Anna Grodzka była transseksualną gwiazdą polityki. Dziś ledwo wiąże koniec z końcem. Co robi i jak wygląda?

Anna Grodzka

Anna Grodzka

Anna Grodzka wzbudziła w świecie polityki mnóstwo kontrowersji. Była drugą osobą, zaraz po Robercie Biedroniu, która publicznie przyznała się, że należy do środowiska LGBT. Z uporem stawiała czoła krytyce, jednak po zakończonej kadencji słuch o niej zaginął. Czym się teraz zajmuje i jak wygląda?

Anna Grodzka w 2011 roku wzięła udział w wyborach do Sejmu RP z ramienia Ruchu Palikota. Jej kandydatura została dobrze odebrana przez społeczeństwo. Zgromadziła 19 451 głosów. Tym samym została pierwszą transpłciową posłanką w polskim parlamencie oraz pierwszą osobą w Europie, która ujawniła swój transseksualizm i została wybrana do parlamentu na szczeblu krajowym.

Posłanka od początku była poddawana krytyce, jednak do końca walczyła o prawa osób LGBT. Choć zakończyła swoją kadencję, nadal jest bardzo aktywna w środowisku osób transpłciowych i homoseksualnych. Sprawdziliśmy, czym obecnie się zajmuje.

Anna Grodzka – kariera polityczna

Anna Grodzka urodziła się 16 marca 1954 roku w Otwocku, jako Krzysztof Bęgowski i przez lata w taki sposób funkcjonowała. Już jako nastolatka zrozumiała, że tak naprawdę czuje się kobietą. W wywiadzie udzielonym dla magazynu Viva! opowiedziała, jakie emocje jej towarzyszyły w tym czasie:

Miałam 11, może 12 lat. Pisałam pamiętnik z najskrytszymi myślami i na tym zeszycie nagle, niespodziewanie napisałam imię „Ania”. I rzeczywiście poczułam, że jestem Anią. Że jestem dziewczynką. […] Schowałam ten pamiętnik pod obluzowaną deskę w szafie, a z nim wsadziłam do szafy Anię. Pamiętam, że zrobiło mi się wtedy smutno, jakby odszedł ktoś bliski. Ten smutek towarzyszył mi przez większość życia. Nasilał się, kiedy obniżał mi się głos, rozrastałam się w klacie i robiłam się coraz większa. Potem był to smutek pomieszany ze złością. Wszyscy mówili do mnie chłopcze, używali mojego męskiego imienia „Krzysztof”. Byłam wyższa o głowę od chłopaków w klasie, ale nie umiałam się z nimi zintegrować. Mnie nie interesowała rywalizacja, byłam daleka od chłopięcej agresji.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu psychologii klinicznej. Następnie odbyła zasadniczą służbę wojskową. Już w czasach PRLu działała w Socjalistycznym Zrzeszeniu Studentów Polskich oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1989 roku założyła własną działalność gospodarczą z branży wydawniczej. W 2005 roku była producencką wykonawczą drugiego sezonu serialu Defekt, który emitowany był przez Telewizję Polską.

Grodzka operację korekty płci przeszła w Bangkoku. Zdecydowała się na nią, dopiero gdy jej syn ze związku małżeńskiego osiągnął pełnoletność.

Posted by Anna Grodzka on Wednesday, May 1, 2013

W latach 2003-2006 działała w partii Socjaldemokracja RP, a w 2011 przeniosła się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie. W tym samym roku wystartowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Janusza Palikota. Po czym wstąpiła do Partii Zieloni.

W 2015 roku Anna Grodzka utworzyła własny komitet wyborczy, jednak nie zebrała 100 tysięcy podpisów poparcia. Uważana była, za jednego z najlepszych polityków VII kadencji Sejmu.

Anna Grodzka obecnie. Czym się zajmuje i jak wygląda?

Anna zrezygnowała z dalszej kariery politycznej, ponieważ miała poważne problemy zdrowotne. W jednym z wywiadów, którego udzieliła dla Super Expressu, wyjawiła, że cierpi na stenozę. Jest to zwężenie kanału kręgowego. Z problemem tym zmagają się niemal wszystkie starzejące się społeczeństwa Europy Zachodniej. Niestety schorzenie bardzo ograniczało jej możliwość samodzielnego poruszania się.

Anna Grodzka od ponad trzech lat zmaga się z poważną chorobą kręgosłupa, która utrudnia jej chodzenie, a co za tym idzie zdecydowanie ogranicza publiczną aktywność. Mimo codziennego bólu, Ania kontynuuje jednak swoją działalność społeczno-polityczną w organizacjach pozarządowych, chociaż w znacznie ograniczonym zakresie – pisała na stronie zbiórki Lalka Podobińska, współpracownica Anny.

