To starcie zapamiętacie na długo. Bronisław Komorowski dał Andrzejowi Dudzie po nosie: „Trochę kultury!”

Bronisław Komorowski i Andrzej Duda

Bronisław Komorowski i Andrzej Duda

Bronisław Komorowski skrytykował Andrzeja Dudę. Co dokładnie powiedział? Co spowodowało tak ostrą reakcję byłego prezydenta?

Bronisław Komorowski jest z wykształcenia historykiem. W młodości pracował m.in. jako dziennikarz. Już w latach 70. dołączył do pierwszych organizacji demokratycznej opozycji w PRL. W 1980 roku skazano go za zorganizowanie manifestacji 11-listopadowej. W kolejnych latach był ważnym członkiem „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany przez armię. Po wyjściu na wolność pracował jako nauczyciel. Po 1989 roku angażował się w działalność centrowych i centroprawicowych organizacji politycznych. Był posłem na Sejm wielu kadencji.

W 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską. Z ramienia tej partii był m.in. wicemarszałkiem i marszałkiem Sejmu. W 2010 roku PO wystawiła go do wyborów prezydenckich. Komorowski zmierzył się w nich z Jarosławem Kaczyńskim (PiS). Kandydat centrum pokonał kontrkandydata i zdobył 53 proc. głosów w drugiej turze. W 2015 roku starał się o reelekcję.

Głosowanie zakończyło się jego porażką. Przegrał z Andrzejem Dudą, kandydatem PiS, który wszedł do drugiej tury i osiągnął kilka procent przewagi. Komorowski od tego czasu jest raczej poza polityką. Nie znaczy to jednak, że przestał się interesować sytuacją w państwie. Często wypowiada się na bieżące tematy. Teraz postanowił nieco zbesztać swojego następcę.

Bronisław Komorowski skrytykował Andrzeja Dudę. Za co?

Andrzej Duda zabrał głos podczas obchodów wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent uderzył w generała Wojciecha Jaruzelskiego:

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego trzeba nie tylko mówić, ale trzeba krzyczeć, że Jaruzelski był zwykłym tchórzem i zdrajcą Polski . (…) Dziękuję tym, którzy pamiętają. Niech bohaterowie będą nazywani bohaterami, a zdrajcy zdrajcami.

Rozzłościł tym część opinii publicznej. Wiele osób uważa bowiem, że Jaruzelski jest postacią niejednoznaczną. Z jednej strony ograniczył prawa obywatelskie Polaków i doprowadził do wielu nadużyć władzy, ale jego interwencja – jak przekonują niektórzy – uratowała nasz kraj przed potencjalną inwazją ze strony państw członkowskich Układu Warszawskiego.

Prezydent nie podziela ich argumentu. Stwierdził, że członkowie gabinetu Jaruzelskiego byli „juntą bandyckich emisariuszy Moskwy”. Jak dodał:

Byli chyba zbyt ciemni, żeby tego nie rozumieć, że Moskwa, która zaczęła wcześniej krwawić w Afganistanie, nie jest w stanie zaryzykować tego, że może tutaj zdarzyć im się następna krwawa łaźnia, oczywiście w dwie stron.

Bronisław Komorowski odniósł się do słów swojego następcy w TVN24. Nie ukrywał, że bardzo mu się one nie spodobały. Powiedział:

Odnoszę wrażenie, że częste jest zjawisko, że ludzie upajają się własnym głosem, własnymi słowami, ale niestety jest też kategoria osób, które się podniecają własnymi słowami. Prezydent powinien ważyć słowa i powinien być wzornikiem wspólnoty narodowej.

W dalszej części wystąpienia zalecił, aby Duda nabrał więcej umiaru:

Niech powściągnie ten język, taki pełen pasji, nienawiści. Jeśli nie przeżył tamtych czasów, niech tak łatwo nie przekreśla innych ludzi i nie odmawia im myślenia także o Polsce (…). Trzeba choć trochę umiaru i kultury oraz wymiaru prezydenta.

Prezydent jeszcze nie zareagował na słowa poprzednika. Który z panów ma rację – były czy obecny prezydent?


Zdjęcie z Instagrama Andrzeja Dudy

Zdjęcie z Instagrama Andrzeja Dudy

Bronisław Komorowski

Fotografia: screen z Youtube.com

Agata Duda i Andrzej Duda na gali finałowej Konkursu Chopinowskiego

Agata Duda i Andrzej Duda na gali finałowej Konkursu Chopinowskiego

Komentarze

 • Gość pisze:

  Jakim trzeba być tumanem żeby popierać komuchów i Komorowskiego? Brak elementarnej wiedzy z historii, geografii, geopolityki i ogólnie brak wiedzy. Przecież to uwłacza nie wiem, wszystkiemu.

 • Gość pisze:

  Maliniak i lama..

 • Gość pisze:

  Duda jest karykatura tego urzędu .. w Polskim Zoo grałby bez charakteryzacji z taką facjatą

 • Gość pisze:

  Duda naprawdę się podnieca swoimi wystąpieniem .

