Kontrowersyjne zasady debaty TVP. Rafał Trzaskowski nie jest przekonany do zaproponowanego formatu

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Wszystko wskazuje na to, że debata prezydencka w Telewizji Polskiej planowana jest na 17 czerwca na godzinę 21.00. Jednak nie wszyscy kandydaci są zadowoleni z proponowanych zasad. Co budzi najwięcej wątpliwości?

Debata prezydencka, która miałaby się odbyć w studiu TVP, budzi zastrzeżenia niektórych kandydatów. Władze telewizji publicznej twierdzą, że przez zagrożenie pandemiczne do debaty dopuszczeni mieliby zostać tylko przedstawiciele mediów publicznych.

Jednak największe zaskoczenie budzi zapis o tym, że „odpowiedzi nie na temat mogą być przerywane”, i to nawet „wielokrotnie” przez prowadzącego.

Mało tego! Każda taka ingerencja prowadzącego działałaby na niekorzyść kandydata, gdyż ten nie mógłby już odzyskać straconego czasu. Uczestnikom debaty także mógłby zostać wyłączony mikrofon, gdyby swoją wypowiedzią łamali prawo. Oto screen fragmentu „zaproszenia” dla kandydatów. Zdjęcie udostępnił serwis na Temat, który nagłośnił całą sprawę.

Zasady debaty prezydenckiej w TVP

Zasady debaty prezydenckiej w TVP

Kandydaci na prezydenta o debacie 2020

W środę Rafał Trzaskowski wzywał kontrkandydatów do debaty, która byłaby najbardziej demokratyczna. Miałoby ją transmitować kilka stacji telewizyjnych.

Dzisiaj wzywam wszystkich kontrkandydatów do debaty. Prezydent Andrzej Duda nie odpowiada na żadne pytania niezależnych dziennikarzy i dlatego bardzo mi zależy na tym, żeby nie było kolejnej ustawki, tylko żeby była prawdziwa debata, prawdziwa rozmowa pomiędzy kandydatami. Dlatego proponuję jedną debatę i apeluję do wszystkich stacji telewizyjnych i do wszystkich sztabów o porozumienie, żeby była jedna debata w pierwszej turze, którą przygotują wszystkie stacje telewizyjne – mówił Prezydent Warszawy na konferencji prasowej w środę.

Kandydat PSL-Kukiz’15 Władysław Kosiniak-Kamysz – podobnie jak kandydat Lewicy, Robert Biedroń – chcą wielu debat.

A do nas przed 10 maja i teraz zgłaszały się wszystkie stacje telewizyjne, i TVP, i TVN, i Polsat, RMF, DGP, prawie każdy chce organizować debatę. Ja się stawię na każdą i oczekuję debaty we wszystkich telewizjach, nie jednej, tylko kilku, bo i tak zmarnowaliśmy masę czasu. – mówił Kosiniak-Kamysz

Z wypowiedzi rzecznika sztabu prezydenta Dudy wynika, że dla niego debata w TVP jest wystarczająca.

Pan prezydent wziął udział w takiej debacie 6 maja i weźmie udział, i to mogę jednocześnie potwierdzić już oficjalnie, również w debacie zaplanowanej przez telewizję publiczną w dniu 17 czerwca.

Rafał Trzaskowski pytany, czy weźmie udział w zaplanowanej na 17 czerwca debacie prezydenckiej, którą organizuje TVP, odpowiedział:

Dosyć ustawek, dosyć zaprzyjaźnionych dziennikarzy dla pana prezydenta Andrzeja Dudy…

Apelował ponownie, by prawdziwa debata odbyła się przy współpracy trzech głównych stacji telewizyjnych.

Na jakich zasadach ostatecznie odbędzie się debata prezydencka, dowiemy się na dniach.


Andrzej Duda #hot16challange

Andrzej Duda #hot16challange

Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy

Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy

Szymon Hołownia - Targi Książki w Krakowie

Szymon Hołownia - Targi Książki w Krakowie

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×