Wirtualna Polska

Beata Kozidrak kończy 60 lat! Tak zmieniła się legenda polskiej sceny. Niezwykła historia i metamorfoza

Beata Kozidrak kończy 60 lat! Tak zmieniła się legenda polskiej sceny. Niezwykła historia i metamorfoza

Trudno w to uwierzyć, ale Beata Kozidrak 4 maja obchodzi swoje okrągłe 60. urodziny! Jak gwiazda zmieniała się przez lata? Przypominamy historię legendy polskiej muzyki i jej archiwalne zdjęcia.

Wirtualna Polska

Beata Kozidrak urodziła się w Lublinie  jako najmłodsze z trojga dzieci. Już w wieku 6 lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, a w liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Beata Kozidrak: początki kariery

Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Kiedy dołączył do nich Andrzej Pietras – późniejszy mąż Beaty zdecydowali się na założenie wspólnego zespołu. Już jako BAJM pojechali do Opola, gdzie w 1978 roku zgarnęli II nagrodę na przebój Piechotą do lata.

Byliśmy szczęśliwi. Nie myśleliśmy o podbijaniu polskiego rynku i zarabianiu pieniędzy. Przede wszystkim chciałam spełnić swoje marzenie, czyli wystąpić w Opolu na scenie, na której wcześniej oglądałam w telewizji tych wszystkich wspaniałych artystów. Byłam w garderobie razem z Ewą Bem i Marylą Rodowicz. Stałam z otwartymi ustami i mówiłam: „Jezu, to się nie dzieje naprawdę – wspomina wokalistka w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Pięć lat później wydali swój debiutancki album, z takimi przebojami jak: Co mi panie dasz, Nie ma wody na pustyni czy Józek nie daruje ci tej nocy. Następne płyty przysporzyły Beacie kolejnych nagród, przebojów i kolejnych fanów. W każdej dekadzie zaskakiwała publiczność.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Bajm

Bajm

Beata Kozidrak: dzieci i kreacje

Artystka ma dwie córki: 39-letnią Katarzynę Pietras (wokalistkę) i 27-letnią Agatę Pietras (projektantkę mody).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Chciałam mieć rodzinę, dziecko. Czułam, że da mi to możliwość pełnego przeżywania życia. Szczęśliwie Kasia urodziła się po dwóch latach od naszego ślubu. W jej wychowaniu pomagali nam dziadkowie. Ale pewnego dnia dostaliśmy sygnały od teściów, że kiedy wyjeżdżamy na koncert, córka się zmienia, zamyka się w sobie. Po prostu strasznie tęskni. I my, w tych siermiężnych komunistycznych czasach, gdy nie było w sklepach słoiczków z jedzeniem dla maluchów, jednorazowych pieluch, niczego, zdecydowaliśmy się zabierać Kasię ze sobą. Była najszczęśliwszym dzieckiem pod słońcem! – wyznała w Super Expressie.

Nie tylko jej przeboje zapadały w pamięć, ale także kreacje. W latach 80. była niezwykle kreatywna. Podarte jeansy, wysokie buty i skórzane kurtki kupowała od prostytutek w Gdyni.

Wirtualna Polska

Dziewczyny nabywały ubrania u marynarzy i sprzedawały. W taki sposób również zarabiały na życie! Gdy po koncertach przyjeżdżałam do hotelu, zapraszały mnie do takiego “magicznego” pokoju pełnego oryginalnych ubrań, butów, dodatków. Na tamte czasy, gdy w sklepach były puste półki, ten pokój wyglądał jak jakiś butik! – wspomina artystka.

Nie obraża się, gdy mówią o niej legenda. Ma świadomość swojej wartości – w końcu ma na koncie 40 lat pracy artystycznej, mnóstwo tekstów, przebojów, tras koncertowych, kreacji i fanów na całym świecie.

To wielki dorobek, zdaję sobie z tego sprawę – mówiła gazecie „Wprost”.

