Kardynał zamieszany w potężny skandal z pedofilią w Kościele nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Kardynał Bernard Law, który był w centrum bostońskiego skandalu pedofilskiego z udziałem tamtejszych księży, odkrytego przez zespół redakcyjny SpotlightBoston Globe zmarł w wieku 86 lat. Odszedł w Rzymie, w którym pracował dla Watykanu. Zrezygnował z pozycji arcybiskupa w Bostonie po tym jak Globe opublikowało historię o księżach-pedofilach, którzy byli przenoszeni z parafii do parafii bez ponoszenia konsekwencji za swoje czyny, o czym arcybiskup miał wiedzieć.

Wiadomość o śmierci Lawa potwierdził kościół, a o jego chorobie poinformowało The Associated Press.

Historia Lawa i śledztwo, które doprowadziło dziennikarzy na trop największej afery pedofilskiej w dziejach Kościoła zostały  świetnie nakreślone w filmie Spotlight, który w 2016 roku został nagrodzony Oscarem. Redakcja Spotlight została nagrodzona Pulitzerem na opublikowany, obszerny artykuł, w którym opisano skandaliczne działania bostońskiej diecezji. Do przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci dochodziło tam przez dekady, a w sprawę zamieszanych było kilkudziesięciu księży.

Ponad 500 osób pokrzywdzonych przez działania Lawa i podlegających mu księży opowiedziało swoją historię, a Kościół zmuszony był wyłożyć rekordową kwotę na ugody – ponad 100 milionów dolarów.

Kariera kościelna Lawa zaprowadziła go wprost do Watykanu.  13 grudnia 2002 zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu, a w maju 2004 został mianowany archiprezbiterem patriarchalnej bazyliki Liberiańskiej w Rzymie. Kardynałem mianowano go w 1985 roku.

 

Zobacz: Z ostatniej chwili: Nie żyje wybitny reżyser Yach Paszkiewicz. Był uznawany za ojca polskiego teledysku

Zobacz: Charles Manson nie żyje. Zmarł największy zbrodniarz naszych czasów, który bestialsko zamordował żonę Romana Polańskiego

Zobacz: M jak miłość: Przygotujcie chusteczki! Oto ostatnie słowa Barbary Kurdej-Szatan. Tak pożegna zmarłego Tomka

 


Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Bernard Law nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×