Dawid Ogrodnik padł ofiarą zboczonego księdza. Wstrząsające wspomnienie do dziś go prześladuje: „Wszystko zostało w pamięci”

Dawid Ogrodnik został skrzywdzony przez księdza

Dawid Ogrodnik został skrzywdzony przez księdza

Dawid Ogrodnik otworzył się w nowym wywiadzie. Jako nastolatek został skrzywdzony przez księdza. To straszne, czego doświadczył aktor.

Dawid Ogrodnik to absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Widzowie mieli wiele okazji, aby podziwiać jego talent. 36-latek występował na deskach teatru, grał w serialach i filmach. Chce się żyć, Ikar. Legenda Mietka Kosza, Cicha noc, Ostatnia rodzina, Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, Jesteś Bogiem, Disco Polo, Ida, Magnezja – to tylko niektóre fabuły z jego udziałem.

Za kilka dni w kinach będzie można oglądać jego najnowszy film, Johny, w którym wcielił się w postać księdza Jana Kaczkowskiego. Niestety odtwórca tytułowej roli nie ma dobrych wspomnień związanych z katolickim duchowieństwem.

Dawid Ogrodnik został skrzywdzony przez księdza

36-latek gościł w podcaście Wojewódzki&Kędzierski, podczas którego rozmawiał z dziennikarzami na temat swojej roli, ale również opowiedział o tym, jaki koszmar zgotował mu (były już dziś – przyp. red. Jastrząb Post) ksiądz.

Ten ksiądz już nie jest księdzem, bo dostałem taki telefon z kurii. Moje podejrzenia co do jego osoby i jakiegoś konfliktu etycznego, czy przy pierwszej okazji powinienem podać jego imię i nazwisko, niestety okazały się słuszne, ponieważ on już wyleciał z Kościoła. Zrobił znacznie więcej krzywdy, więc teraz dostałem telefon w związku z tym, że zbierane są materiały i dowody, bo ma już proces cywilny – zaczął.

Duchowny skrzywdził go, gdy ten był uczniem liceum.

Ten ksiądz po prostu położył na mnie rękę, ja ściągnąłem tę rękę, bo myślałem… Początkowo miałem do niego duże zaufanie. Znaliśmy się parę lat i nie przypuszczałem, że coś takiego może się wydarzyć, więc pierwsze co pomyślałem tej nocy to, że po prostu tak mu ręka spadła. Za chwilę ona wróciła w okolice krocza – dodał ze szczegółami.

Dawid nie mógł się bronić, ponieważ był sparaliżowany strachem.

Skamieniałem. Pamiętam tylko szybkie bicie serca i pot na czole. Pamiętam ten zapach. Strukturę ściany. Przerwę między łóżkiem. Zapach kołdry. Wszystko zostało w pamięci. Marzyłem wtedy, żeby zniknąć. To pamiętasz pierwsze. A drugie, chciałem zmontować się w tę ścianę – zakończył ten wątek.

Wcześniej Dawid otworzył się na temat w książce Koniec gry, a także wywiadzie dla katolickiego Tygodnika Powszechnego. W tym drugim podkreślił, że nocował w jednym łóżku z księdzem, ponieważ po spotkaniu z udziałem duchownego, zabrakło innych miejsc do spania. Sprawca wykorzystał okazję do tego, aby dobierać się do nastolatka.

Dawid Ogrodnik o wierze w Boga

Mimo traumatycznych przeżyć aktor nie stracił wiary w Boga, jednak już nie jest katolikiem. Aktualnie udziela się w protestanckim Stowarzyszeniu Chrześcijańskim Północ.

Chodzę do Stowarzyszenia Chrześcijańskiego Północ na Pradze. Tam nie ma Komunii, jest to bardziej doświadczenie intelektualne niż duchowe. Co nie znaczy, że nie cenię duchowości, bo właśnie ona wydaje mi się największą wartością w tradycyjnym Kościele. Kościół to miejsce, do którego można samotnie wejść i poczuć ducha bliskości Boga, ale przede wszystkim to ludzie. Nie ma znaczenia, gdzie znajdujesz swojego Boga. Modliłem się razem z muzułmanami w meczetach, tam też znalazłem coś dla siebie. Niestety Kościół jest strukturą finansową… – powiedział ostatnio w rozmowie z Onetem.

Uważacie, że Kościół robi dostatecznie dużo, aby przeciwdziałać nadużyciom?


Dawid Ogrodnik - premiera Disney + w Polsce

Dawid Ogrodnik - premiera Disney + w Polsce

Dawid Ogrodnik - Gala Zamknięcia 47. FPFF w Gdyni

Dawid Ogrodnik - Gala Zamknięcia 47. FPFF w Gdyni

Dawid Ogrodnik - premiera filmu

Dawid Ogrodnik - premiera filmu "Wszystkie nasze strachy"

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×