Beata Kozidrak: życie prywatne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Beata Kozidrak i jej były mąż – Andrzej Pietras, przez wiele lat uchodzili za parę idealną. Byli dowodem na to, że pracę i miłość można połączyć. Ona zajmowałam się śpiewaniem i skupiała się na sprawach domowych, a on załatwiał i negocjował występy, oraz dbał o jej komfort. Wszystko działało jak naoliwiona maszyna. Jednak cztery lata temu Beata podjęła decyzję o rozstaniu.

Gwiazda opuściła rodzinny Lublin i przeprowadziła się do Warszawy. Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną rozpadu ich związku, ale trzeba przyznać, że rozstali się wyjątkowo kulturalnie, bez prania brudów w bulwarowej parsie.

Wirtualna Polska

Po rozwodzie poniekąd narodziłam się na nowo. Wzięłam wiele sprawy w swoje ręce. Okazało się, że potrafię robić rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia i świetnie mi to wychodzi – przyznała gwiazda w wywiadzie dla „Party”.

Beata po rozstaniu z Andrzejem Pietrasem wydała solową płytę zatytułowaną B3, na której znalazły się takie hity jak: Upiłam się tobą czy Bingo. Dzięki nowocześnie zaaranżowanym przebojom artystka znów pojawiła się na listach przebojów i zjednała sobie kolejne grono fanów. Jednak oprócz zawodowych sukcesów pojawiły się także problemy zdrowotne.

Jestem nadciśnieniowcem, muszę brać leki, co jakiś czas pojawiać się u lekarza. Dwa razy trafiłam ostatnio do szpitala. Ale przecież każdy koncert przeżywam tak, jakbym miała grać pierwszy. I dobrze, bo rutyna w każdej dziedzinie zabija, czy w związku, czy w muzyce – opowiadała w jednym z wywiadów.

Beata Kozidrak: 60 urodziny

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niedawno Beata zdradziła, że nie nudzi się nawet w czasie pandemii. Aktualnie szykuje nowe piosenki, które nagrywa z BAJM-em, pisze autobiografię i zrobi wszystko by sympatycznie spędzić swoje 60. urodziny.

Zawsze w swoje urodziny grałam koncerty. W tym roku zamierzałam je spędzić w jakimś pięknym miejscu – i tak będzie! Zaszyję się w moim ogrodzie, będę snuć kolejne plany i wzniosę toast za marzenia. Jestem babką z temperamentem i wiek go wcale nie poskramia! Obiecuję, że jak ta epidemia się skończy, wrócę na scenę ze zdwojoną siłą. – zapowiedziała niedawno w „Party”.

Życzymy Beacie przede wszystkim zdrowia, a nam, żeby wciąż nagrywała swoje fantastyczne przeboje. Królowa jest tylko jedna 😉

Wirtualna Polska

Prezent od gwiazd dla Beaty Kozidrak

O tym, że Beata Kozidrak jest wyjątkową artystką, świadczy choćby fakt, że kilka dni temu Adam Sztaba z towarzyszeniem ponad 700 muzyków nagrał wielki hit BAJM-u, Co mi panie dasz. W przedsięwzięciu wzięły udział wielkie gwiazdy, tj:. Natalia Kukulska, Ewa Farna, Piotr Cugowski, Kuba Badach, CLEO, Patrycja Markowska, Igor Herbut czy Piasek.

Piosenka została nagrana w warunkach domowej izolacji, a akompaniament do niej stworzyło 732 instrumentalistów. Nagranie podbija sieć. W ciągu kilku dni klip obejrzało prawie 3 mln ludzi. To z pewnością świetny prezent dla Beaty, która napisała do tego utworu zarówno tekst, jak i muzykę.

Beata i jej wybrane przeboje:


Beata Kozidrak 10712771_10152579630375939_7148123889582982037_n 59295605_10156530119280939_5191507814568165376_n
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×