Marek Bukowski zrobił film o historii Marusarza. Wybitny skoczek lata temu został oszukany. Kiedy i gdzie premiera?

Marusarz - Tatrzański Orzeł - kiedy premiera?

Marusarz - Tatrzański Orzeł - kiedy premiera?

Stanisław Marusarz to legenda skoków narciarskich. Jego historię przybliży nowy film, który wyreżyserował Marek Bukowski. Zobaczcie zwiastun. 

Marek Bukowski to polski aktor filmowy oraz teatralny. W 1992 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Rok wcześniej zadebiutował w filmie Nad rzeką, której nie ma. Ma za sobą także udział w hitowych produkcjach telewizyjnych m.in. Przyjaciółki, Hotel 52 czy Na dobre i na złe. Za swoje dokonania dwukrotnie był nagrodzony Telekamerą. Otrzymał także nominacje do Złotych Lwów.

52-latek spełnia się także jako reżyser. W 2001 roku zadebiutował w tej roli filmem Blok.pl, a dwa lata później ukazał się Sukces. Przy obu produkcjach pomagała mu jego ówczesna żona Ewa Bukowska, z którą rozwiódł się w 2018 roku.

Bukowski od pewnego czasu pokazuje polską historię. W 2021 roku miał premierę film Babilon. Raport o stanie wojennym, którego scenariusz powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności. Reżyser zdecydował się na dość niecodzienny zabieg. Połączył klasyczny film fabularny z animacją stylizowaną na komiks. W produkcji wystąpili m.in. Krzysztof Wakuliński, Jacek Knap, Maciej Mikołajczyk, Jolanta Fraszyńska czy Przemysław Bluszcz. Główną rolę odegrał syn Marka – Szymon Bukowski. Obraz zebrał masę pozytywnych recenzji.

Bukowski zrobił film o Marusarzu

Reżyser nie spoczywa na laurach. Tym razem postanowił nakręcić historię Stanisława Marusarza, który był skoczkiem narciarskim. Mężczyzna wykonał spektakularny skok w garniturze i krawacie podczas Turnieju Czterech Skoczni w 1966 roku. Sportowiec został oszukany podczas Mistrzostw Świata w 1938 roku w Lahti. Mimo że to on dwukrotnie pobił rekord w konkursie skoków, nie otrzymał tego tytułu.

Ostatecznie sędzia ogłosił, że zwycięzcą zostaje Norweg. Ten widząc, co się dzieje, nie chciał wejść na podium. Próbował odstąpić to miejsce Polakowi, jednak nasz skoczek unosząc się honorem, nie przystał na to. W filmie zawarta będzie także historia jego siostry Heleny, która również była uzdolnioną narciarką. Kobieta w 1941 roku została zamordowana przez nazistów.

Prezes TVP, Jacek Kurski podczas konferencji prasowej w Zakopanem, która odbyła się na początku stycznia, opisał postać Marusarza:

To wybitny skoczek, trener, propagator sportu, alpejczyk, ale przede wszystkim bohater narodowy, kurier tatrzański, który realizował przerzuty z Zakopanego do Budapesztu, kawaler Orderu Virtutti Militari, wzór pokoleń.

Marusarz – Tatrzański Orzeł. Kto zagra? Kiedy premiera?

W rolę Stanisława Marusarza wcielił się Mateusz Janicki. Jego żonę zagra Olga Szostak, a siostrę Marta Maria Wiśniewska. W filmie pojawią się także tacy aktorzy jak Beata Schimscheiner, Robert Czebotar czy Paweł Okraska.

Już dziś odbędzie się uroczysta premiera w Zakopanem z udziałem rodziny Stanisława. Emisja w TVP1 zaplanowana jest na 16 stycznia na godzinę 18:20. Data nie jest tutaj przypadkowa. W tym dniu zakończy się walka o Puchar Świata w Zakopanem.

Zobaczcie zwiastun.


Marek Bukowski reżyserem filmu

Marek Bukowski reżyserem filmu "Marusarz - Tatrzański Orzeł"

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Marusarz - Tatrzański Orzeł"

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Marusarz - Tatrzański Orzeł"

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×