Beata Kozidrak kończy 60 lat! Tak zmieniła się legenda polskiej sceny. Niezwykła historia i metamorfoza

Trudno w to uwierzyć, ale Beata Kozidrak 4 maja obchodzi swoje okrągłe 60. urodziny! Jak gwiazda zmieniała się przez lata? Przypominamy historię legendy polskiej muzyki i jej archiwalne zdjęcia.

Beata Kozidrak urodziła się w Lublinie  jako najmłodsze z trojga dzieci. Już w wieku 6 lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, a w liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Beata Kozidrak: początki kariery

Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Kiedy dołączył do nich Andrzej Pietras – późniejszy mąż Beaty zdecydowali się na założenie wspólnego zespołu. Już jako BAJM pojechali do Opola, gdzie w 1978 roku zgarnęli II nagrodę na przebój Piechotą do lata.

Byliśmy szczęśliwi. Nie myśleliśmy o podbijaniu polskiego rynku i zarabianiu pieniędzy. Przede wszystkim chciałam spełnić swoje marzenie, czyli wystąpić w Opolu na scenie, na której wcześniej oglądałam w telewizji tych wszystkich wspaniałych artystów. Byłam w garderobie razem z Ewą Bem i Marylą Rodowicz. Stałam z otwartymi ustami i mówiłam: „Jezu, to się nie dzieje naprawdę – wspomina wokalistka w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Pięć lat później wydali swój debiutancki album, z takimi przebojami jak: Co mi panie dasz, Nie ma wody na pustyni czy Józek nie daruje ci tej nocy. Następne płyty przysporzyły Beacie kolejnych nagród, przebojów i kolejnych fanów. W każdej dekadzie zaskakiwała publiczność.

Bajm

Beata Kozidrak: dzieci i kreacje

Artystka ma dwie córki: 39-letnią Katarzynę Pietras (wokalistkę) i 27-letnią Agatę Pietras (projektantkę mody).

Chciałam mieć rodzinę, dziecko. Czułam, że da mi to możliwość pełnego przeżywania życia. Szczęśliwie Kasia urodziła się po dwóch latach od naszego ślubu. W jej wychowaniu pomagali nam dziadkowie. Ale pewnego dnia dostaliśmy sygnały od teściów, że kiedy wyjeżdżamy na koncert, córka się zmienia, zamyka się w sobie. Po prostu strasznie tęskni. I my, w tych siermiężnych komunistycznych czasach, gdy nie było w sklepach słoiczków z jedzeniem dla maluchów, jednorazowych pieluch, niczego, zdecydowaliśmy się zabierać Kasię ze sobą. Była najszczęśliwszym dzieckiem pod słońcem! – wyznała w Super Expressie.

Nie tylko jej przeboje zapadały w pamięć, ale także kreacje. W latach 80. była niezwykle kreatywna. Podarte jeansy, wysokie buty i skórzane kurtki kupowała od prostytutek w Gdyni.

Dziewczyny nabywały ubrania u marynarzy i sprzedawały. W taki sposób również zarabiały na życie! Gdy po koncertach przyjeżdżałam do hotelu, zapraszały mnie do takiego “magicznego” pokoju pełnego oryginalnych ubrań, butów, dodatków. Na tamte czasy, gdy w sklepach były puste półki, ten pokój wyglądał jak jakiś butik! – wspomina artystka.

Nie obraża się, gdy mówią o niej legenda. Ma świadomość swojej wartości – w końcu ma na koncie 40 lat pracy artystycznej, mnóstwo tekstów, przebojów, tras koncertowych, kreacji i fanów na całym świecie.

To wielki dorobek, zdaję sobie z tego sprawę – mówiła gazecie „Wprost”.

Beata Kozidrak: życie prywatne

Beata Kozidrak i jej były mąż – Andrzej Pietras, przez wiele lat uchodzili za parę idealną. Byli dowodem na to, że pracę i miłość można połączyć. Ona zajmowałam się śpiewaniem i skupiała się na sprawach domowych, a on załatwiał i negocjował występy, oraz dbał o jej komfort. Wszystko działało jak naoliwiona maszyna. Jednak cztery lata temu Beata podjęła decyzję o rozstaniu.

Gwiazda opuściła rodzinny Lublin i przeprowadziła się do Warszawy. Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną rozpadu ich związku, ale trzeba przyznać, że rozstali się wyjątkowo kulturalnie, bez prania brudów w bulwarowej parsie.

Po rozwodzie poniekąd narodziłam się na nowo. Wzięłam wiele sprawy w swoje ręce. Okazało się, że potrafię robić rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia i świetnie mi to wychodzi – przyznała gwiazda w wywiadzie dla „Party”.

Beata po rozstaniu z Andrzejem Pietrasem wydała solową płytę zatytułowaną B3, na której znalazły się takie hity jak: Upiłam się tobą czy Bingo. Dzięki nowocześnie zaaranżowanym przebojom artystka znów pojawiła się na listach przebojów i zjednała sobie kolejne grono fanów. Jednak oprócz zawodowych sukcesów pojawiły się także problemy zdrowotne.

Jestem nadciśnieniowcem, muszę brać leki, co jakiś czas pojawiać się u lekarza. Dwa razy trafiłam ostatnio do szpitala. Ale przecież każdy koncert przeżywam tak, jakbym miała grać pierwszy. I dobrze, bo rutyna w każdej dziedzinie zabija, czy w związku, czy w muzyce – opowiadała w jednym z wywiadów.

Beata Kozidrak: 60 urodziny

Niedawno Beata zdradziła, że nie nudzi się nawet w czasie pandemii. Aktualnie szykuje nowe piosenki, które nagrywa z BAJM-em, pisze autobiografię i zrobi wszystko by sympatycznie spędzić swoje 60. urodziny.

Zawsze w swoje urodziny grałam koncerty. W tym roku zamierzałam je spędzić w jakimś pięknym miejscu – i tak będzie! Zaszyję się w moim ogrodzie, będę snuć kolejne plany i wzniosę toast za marzenia. Jestem babką z temperamentem i wiek go wcale nie poskramia! Obiecuję, że jak ta epidemia się skończy, wrócę na scenę ze zdwojoną siłą. – zapowiedziała niedawno w „Party”.

Życzymy Beacie przede wszystkim zdrowia, a nam, żeby wciąż nagrywała swoje fantastyczne przeboje. Królowa jest tylko jedna 😉

Prezent od gwiazd dla Beaty Kozidrak

O tym, że Beata Kozidrak jest wyjątkową artystką, świadczy choćby fakt, że kilka dni temu Adam Sztaba z towarzyszeniem ponad 700 muzyków nagrał wielki hit BAJM-u, Co mi panie dasz. W przedsięwzięciu wzięły udział wielkie gwiazdy, tj:. Natalia Kukulska, Ewa Farna, Piotr Cugowski, Kuba Badach, CLEO, Patrycja Markowska, Igor Herbut czy Piasek.

Piosenka została nagrana w warunkach domowej izolacji, a akompaniament do niej stworzyło 732 instrumentalistów. Nagranie podbija sieć. W ciągu kilku dni klip obejrzało prawie 3 mln ludzi. To z pewnością świetny prezent dla Beaty, która napisała do tego utworu zarówno tekst, jak i muzykę.

Beata i jej wybrane przeboje:


Beata Kozidrak10712771_10152579630375939_7148123889582982037_n
59295605_10156530119280939_5191507814568165376_n

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×