Książę Filip nigdy nie został królem. Już wiadomo, że jego losu nie podzieli księżna Kate! Tłumaczymy dlaczego

Księżna Kate książę Filip

Dlaczego książę Filip nigdy nie został królem?

Wiele osób nieobytych ze zwyczajami rządzącymi królewskim dworem, aktem sukcesji i zawiłościami tytularnymi zastanawia się, dlaczego książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, nigdy nie został królem. Jest w końcu mężem monarchini, prawda? Wyjaśnienie jest dość kuriozalne i nieco seksistowskie, ale gdy głębiej się nad tym zastanowić, ma ono sens.

Książę Filip nie jest królem, ponieważ jest… mężczyzną. Wziął za żonę lepiej urodzoną arystokratkę, członkinię królewskiego rodu. I choć w chwili ich ślubu nikt nie miał jeszcze pojęcia, że Elżbieta zostanie królową tak szybko, wiadomym było, że jej małżonek zawsze będzie stał w jej cieniu. Wszystko wiąże się z pozycją w hierarchii.

Według brytyjskiego prawa, żona dziedziczy imię oraz rangę swojego męża, łącznie z tytułem. Najlepiej widać to na przykładzie Meghan Markle, która po ślubie automatycznie została księżną. To samo spotkało księżną Kate.

W przypadku mężczyzny sprawa się komplikuje. Jeśli jego małżonka pochodzi z utytułowanego rodu i stoi rangą wyżej, zachowuje swój tytuł – jeśli urodziła się w rodzinie królewskiej. Jeśli nie ma swojego tytułu, będzie nazywana Lady Laurence, jeśli jej mąż posiada jakikolwiek tytuł szlachecki. Księżniczka Anna, córka królowej Elżbiety II, wciąż tytułowana jest jako Jej Królewska Wysokość.

Mężczyzna nie może jednak odziedziczyć tytułu swojej żony. Właśnie dlatego książę Filip jest „tylko” księciem małżonkiem, a księżna Kate – gdy książę William zostanie koronowany – zostanie królową.

Skomplikowane? Odrobinę. Seksistowskie? Bardzo. 😉

Książę Filip odmówił zaproszenia na ślub księcia Harry’ego! Bedzie skandal?

97-letni Książę Filip przeszedł poważną operację! Szybko nie wróci do pałacu. Jest oficjalny komentarz

Dramatyczne wieści z Wielkiej Brytanii! Książę Filip w ostatniej chwili zrezygnował z udziału w oficjalnej uroczystości! „Nie jest dobrze”


Królowa Elżbieta II w 1961 roku

Królowa Elżbieta II w 1961 roku

Królowa Elżbieta II w 1951 roku, jeszcze przed koronacją

Królowa Elżbieta II w 1951 roku, jeszcze przed koronacją

Królowa Elżbieta II w 1952 roku, jeszcze przed koronacją

Królowa Elżbieta II w 1952 roku, jeszcze przed koronacją

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×