Szukaj

Dzieci książęcej pary zostały pozbawione królewskich tytułów. Wielkie zmiany na dworze

Szwedzki król Karol XVI Gustaw podjął zaskakującą decyzję. Pozbawił swoich wnuków tytułów książęcych. Dlaczego?

Księżna Kate ze szwedzką rodziną królewską

Przez lata na wnukach szwedzkiej rodziny królewskiej spoczywał obowiązek reprezentowania dworu podczas oficjalnych wizyt i spotkań. Okazuje się, że dzieci księżniczki Madeleine i Chrisa O’Neilla oraz księżniczki Sofii i księcia Carla Philipa nie będą już musiały występować jako reprezentanci swojego kraju, a wszystko dzięki zmianom, jakie z początkiem października wprowadził król Karol XVI Gustaw.

O wszystkim poinformowano w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez pałac:

Król podjął decyzję o zmianach na dworze. Celem tych zmian jest ustalenie, którzy członkowie królewskiej rodziny będą pełnić oficjalne obowiązki.

Postanowienie dotyczy pięciorga wnucząt monarchy. Chociaż do końca życia będą tytułowani jako książęta, nie będą mogli przekazać królewskich tytułów kolejnym pokoleniom czy swoim małżonkom. W praktyce wnuki króla będą mogły cieszyć się większą swobodą w codziennym życiu i kształtowaniu swojej przyszłości.

Decyzję króla skomentowała księżniczka Madeleine, która na swoim Instagramie przyznała, że o planach zmian na szwedzkim dworze wiedziała od dawna:

Ta zmiana była planowana od dłuższego czasu. Zarówno ja, jak i Chris myślimy, że dobrze, że nasze dzieci otrzymały większą możliwość kształtowania swojego życia w przyszłości już jako osoby prywatne.

Przypomnijmy, że oficjalnych tytułów królewskich nie ma także Archie Harrison, syn Meghan Markle i księcia Harry’ego. Potomek brytyjskich książąt jest „tylko” hrabią.

Zobacz: Księżna Diana pracowała za grosze. Mało kto wiedział, czym zajmowała się Lady Di zanim dołączyła do rodziny królewskiej 

Zobacz: Księżniczka Beatrice ogłosiła zaręczyny i pochwaliła się pierścionkiem. Kolejny królewski ślub już w przyszłym roku


Księżna Kate i książę William ze szwedzką rodziną królewską

Księżna Kate i książę William ze szwedzką rodziną królewską

Szwedzka rodzina królewska

Szwedzka rodzina królewska

Szwedzka księżniczka Madeleine z mężem i dwójką z trójki dzieci

Szwedzka księżniczka Madeleine z mężem i dwójką z trójki dzieci

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×