Szukaj

Sensacyjna decyzja Denisa Urubko! Odłączył się od grupy himalaistów i samotnie podąża na K2!

Denis Urubko chce zdobyć samotnie szczyt K2

Denis Urubko, jest jednym z uczestników narodowej wyprawy na K2. Okazało się, że himalaista niespodziewanie w sobotę opuścił bazę i samotnie, bez porozumienia z kierownictwem wyprawy, wyruszył w stronę szczytu. Jego sensacyjna decyzja wywołała liczne spekulacje:

Wszystko wskazuje na to, że Urubko się wyłamał. Zrobił to z dwóch powodów. Sądzi, że to jedyna szansa i albo dokona tego on, albo nikt inny. Lub uważa, że jeśli dłużej będzie się czekać, to atak może się nie powieść – tłumaczył w TVN24 psycholog Tomasz Kozłowski, były instruktor ratownictwa górskiego.

Urubko decydując się na samotną wspinaczkę, w stale pogarszających się warunkach, podjął ogromne ryzyko:

Urubko włożył dużo pracy, aby zrobić to zimą. Wyprawa trwa już kilka miesięcy, on dodatkowo brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat – wyjaśnił psycholog.

Data, którą sobie wyznaczył, może pchać go do tego, że taka szansa może się już nigdy nie powtórzyć. On ma 45 lat i być może jego kariera zmierza do końca – przypuszczał specjalista.

Psycholog obawia się, że nagły ruch Urubki może mieć negatywny wpływ na atmosferę w zespole:

Wszystko wskazuje na to, że Urubko się wyłamał. Zrobił to z dwóch powodów. Sądzi, że to jedyna szansa i albo dokona tego on, albo nikt inny, a data jest tylko po to, aby się zasłonić. Lub uważa, że jeśli dłużej będzie się czekać, to atak może się nie powieść. On oderwał się od planu. Robi to na własną rękę. Jego decyzja może być postrzegana w ten sposób, że do tej pory wszyscy pchali piłkę do bramki, a on nagle ją zabrał, strzela gola i jest zwycięzcą – dodał Kozłowski.

W rozmowie z TVN24 rzecznik wyprawy Michał Leksiński, poinformował, że Urubko najprawdopodobniej zamierza przenocować w drugim obozie (6700 metrów nad poziomem morza), a w niedzielę spróbuje dotrzeć do obozu trzeciego (7200 metrów n.p.m.).

Wiadomo, że kontakt z nim jest utrudniony. Jak podał szef komitetu organizacyjnego wyprawy Janusz Majer, Urubko po rozpoczęciu wspinaczki nie chciał rozmawiać przez telefon z kierownikiem wyprawy Krzysztofem Wielickim.

Wyprawa na K2

Dodajmy jeszcze, że wyprawa na drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi (8611 metrów n.p.m.) jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć wysokogórskich w historii. Jak podaje TVN24 – zimowe wejścia na ośmiotysięczniki stanowią największe sportowe wyzwania współczesnego himalaizmu.

K2 było atakowane zimą w ogóle tylko trzykrotnie. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 7650 metrów.

Pogrzeb Tomasza Mackiewicza. Siostra tragicznie zmarłego himalaisty wyjawia szczegóły ceremonii. Padły też mocne słowa o Elisabeth Revol

Wypowiedź Martyny Wojciechowskiej bije rekordy! Z grubej rury zripostowała zachowanie bezmyślnej dziennikarki

Elisabeth Revol przyznała, że oszukała Tomasza Mackiewicza?! „To ja go zostawiłam w górach, okłamałam go”. Kolejne mylące wyznanie himalaistki!

 


Morze czy góry – gdzie wolisz spędzać urlop?

×