Córka Urszuli Dudziak o chorobie, która zniszczyła jej życie i nałogu. „Miałam 5,4 promila”. Tak teraz żyje Mika Urbaniak

Urszula Dudziak, Mika Urbaniak

Urszula Dudziak, Mika Urbaniak

Córka Urszuli Dudziak, Mika Urbaniak od wielu już lat walczy nie tylko z nałogami, ale też chorobami natury psychicznej. Opowiedziała, do jakiego stanu się doprowadziła i jak teraz wygląda jej życie.

Pierwszy solowy album Miki UrbaniakCloser, otrzymał w 2010 roku nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii: Album roku pop. Córka Urszuli Dudziak objawieniem polskiego rynku muzycznego. Zamiast iść za ciosem, wpadła w czarną dziurę i zaprzepaściła rozwój kariery. Dziś już wiemy dlaczego. Alkohol, depresja i choroba afektywna dwubiegunowa nie pozwalały jej żyć pełną piersią.

Z problemami zaczęła zmagać się już jako nastolatka. Po alkohol sięgnęła mając zaledwie 19 lat, było to wczasach, gdy chodziła do amerykańskiego college’u. Wówczas zaczęła mieć fobię społeczną i lęki, które sprawiały, że nie była w stanie opuścić własnego pokoju. Nie ruszała się zatem z miejsca bez malutkiej buteleczki trunku w swojej torebce – ten dodawał jej odwagi.

Gdy wróciła ze Stanów do Polski nie spowodowało to, że jej problemy zniknęły. Wręcz przeciwnie zaczęła jeszcze więcej imprezować i doprowadzała się do okropnego stanu.

Nawet nie pamiętam, bo doprowadzałam się do takiego stanu, że urywał mi się film. Jednej nocy, już pod koniec tego okresu, poszłam obładowana alkoholem do mojego przyjaciela. Miałam pieniądze, bo koncertowałam wtedy u Smolika. Zaczęliśmy pić. Mieszałam wszystkie możliwe alkohole. W pewnym momencie powiedziałam, że wracam do domu. Przyjaciel próbował mnie zatrzymać, ale najwyraźniej go zignorowałam. Gdy wchodziłam do taksówki, urwał mi się film. Mam tylko takie wspomnienie, że stoję niedaleko jakiegoś parku, kompletnie zdezorientowana. Potem obudziłam się już w szpitalu. Miałam 5,4 promila alkoholu we krwi – opowiadała Mika.

Urszula Dudziak o walce Miki Urbaniak z chorobą i nałogami

Mika przyznała się również do tego, że poza alkoholem w grę wchodziły również narkotyki, których sobie nie odmawiała. Chorobę dwubiegunową zdiagnozowano u niej dopiero w 2004 roku. Wcześniej z problemami próbowała radzić sobie za pomocą używek.

Alkohol znieczulał skutecznie. Piliśmy i braliśmy narkotyki niemal codziennie. To była droga do zatracenia. Piłam dziewięć lat. Nie wiedziałam wtedy jeszcze, że mam chorobę dwubiegunową. Nie leczyłam się, co oznaczało, że w głowie miałam tykającą bombę – mówiła dla Twojego Stylu.

Urszula Dudziak, Mika Urbaniak - Artyści dla Nauczycieli 2019

Urszula Dudziak, Mika Urbaniak – Artyści dla Nauczycieli 2019

Po wielu latach walki z nałogiem w końcu córce Urszuli Dudziak udało się pomóc. To wszystko dzięki rodzinie, która jej nie opuściła i specjalistom, którzy wdrożyli odpowiednie leczenie.

Od roku żyję w równowadze. Nadal biorę leki, ale w małych dawkach i nie planuję ich odstawić. Mam wspaniałego lekarza. Profesor Marcin Wojnar idealnie ustawił mi leki. Jest bardzo empatyczny. Zobaczymy, jak to się dalej potoczy. Ale naprawdę czuję się o wiele lepiej. Od dłuższego czasu nie jestem już ani w manii, ani w depresji. A przeżyłam wiele depresji, nawet na lekach – mówiła w wywiadzie dla Vivy!.

Choroba Miki to problem nie tylko jej, ale całej rodziny. O wszystkim opowiedziała Urszula Dudziak, która ma nadzieję, że historia jej córki zmotywuje inne osoby do tego, aby udały się po pomoc do specjalistów.

O chorobach psychicznych trzeba mówić głośno, otwarcie i bez wstydu, a mam poczucie, że nadal jest to temat tabu, wokół którego narosło wiele mitów i nieprawd. Moja córka choruje od wielu lat, a z nią cała rodzina. Chcę podzielić się swoim doświadczeniem i pomóc przełamywaniu stereotypów. Być może moja historia sprawi, że ludzie przełamią swój lęk, wstyd i poszukają profesjonalnej pomocy – dodała Urszula Dudziak.

Miejmy nadzieję, że teraz będzie już tylko coraz lepiej.


Mika Urbaniak na pokazie Thecadess jesień/zima 2015

Mika Urbaniak na pokazie Thecadess jesień/zima 2015

Mika Urbaniak, Urszula Dudziak

Mika Urbaniak, Urszula Dudziak

Mika Urbaniak

Mika Urbaniak

Komentarze

 • Gość pisze:

  Też mam osobę chorą Powodzenia

 • Gość pisze:

  Współczuje całe życie walka z wiatrakami!

 • ONA77ZAKO pisze:

  WIELU LUDZI A PRZEDE WSZYSTKIM MŁODZIEŻY I NASTOLATKÓW MIERZY SIĘ Z DNIEM CODZIENNYM. TRUDNOŚCIAMI I NIEPOWODZENIAMI. 3 ZNAJOMYCH MOJEJ CORKI ODEBRAŁA SOBIE ŻYCIE RESZTA PRZYJACIÓŁ JEST POD CIĄGŁ OPIEKĄ PSYCHIATRÓW…. NIE TAK POWINNO BYĆ . DEPRESJA, ANOREKSJA LUB UZALEŻNIENIENIEM TO MASAKRA !!!!! MUSIMY ODPUŚCIĆ , ZDYSTANSOWAĆ SIĘ I W KOŃCU ZROZUMIEĆ ŻE ŚWIAT PĘDZI CZY JESTEŚMY CZY TEŻ NAS NIE BĘDZIE 111

 • Margot pisze:

  Szacunek za szczerość Pani Miko 💪 powodzenia 🫶

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×