Debata prezydencka w TVP. Znamy szczegóły starcia kandydatów w czasach zarazy

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Debata prezydencka w TVP odbędzie się 5 maja. Na jakich zasadach i kto weźmie w niej udział? Kto będzie zadawał pytania kandydatom na prezydenta? Znamy szczegóły.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Staruje w nich 9 kandydatów, którzy w czasie panującej zarazy mają znacznie utrudnione zadanie. Prowadzone przez nich kampanie ucichły wraz z rozwojem pandemii. Jedynym źródłem, którym docierają do swoich wyborców, jest internet. Żadna osoba z ubiegających się o stanowisko prezydenta od ponad miesiąca nie mogła spotykać się z wyborcami, by dokładnie przedstawić swój program i osobiście odpowiedzieć na nurtujące Polaków pytania.

Wybory w obliczu epidemii są bardzo kontrowersyjne. Pierwotnie planowano, by głosowanie odbyło się korespondencyjnie, w celu ograniczenia zgromadzeń w lokalach wyborczych. Mało to początkowo dotyczyć  jedynie osób objętych kwarantanną i tych z największej grupy ryzyka, czyli po 60 roku życia. Sejm jednak złożył ustawę, która głosowaniem korespondencyjnym obejmie wszystkich obywateli. Aktualnie nad tą ustawą pracuje Senat.

Debata prezydencka w TVP. Jak będzie przebiegać?

W wyniku mocnego ograniczenia kampanii poszczególnych kandydatów kluczowa może okazać się debata, która będzie transmitowana na antenie TVP. Chęć udziału w niej wyrazili wszyscy pretendenci. Dla większości będzie to ostatnia szansa, żeby przekonać do siebie potencjalnych wyborców.

Debata będzie odbywała się według określonych zasad. Jak donosi portal Wirtualne media, potrwa ona 70 minut. Będzie podzielona na pięć obszarów tematycznych. Poruszane będą zagadnienia z zakresu: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki oraz ustroju państwa. Każdy kandydat będzie miał tylko 1 minutę na odpowiedź na zadane pytanie. Taki sam czas będzie im również przysługiwał na podsumowanie swoich wypowiedzi.

5 maja odbędzie się głosowanie, które ustali zajmowane miejsce w studiu, oraz kolejności udzielania przez nich odpowiedzi. Na prowadzącego debatę został wyznaczony Michał Adamczyk. Ze względów bezpieczeństwa w debacie będą mogli uczestniczyć jedynie dziennikarze mediów publicznych. Do budynku zostaną wpuszczeni dziennikarze: TVP Info, Polskiej Agencji Prasowej i  Polskiego Radia.

Kto startuje na prezydenta w wyborach 2020?

Oto lista wszystkich kandydatów na prezydenta Polski:

  • Andrzej Duda (lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej)
  • Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej (lat 63, wykształcenie wyższe socjologiczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkała w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP
  • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjnego (lat 43, wykształcenie średnie, wykonujący zawód publicysty, miejsce pracy: własna działalność gospodarcza, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej)
  • Robert Biedroń, kandydat Lewicy (lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia)
  • Władysław Kosiniak-Kamysza, kandydat PSL (lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego)
  • Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji (lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość)
  • Stanisław Żółtek, kandydat Kongresu Nowej Prawicy (lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu)
  • Marek Jakubiak, kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej (lat 61, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)
  • Mirosław Piotrowski, kandydat Ruchu Prawdziwa Europa (lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy – Europa Christi)
  • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny (lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy, miejsce pracy: IAM4U.pl Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)


Agata Duda i Andrzej Duda - wręczenie sztandaru wojskowego, Wawel 2019

Agata Duda i Andrzej Duda - wręczenie sztandaru wojskowego, Wawel 2019

Robert Biedroń - Targi książek w Krakowie

Robert Biedroń - Targi książek w Krakowie

All-ONS_2142160-Marek_Jakubiak

Marek Jakubiak

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×