyta Górniak złamała regulamin Eurowizji w 1994 roku

Edyta Górniak złamała regulamin Eurowizji w 1994 roku

Edyta Górniak złamała regulamin Eurowizji w 1994 roku

W minioną środę przez chwilę wśród fanów Eurowizji zrobiło się gorąco. Wszystko za sprawą komunikatu EBU, które zasugerowało, że Polska może zostać wykluczona z udziału w Eurowizji 2016. Europejska Unia Nadawców miała sporo zastrzeżeń co do kierunku zmian w telewizji publicznej. Na szczęście ostatecznie zdecydowano, że polska piosenka pojawi się na konkursie w Sztokholmie.

Zobacz: TVP wybrała trzech artystów na Eurowizję 2016! Kto walczy o bilet?

Co ciekawe, to nie jest pierwszy raz, gdy Polska o mały włos nie zostałaby zdyskwalifikowana z Eurowizji. Podobna sytuacja miała miejsce podczas naszego debiutu w 1994 roku. Wszystko za sprawą Edyty Górniak, która swoją piosenkę To Nie Ja wykonała na próbie generalnej w języku angielskim.

Regulamin Eurowizji wówczas surowo zabraniał śpiewania w innym języku niż ojczysty. Co więcej, to właśnie występ z próby generalnej był oceniany przez jury (wtedy nie głosowali widzowie), zatem ten transmitowany w telewizji nie miał przełożenia na ostateczny wynik. Ze względu na debiut Polski EBU podjęło decyzję o pozostawieniu polskiego utworu w stawce konkursowej. Pomimo tego, kilka państw zbojkotowało To Nie Ja nie przyznając Edycie ani jednego punktu (m.in. Szwecja i Niemcy).

Edyta Górniak po powrocie do kraju twierdziła, że zdecydowała się na zaśpiewanie części piosenki w języku angielskim ze względu na problemy z gardłem. Podobno w Irlandii, gdzie odbywał się konkurs, były mocne wiatry, co wokalistka przypłaciła zapaleniem strun głosowych. Gwiazda tłumaczyła, że „po polsku nie byłaby w stanie dokończyć piosenki”.

Nieoficjalnie plotkuje się, że do zaprezentowania takiej wersji językowej Edytę zachęcił jej pierwszy menadżer Wiktor Kubiak. Podobno w ten sposób chciał zwrócić na Górniak uwagę całej Europy, co poniekąd udało się. W 1997 roku Edyta wydała pierwszy światowy album Edyta Gorniak.

Czy i tym razem kontrowersje wokół udziału Polski w Eurowizji okażą się kluczem do sukcesu? Trzymamy kciuki.

Zobacz: Edyta Górniak pojedzie na Eurowizję 2016?

Zobaczcie występ Edyty Górniak z próby generalnej przez który mogła zostać zdyskwalifikowana:

To Nie Ja podczas koncertu transmitowanego na całą Europę. Występ nie podlegał ocenie jurorów:


Najlepsze kreacje na Eurowizji: Edyta Górniak, Polska, 1994

Najlepsze kreacje na Eurowizji: Edyta Górniak, Polska, 1994

Suknia Edyty Górniak na Eurowizji 2016

Suknia Edyty Górniak na Eurowizji 2016

Sukienka Edyty Górniak na Eurowizji 2016

Sukienka Edyty Górniak na Eurowizji 2016

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×