Uratować mógł ją kosztowny zabieg, na który przez lata zbierała. Pomocną dłoń wyciągnęli do niej przyjaciele, w tym Robert Biedroń. W Internecie szybko powstała zbiórka, która zakończyła się sukcesem. Mimo operacji Anna nie wróciła do dawnej formy i obecnie musi posługiwać się laską.

Mam nadzieję, że nie usiądę szybko na wózku, a może uda się nawet tego uniknąć. Co się stało? Zablokowanie nerwów w kręgosłupie. Nasi lekarze się specjalizują, więc jak boli kręgosłup, wysyłają do ortopedy. A powinni też do neurologa. Ortopedzi przez ponad dwa lata zalecali rehabilitację, a kiedy w końcu zrobiono mi operację, było już za późno – powiedziała w wywiadzie dla Newsweeka.

Obecnie była posłanka jest już na emeryturze. Pracuje dla kilku fundacji, m.in. Społeczeństwo „FAIR”, Fundacja „Naprzód” oraz Trans-Fuzja, której jest fundatorką. Wbrew temu, co powszechnie sądzono, nie ma pokaźnego majątku i żyje „od pierwszego do pierwszego”.

Ja jestem teraz zwykłą emerytką. Ktoś może sobie wyobrażać, że mam jakąś poselską emeryturę – nie, mam zupełnie zwykłą, jaką wypracowałam w toku życia. A przez wiele lat byłam przedsiębiorcą i nierozważnie płaciłam minimalne składki. Teraz muszę spinać budżet z miesiąca na miesiąc – powiedziała w wywiadzie opublikowanym w Polityce.

Anna nadal ma plany, aby powrócić do świata polityki, jednak jak na razie nie było jej to dane. Mimo to nie poddaje się i wierzy, że jeszcze kiedyś wróci do Sejmu. W 2019 roku startowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Lewica Razem.

Anna Grodzka - czym się obecnie zajmuje?

Anna Grodzka – czym się obecnie zajmuje?

W naszej galerii znajdziecie aktualne zdjęcia Anny Grodzkiej, która obecnie jest blondynką.


Anna Grodzka - obecnie

Anna Grodzka - obecnie

Anna Grodzka - czym się obecnie zajmuje?

Anna Grodzka - czym się obecnie zajmuje?

Anna Grodzka - obecnie

Anna Grodzka - obecnie

Komentarze

 • Sebastian pisze:

  Kochana Pani Ania życzę jej wszystkiego dobrego. Nie nachapała się jak pisuary i popaprańcy.

 • ola pisze:

  KOcham Krzycha ale niech juz przestanie robic z Polski POlakow POsmiewisko, wystarczy !

 • Gość pisze:

  Pozytywna osoba ale czy w meskim czy zenskim wydaniu itak szczescia nie zazna niestety

 • Polacytoglupinarod-ciaglepomyjenaniawlewajazamiastzajacsieswoimzyciem pisze:

  Aniu, jesteś najlepsza ♡ mnóstwo zdrowia i serdeczności.

 • Arkadiusz pisze:

  Ile w was jadu. Wstyd Polacy- nie Polacy. Ponoć ludzie z sercem, a złośliwi tacy

 • emerytka pisze:

  𝑷𝑶𝒅𝒂𝒋𝒄𝒊𝒆 𝒏𝒖𝒎𝒆𝒓 𝒌𝒐𝒏𝒕𝒂 𝑲𝒓𝒛𝒚𝒄𝒉𝒂 𝒘𝒑𝒍𝒂𝒄𝒆 𝒎𝒖 𝒑𝒂𝒓𝒆 𝒔𝒕𝒐𝒘𝒆𝒌 𝒛 𝒎𝒐𝒋𝒆𝒋 𝒆𝒎𝒆𝒓𝒚𝒕𝒖𝒓𝒚 1900 𝒛𝒍 / 𝒎𝒊𝒆𝒔𝒊𝒂𝒄 !

  • psychiatra pisze:

   Ja tez chce POmoc Krzychowi !

  • rencistka pisze:

   𝑱𝒂 𝒕𝒆𝒛 𝒄𝒉𝒄𝒆 𝑷𝑶𝒎𝒐𝒄 𝑲𝒓𝒛𝒚𝒄𝒉𝒐𝒘𝒊 𝒐𝒏 𝒕𝒂𝒌𝒊 𝒃 𝒊𝒆𝒅𝒏𝒚 𝑲𝑶𝒏𝒄𝒂 𝒛 𝑲𝑶𝒏𝒄𝒆𝒎 𝒏𝒊𝒆 𝒎𝒐𝒛𝒆 𝒛𝒘𝒊𝒂𝒛𝒂𝒄.

