Cyndi Lauper to wciąż kobieta żywioł. W czerwcu skończyła 67 lat, ale nikt by jej tyle nie dał…

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper to jedna z najbarwniejszych postaci światowego show-biznesu. Mimo że zbliża się do 70., wciąż pozostaje aktywna, kolorowa, a czas jakby się dla niej zatrzymał.

Na początku lat 80. Cyndi Lauper szturmem podbiła listy przebojów takimi przebojami jak: Time after time, She bop czy Girls Just Want to Have Fun. Ten ostatni został uznany za nieoficjalny manifest kobiecej niezależności.

Postrzegałam „Girls Just Want To Have Fun” jako polityczną deklarację niż cokolwiek innego. Chciałam dotrzeć do wszystkich kobiet, nie przebierając w środkach i chyba mi się to udało. Zaprosiłam do udziału w teledysku dziewczyny różnych ras i różnych typów urody, aby każda kobieta oglądająca go poczuła, że również ona jest zaproszona do radosnego doświadczania życia – tłumaczy Cyndi w magazynie „Vice”.

Jej pierwszy album She’s So Unusual sprzedał się w ponad sześciu milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Drugi album umocnił pozycję Cyndi na muzycznym rynku, a tytułowy utwór True colors został jednym z hymnów społeczności LGBT.

Artystka nigdy nie stroniła od tematów uznawanych za trudne, wręcz przeciwnie, zawsze z chęcią angażowała się w akcje, które  miały na celu walkę o szeroko rozumiane prawa człowieka. Założyła nawet fundację, która bardzo silnie wspiera bezdomnych gejów i lesbijki. Nic więc dziwnego, że ludzie ją pokochali. Być może artystka jest tak wyczulona na problemy ludzi homoseksualnych, gdyż sama ma siostrę Ellen Lauper, która jest lesbijką.

W połowie lat 80. była największą rywalką Madonny. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie konkurentka, to Cyndi byłaby dziś królową pop. Jednak ona nic sobie z tego nie robi. Jest nawet wdzięczna Madonnie, że odebrała jej ten „tron”.

Porównania zaczęły się od Madonny, ale nie przywiązywałam do nich wagi. Kiedy to ona stała się supergwiazdą w latach 90., przyjęłam to z ulgą. Przestałam znajdować się w centrum zainteresowania i mogłam poświęcić się swoim sprawom, czyli udoskonalaniu scenariuszy, śpiewaniu, a przede wszystkim poważnemu komponowaniu. Obecne rozmnożenie tego rodzaju piosenkarek wynika stąd, że branża się zmieniła i spektakl góruje nad muzyką – mówiła Cyndi w „The Vanguard”.

Cyndi Lauper obecnie. Jak wygląda?

Cyndi nadal jest aktywna zawodowo. Wciąż nagrywa nowe piosenki, a kilka lat temu napisała nawet muzykę do musicalu Kinky Boots wystawianego z powodzeniem Broadwayu w Nowym Jorku, a potem na West Endzie w Londynie. Co roku organizuje także trasę letnią True Colours oraz zimową Home For Christmas, podczas których wraz z innymi artystami wspiera osoby z kręgu LGTB.

Lesbijki, geje, osoby bi i transseksualne oraz ich rodziny i przyjaciele – to jest razem potężna siła. Nasz głos musi być słyszalny. Chcemy uświadomić ludzi, bo wielu po prostu nie zna faktów, choćby tego, że w 33 stanach USA za samo bycie lesbijką czy gejem można zostać zwolnionym z pracy! Chcemy uczulić ludzi na problem dyskryminacji osób LGBT poprzez muzykę – napisała na Facebooku.

Prywatnie Cyndi jest żoną Davida Thorntona od 1991. Ma tylko jedno dziecko, syna – Declyna Wallace Thorntona Laupera. Wciąż pozostaje niezwykle barwna, a jej włosy stale zmienią kolor i długość. Nie opuszcza też jej poczucie humoru. W jednym z ostatnich wywiadów powiedziała:

Kiedy przyjedzie Armagedon i zostaną tylko karaluchy, będą występować dwie piosenkarki, Cher i ja. My przetrwamy wszystko!

Tego życzymy zarówno Cyndi, Cher i nam. Z nimi na pewno nie będzie nudno!

A to jeden z ostatnich utworów Cyndi Lauper!


Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

×