 • GośćGiseäla pisze:

  No az trudno uwierzyc co mozna przeczytac we wpisach Czy wy juz zapomniliscie jak traktowano Polakow poza granicami. Byli dobrzy jako tania sila robocza dla Panstw zachodu. Dopiero rzad Kaczynskoego i pan Duda przywrocili. Polakom Godnosc. a pan Kpmorowski. to twarz obludy i braku. kultury

  • Gość pisze:

   Pokłóceni ze wszystkimi sąsiadami ,pokłóceni między sobą to zasługa prezesika bo skłóconą tłuszczą łatwiej rządzić

  • Gośćazi pisze:

   Duda to najgorszy prezydent, zadufany w swojej osobie i poplecznik wodzu. Jedno stronny, nie ma swojego zdania,

  • GośćGosc pisze:

   Gosciu jestes glupszy niz ustawa przewiduje.

 • Gość pisze:

  Jak sie tak czyta te wpisy to Serce. boli. Jak wieku zapomnialo jak traktowalo wiele Panstw. Polakow za granica. i dopiero rzad. Kaczynskiego. przywrocil. Polakow godnosc. i nie ma juz. polskich robotnikow we rolnictwie w wieku krajachzachodu a pan Kpmorowsli. to. twarz. obludy i zaklamania.

 • Gość pisze:

  Dudy to zakała prawdy, praworządności, kultury osobistej, 🤬🤬

 • Gość Asiaa pisze:

  Oczywiście rację ma Prezydent Duda to Jego jedno z najlepszych przemówień.

 • andre pisze:

  duda śmieszny fircyk pajacowaty klaun z rodziny mejzowatych jego wiedza i postawa moralna pozwala mu na piastowanie zaszczytnej funkcji kablowego i to młodszego, on musi mieć szefa

 • Gość pisze:

  Komorowski góra !!!

  • Gość pisze:

   Jak można być tak tępym …Komorowski to ewentualnie może pucować buty p.Dudzie…nie dorasta i wykształceniem i obyciem i tyle.Na polowanie to On się nadawał…WSTYD!…

 • Gość pisze:

  Bardzo nie ładnie

 • Gość pisze:

  Maliniak hahaha

 • Gość pisze:

  Duda nie przeżył ale się wymądrza. Żaden z niego mąż stanu. Brak ogłady, wiedzy i kultury podobnie jak większość PiS.

 • Gość pisze:

  Duda prawde powiedzial, ale Ci, ktorzy za ta prawda stoja zawsze beda sie buntowac…

  • Gośćx pisze:

   Powiedział g… prawdę. Długopis, niszczyciel prawa polskiego, marionetka w rękach rządu.

  • Gość pisze:

   Taka prawda Komorowski jest przedstawicielem okrągłego stołu oni dogadali się z komuchami i dlatego się bronią. W polsce będzie dopiero lepiej kiedy w polityce zabraknie Tuska,Kaczyńskiego bo to są potomkowie okrągłego stołu. Dogadali się z komuchami i nikt nikomu krzywdy nie zrobił .Te pokolenie musi wypaść z obiegu i wtedy możemy myśleć o wolnej polsce

 • Gość pisze:

  Co wy pieprzycie? Komorowski to ciemna masa przy Dudzie. On nigdy nie powinien być Prezydentem, to wstyd dla całego narodu

 • ela pisze:

  brawo panie prezydent komorowski niech w końcu ktoś na uczy pana prezydenta dudy dobrego zachowania i wymowy słów o innych w końcu ma ojca profesora i niczego nie nauczył pokory dla innych ludzi

  • Oba. pisze:

   Jaka pokora. Zło trzeba piętnować a prawdę nazywać po co imieniu

  • Gość pisze:

   Ten co skakał po fotelach w parlamencie japońskim? Bul Komorowski? Maz stanu ? Nie żartujcie. Chamsko się wyraził w rozmowie z Obamą? Jakoś go nie wybrali na następną kadencję, bo pierwszą dostał po zmarłym prezydencie Kaczyńskim.

  • Gość pisze:

   ta ten sudus co sie jąka po angielsku wiecznie osmiesza Polske pierdolony benpen

 • Gość pisze:

  Dla mnie to Pan Komorowski nie powinien nigdy byc prezydentem nigdy nie wygral wyborow prezydent. PAN Duda a Pan Komorowski to dla mnie niebo a ziemia wielka roznica i kultura

 • Gabi pisze:

  A jeśli ktoś występuje przeciw Polsce, to kim jest????

  • GośćSergiusz pisze:

   PRZECIW ŁAMANIU PRAWA W POLSCE, A NIE PRZECIW POLSCE!!! WBIJCIE SOBIE TO WRESZCIE DO GŁÓW!!!

 • Gość pisze:

  Duda śmieciem jesteś …narodowym śmieciem…gardzę tobą i wielu Polaków tez.
  I nie zabieraj więcej publicznie głosu. Śnieg w górach…wypad na narty.