Szukaj

Kurdej-Szatan odsłania nowe kulisy dotacji dla gwiazd. Kto prosił o więcej niż dostał?

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan skomentowała dotacje przyznawane artystom przez Ministerstwo Kultury. Czy według niej przyznane kwoty były sprawiedliwe?

Pandemia koronawirusa mocno nadszarpnęła światową gospodarkę. Jej przykre skutki odczuwa niemal każda branża. Kryzys finansowy nie ominął także show-biznesu. Przez kilka długich miesięcy zamknięte są teatry, kina i inne ośrodki kultury. Koncerty nie są organizowane, a artyści muszą żyć ze zgromadzonych oszczędności. Rząd zdecydował się na udzielenie wsparcia dla całej branży artystycznej. Nie tylko dla gwiazd, ale także dla osób, które są ściśle związane z organizacją wydarzeń kulturalnych. Gwiazdy były na tyle zdesperowane, że postanowiły wyjść na ulice i maszerowały w obronie swoich praw 2 listopada w Warszawie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało, ze na wsparcie artystów przeznaczy aż 400 milionów złotych.

W sieci aż zawrzało. Kwoty, które otrzymali artyści okazały się być gigantyczne. Wśród rekordzistów znaleźli się: Beata Kozidrak – 750 tys. zł, Radosław Liszewski z zespołu Weekend – 520 tys., Kamil Bednarek – 500tys., a bank rozbił Golec uOrkiestra – 1 894 670 zł. Decyzja rządu wywołała gorącą dyskusję wśród internautów, ale także całego środowiska artystycznego. Sytuacja była na tyle poważna, że Minister Kultury podjął decyzję o wstrzymaniu wypłat i ponownej weryfikacji wszystkich wniosków. Co o tym wszystkim sądzi Barbara Kurdej-Szatan?

Barbara Kurdej-Szatan o dotacjach dla artystów

Gwiazda serialu M jak Miłość od kilku miesięcy jest na urlopie macierzyńskim. Po raz drugi została mamą, a na świecie pojawił się jej synek Henio. Finanse jej rodziny również ucierpiały podczas pandemii. Zarówno ona jak i jej mąż związani są z show-biznesem. Aktorka postanowiła zabrać głos w sprawie dotacji dla artystów. Gwiazda skomentowała sprawę w rozmowie z portalem Plejada.

Dotacje dla artystów były nieprzemyślane. Niektórzy prosili o mniej, a dostali więcej i na odwrót. Wygląda na to, że było to po prostu odgórnie źle wykonane. Jeżeli chodzi o samą pomoc, to ja od początku pandemii trąbiłam o tym, że moi wszyscy znajomi z branży, aktorzy, którzy grają tylko w teatrach, oraz oświetleniowcy, dźwiękowcy, techniczni, zostaną tak właściwie bez grosza, bo jeżeli nie grają koncertów, nie grają spektakli, a nie mają etatów, to nie mają z czego żyć.

Artystka wspomniała także, że ona sama nie ubiegała się o rządowe dofinansowanie. Postanowiła przyjąć bardzo honorową postawę w tej trudnej sytuacji.

Ja się nie starałam o jakąkolwiek dotację. Po pierwsze byłam na zwolnieniu, więc i tak niewiele utraciłam, a po drugie – nawet gdybym straciła sporo, nie chciałabym się ubiegać. Czułabym się głupio, bo uważam, że jest wiele osób dużo bardziej potrzebujących. Ja mam z czego żyć – mówi Basia w rozmowie z Plejadą.

Aktorka i jej mąż Rafał pomimo tego, że utrzymują się jedynie z branży artystycznej, nie zdecydowali się na złożenie wniosków o pomoc przyznawaną przez Ministerstwo Kultury. Z kontrowersyjnego wsparcia chętnie za to skorzystali najwięksi estradowi artyści, którzy raczej nie mogą narzekać na brak finansów.

 


Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan z Heniem

Barbara Kurdej-Szatan z Heniem

Basia Kurdej-Szatan

Basia Kurdej-Szatan

Dodaj komentarz

 • Gość pisze:

  To tylko świadczy o tych niby gwiazdach . To poprostu zebracy

 • Gość pisze:

  A Janda!!! Ta kobieta to bije wszystkich na ilość, ciągle się tylko upomina jakby jej się należało

 • wiśniaGość pisze:

  Dotacje dostają PiSowko – kościółkowe lizidupy i wszystko na ten temat.