 • stop glupocie ! pisze:

  Co wam sie nie POdoba w moich wpisach sami napisaliscie ze Ania grodzka to Krzysztof, dlaczego ja nie moge tego napisac ? Co jest w tym wstydzliwego ze ma syna, ktory nazywa go tatusiem ?

  • Rena pisze:

   No właśnie ..stop głupocie…zastanów się co pisać. Najlepiej nie pisz już komentarzy,, bo piszesz po prostu brednie🤦

 • ola pisze:

  A gdzie moje wpisy na temat Kerzycha, wszystko co napisalam jest prawda, pewnie prawda nie jest akceptowana na tym fantastycznym POrtalu !

 • zgroza pisze:

  Niezle sie Krzychu urzadzil dzieki PiSowi odszedl na emeryturez w wieku 60 lat, ptaka sobie nie obcial i nadal rznie glupa udajac kobiete , ktora nie jest i nigdy nie bedzie ale do POlityki chetnie wroci bo wie ze nawet jak bedzie udawal krokodyla to tez mu zaplaca i nikt sie nie osmieli POwiedziec mu prawdy ze jest hiPOPOtamem !

 • ola pisze:

  Krzychu ubierz sie jak czlowiek i przestan sie wyglupiac na stare lata, tobie sie zdaje ze karnawal trwa caly rok ?

 • Gość pisze:

  Panie Piotrze. Juz nie musi sie pan przebierac za kobiete.

  • ola pisze:

   On ma na imie Krzysztof nie Piotr ! A ze liubi sie przebierac to juz inna sprawa on mysli ze karnawal trwa caly rok.

  • Gość-Piotr pisze:

   On ma na imie Krzysztof !

 • Gościówka pisze:

  Żal mi takich ludzi, ponieważ nawet jeśli zmienią płeć wciąż są nieszczęśliwi i nie akceptują siebie do końca. Stąd często mają depresję i inne choroby towarzyszące. Szkoda, że świat jest tak głupi i nie potrafi pomóc takim ludziom. Zmiana płci jest tylko chwilową, krótkotrwałą pomocą, a głowa dalej cierpi.

 • Gość Jana pisze:

  Pozdrowienia p.Anno,życie ma sie tylko jedno i warto je przeżyć tak,jak się chce.

 • Waldek_Kiepski pisze:

  „Uważana była, za jednego z najlepszych polityków VII kadencji Sejmu.”
  Dobre 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • ola pisze:

   To jest akurat prawda, jak sie Krzycha POrowna z tuSSkiem, KOpacz, biedroniem, rabiejem, schetyna, budka czy innymi POlitycznymi dziwadlami to Krzychu nie ma sie czego wstydzic !

 • Gość pisze:

  Zal pani Anny nie wielu ja rozumie

 • Gość pisze:

  To jest przyjaciółka Anny która ma męża 😉 baranie

 • Gośćewa pisze:

  Skoro jako emerytka oszczędzałaś, to chyba ta emerytura była spora! Mówi jaka jest prawda! Nie kombinowała i nie okradała, jak to robi aktualna partia!

 • Gość pisze:

  Pani Aniu proszę się nie poddawać jest pani super

  • Facet pisze:

   Jaka pani??? Czy można być tak niedouczonym, żeby nie rozróżniać płci?

 • Gośćhalina pisze:

  mÓzg nie pracuje.

 • Joanna pisze:

  Bardzo fajna i pełna ciepła osoba. Szkoda, że ludzie nie mają innych zmartwień, niż komentować intymne sprawy innych ludzi. Z całego serca pozdrawiam Panią, Pani Anno ❣️

 • Anna L. pisze:

  Pani Anna musi żyć ze swojej emerytury, tak jak wszyscy seniorzy. Jako była posłanka, która znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, może się zgłosić co roku do marszałka Sejmu, z wnioskiem o zapomogę, która wynosi 2200, bez podatku. Bardzo wielu byłych posłów z tego korzysta.
  Ja przez lata oszczędzałam i dzisiaj jako emerytka mam za co wykupić lekarstwa i starcza mi na wszystko. Do tego pracuję na 1/4 etatu, w swoim macierzystym zakładzie. Nie miałabym takich możliwości, gdybym nie była bardzo dobrze wykształconym specjalistą. Poza tym praca pozwala mi na kontakty ze wspaniałymi ludźmi. Nie myśli się wtedy o chorobach.

 • Gośćcool pisze:

  Czy ta blondynka obok Niej na zdjęciu, to szanowna małzonka, której spłodził syna ? Ciekawe, czy SYN Grodzkiej „przełknął” tą przemianę ojca w kobietę, bo dzieci znajomego, w podobnej sytuacji ODRZUCIŁY Ojca i nie chciały go znać !!! To też CENA, którą płaci się za swoje dość egoistyczne chciejstwo zmiany płci…

 • Gość pisze:

  W dalszym ciagu wyglada jak facet

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×