Czarne kwadraty zalewają Instagram. Gwiazdy wspierają akcję Black Lives Matter. Tłumaczymy, o co chodzi

Black Lives Matter

Black Lives Matter

Ulice Stanów Zjednoczonych toną w transparentach Black Lives Matter. Demonstranci chcą zwrócić uwagę na rasizm i nierówne traktowanie Afroamerykanów. W sieci także trwa wirtualny protest, w który włączyły się polskie gwiazdy.

Od kilku dni w Stanach Zjednoczonych trwają protesty związane z Black Lives Matter. Do walki z rasizmem włączył się niemal cały świat, a w USA zaczęło z tego powodu dochodzić do licznych zamieszek. Wszystko, co się aktualnie dzieje za oceanem ma związek ze śmiercią Afroamerykanina – George’a Floyda. Nieuzbrojony mężczyzna został oskarżony przez policjanta, o to, że w sklepie posłużył się fałszywymi banknotami. Funkcjonariusz policji z Minneapolis podduszał kolanem zatrzymanego tak długo, aż doprowadził do jego śmierci.

Nie jest to pierwsze zdarzenie w USA, w którym policja nadużywa swoich uprawnień, zatrzymując Afroamerykanów. Na początku tego roku emerytowany policjant wraz ze swoim synem zastrzelili uprawiającego jogging czarnoskórego mężczyznę, tłumacząc, że przypominał im włamywacza. Również w tym roku z rąk nieumundurowanych funkcjonariuszy, podczas ich tajnej akcji we własnym domu, zginęła czarnoskóra pielęgniarka.

Gwiazdy wspierają Black Lives Matter. O co chodzi?

Wszystkie te wydarzenia spowodowały, że Stany zalała fala protestów, które powoli przeradzają się w zamieszki na terenie całego kraju. Do protestujących obywateli dołączyły również gwiazdy. Na demonstracjach w Los Angeles można było dostrzec między innymi Arianę Grandę, Paris Jackson i Jamie’ego Foxxa.

Również polskie sławy nie przechodzą obojętnie obok tego problemu. Na Instagramie pojawiły się wpisy, które popierają walkę o równe prawa dla obywateli, bez względu na ich kolor skóry. Całą sytuacją jest zainteresowana Joanna Krupa, która na swoim Instastory od kilku dni publikuje treści dotyczące protestów.

Cały Instagram zalała fala czarnych kwadratów, które są symbolem popierającym walkę z rasizmem. Posty wspierające działania Black Lives Matter opublikowali m.in. Anja Rubik, Michał Piróg, Sandra KubickaJulia Wieniawa, Martyna Wojciechowska, Robert Biedroń i Weronika Rosati.

View this post on Instagram

#BlackOutTuesday ????????????????????

A post shared by JastrzabPost.pl ???? (@jastrzabpost.pl) on

Black Lives Matter: co to takiego?

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch aktywistów, który ma na celu walkę z rasizmem i nierównym traktowaniem czarnoskórych mieszkańców w USA. Powstał w lipcu 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i regularnie prowadzi kampanie przeciwko przemocy i rasizmowi systemowemu wobec czarnoskórych. BLM organizuje protesty przeciwko zabójstwom policyjnym ciemnoskórych oraz porusza szersze kwestie takie jak profilowanie rasowe, brutalność policji i nierówności rasowe w amerykańskim systemie sprawiedliwości.


Black Lives Matter - Anja Rubik

Black Lives Matter - Anja Rubik

Black Lives Matter - Michał Piróg

Black Lives Matter - Michał Piróg

Black Lives Matter - Joanna Krupa

Black Lives Matter - Joanna Krupa

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×