 • Gośćkamila pisze:

  To wstyd i hanba zebyscie wy ,artysci wyciągali ręce po kasę!Zyjecie w dostatku jak mało ktora „klasa” .!A jeszcze was „dotowac bo wam bieda? Bo na chleb nie macie?Tacy Golce?zyją jak w „bajce”i wszyscy ci co wzieli ,stracilismy dla was szacunek! Taki „zwykły robotnik „zaklad zamkniety i dostal 2 tys. Na całą 5 osobową rodzinę źycie + opłaty!!I on sie cieszy ze mu w „ogole rzad dał”!A wy taką kasę brać?Wstyd!

 • Gość1 pisze:

  Pani Basiu, bo już myślałam że pani też taka na tę kasę ,jak cały ten” showbiznes „Tak są ludzie bardziej potrzebujący,a celebryci tak się wymadrzali, że jak jesteśmy zwykłymi robolami, to trzeba było się uczyć, żeby być takimi gwiazdami jak oni,no to skoro wybrali taki zawód to niech teraz nie narzekają na brak pieniędzy ,bo będą musieli też zostać zwykłymi robolami.

 • Piotr pisze:

  No Baska nie przepadm za Tobą bo wydawało mi się że styropian masz w głowie, ale jeśli to prawda co piszą to zwracam chonor i przyznaje ze jestes nawet ok.

  • Gość pisze:

   Wyuczona, ładna i odważna kobieta styropian w głowie a kim Ty jesteś, żeby kogoś oceniać piszac o nim takie rzeczy a samemu pisac „zwracam chonor” ludzie to jednak podłe świnie

 • Anastazja pisze:

  Pewnie że ma za co żyć. W końcu nie każdego stać na mieszkanie za 2 mln

 • Keyser Söze pisze:

  „Wszyscy artyści…to prostytutki…”

  • Gość pisze:

   A Janda!!! Ta kobieta to bije wszystkich na ilość, ciągle się tylko upomina jakby jej się należało

 • Gość pisze:

  Brawo Basia!!!!!!!

 • Marta pisze:

  Artysci staneli przed ciężkim dylematem . Czy sprzedać auto za 200.000 czy jeszcze poczekać . Widocznie woleli złożyć wniosek o dotacje a to się odbije na tych , którzy wiaza koniec z końcem i chcą żyć uczciwie . Z całym szacunkiem do ich talentu i daru, który otrzymali od Boga , ale żeby brać pieniądze należy na nie zapracować a nie czekać na dotacje ! Ludzie śpią na ulicy , dzieci nie maja co jeść , w co się ubrać , są samotne matki , którym odmawiają pomocy , państwo każe rodzic dzieci , a nic nie dają w zamian tylko okradają innych i dorabiają się na cudzej krzywdzie . Wstydźcie się Wy artyści , nie macie żadnego honoru i poczucia człowieczeństwa ! Moja noga na Waszych koncertach nie postanie ! Przykre to i bardzo smutne !

  • Gość pisze:

   Zostań aktorką i Bóg wie kim a będziesz miała życie jak w Madrycie..czego zazdroscisx tepa dzido.. Do robory

 • Gość pisze:

  im ktoś wyżej w służbie iluminati tym więcej dostaje

 • GośćJ Ja wkurwiony pisze:

  Porąbane państwo. Mam już tego dość.J

 • Gość pisze:

  Śliczny Henio. Widać, że to chłopiec. Podobny do tatusia przystojniaka.

 • Rena pisze:

  Brawo Basiu. Tym gestem udowodniłas , ze jesteś wielka gwiazda ale również wielkim człowiekiem ❤️

  • Gość pisze:

   Twój syn jest kopia Ciebie, jest bardzo do ciebie podobny ,a corka do męża.

  • Gośćdomanska pisze:

   Miło słyszeć że są w Polsce tacy prawi Obywatele. Wielki szacunek. Wszystkiego dobrego

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×