Szukaj

Nie żyje Aniela Świderska. Aktorka i żona Bronisława Pawlika

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje. Aktorka i żona Bronisława Pawlika, który zmarł w 2002 roku. Miała 96 lat.

Aniela Świderska nie żyje. Polska aktorka znana z wielu seriali, filmów, a przede wszystkim z ról na deskach teatrów, zmarła 28 stycznia. Była żoną Bronisława Pawlika, który odszedł w 2002 roku.

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska zagrała w pamiętnym serialu Matki, żony i kochanki matkę Cezarego. Wcieliła się także w babcię Beaty z Żegnaj Rockfeller. Na koncie ma również miniserial Kuchnia polska, Lalkę, Przygody psa Cywila czy film Andrzeja Wajdy Korczak.

Świderska w filmach czy telewizji pojawiała się sporadycznie, ale inaczej było w przypadku teatru. Występowała na najważniejszych scenach w Polsce w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, a także teatrów warszawskich: Narodowego, Ateneum, Polskiego i Powszechnego.

W wieku 96 lat zmarła Aniela Świderska, aktorka i wdowa po Bronisławie Pawliku oraz siostra Jana Świderskiego. W filmie (podobnie jak w telewizji czy radio) grała sporadycznie, ale w jej filmografii znajdują się takie pozycje jak: „Nieznany”, „Przygody psa Cywila”, „Lalka”, „Układ krążenia”, „Śmierć Johna L”, „Żegnaj Rockefeller”, „Kuchnia polska” i „Matki, żony i kochanki”. W teatrze natomiast grała dużo występując na najważniejszych scenach w Polsce W latach 1946-49 występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w latach 1949-52 w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Od 1952 aktorka teatrów warszawskich: Narodowego (1952-57), Ateneum (1957/58), Polskiego (1958-74) i Powszechnego (1974-91).
Na zdjęciu z mężem na scenie Teatru Powszechnego – napisano na profilu Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W wieku 96 lat zmarła Aniela Świderska, aktorka i wdowa po Bronisławie Pawliku oraz siostra Jana Świderskiego. W filmie…

Posted by Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim on Saturday, January 30, 2021

Pod postem pojawiło się mnóstwo kondolencji. Msza żałobna jest zaplanowana na 9 lutego na godzinę 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach Starych, tam też aktorka zostanie pochowana.

Kim była Aniela Świderska?

Świderska-Pawlik urodziła się 29 lipca 1925, była aktorką teatralną, filmową i telewizyjną oraz dubbingową. Jej debiut teatralny miał miejsce 20 listopada 1946 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w którym występowała do 1949. W latach 50., 60. i 70. XX w. użyczała głosu w polskich wersjach językowych zagranicznych produkcji pojawiających się w naszym kraju.

Była młodszą siostrą aktora i reżysera Jana Świderskiego. Żoną popularnego aktora Bronisława Pawlika.


Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Aniela Świderska nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×