Szukaj

Covidowe palce – lekarze zgłaszają nowe objawy koronawirusa. Jak wyglądają? Na co zwracać uwagę?

Dermatolodzy zgłaszają nowe objawy koronawirusa. Covidowe palce - co to jest! Jak je opisują i na co należy zwrócić uwagę? Dopiero zaczynają badać to zjawisko, ale już dają nam wskazówki. Zaobserwowano drastyczny wzrost tego objawu.
Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus zaraził już miliony osób. Wśród nich wiele to ofiary śmiertelne. Na całym świecie trwają badania nad znalezieniem szczepionki i leku na SARS-CoV-2. Ponadto wykrywane są także coraz to nowe objawy, które daje COVID-19. Tym razem odkrycie zgłaszają dermatolodzy.

Koronawirus. Nowe objawy

Przed wybuchem epidemii doktor Linda Fox, dermatolożka z San Francisco notowała 4-5 pacjentów rocznie odmrozinami, czyli bolesnym obrzękiem skóry zwykle występującym na palcach dłoni i stóp w okresie zimy. W ciągu ostatnich kilku tygodni osób z takimi dolegliwościami było znacznie więcej.

Klinika jest zapełniona pacjentami skarżącymi się na problemy z palcami. I nie są to osoby, które wcześniej miały odmroziny – mówiła Fox, pracowniczka naukowa Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Nie jest ona jedynym lekarzem, który spotkał się z takimi przypadkami. Doktor Esther Freeman z Bostonu, daje znać, że także jej klinikę odwiedzają rzesze pacjentów z odmrozinami palców stóp.

Musiałam wziąć dodatkowe godziny po to, by zająć się konsultowaniem takich pacjentów. Ludzie są tym bardzo zaniepokojeni – mówiła.

Niektórzy dermatolodzy naciskają na umieszczenie objawów zgłaszanych przez lekarzy na liście tych, oznaczających koronawirusa. Tak zwane palce covidowe powinny być wystarczającym powodem do przeprowadzenia testów na obecność SARS-CoV-2.

Naukowcy dopiero zaczynają badać to zjawisko, ale jak dotąd odmroziny wydają się sygnalizować łagodne lub nawet bezobjawowe zakażenie. Mogą one pojawiać się także kilka tygodni po zakażeniu. Pacjenci, u których występują opuchnięte palce stóp oraz czerwone i fioletowe zmiany w ich obrębie, powinni zgłosić się do lekarza.

Zmiany podobne do odmrozin zazwyczaj oznaczają, że nic ci nie będzie – powiedziała doktor Fox. – Zwykle to dobry znak, znak że twój organizm rozpoznał wirusa i reaguje na niego tak, by cię ochronić.

Na początku infekcji palce wyglądają na opuchnięte i przybierają czerwonawy odcień. Z czasem zmiany te nabierają fioletowego koloru. Właśnie takie objawy opisują lekarze i na nie powinniśmy zwrócić uwagę. Niektórzy eksperci uważają nawet, że covidowe palce powinny być uznane za podstawę do badań, nawet w przypadku braku innych, uznanych za typowe objawów.


"Covidove palce"

"Covidove palce"

Koronawirus

Koronawirus

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×