Nie żyje Andrzej Szczytko. Grał w największych serialach

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje. Aktor teatralny i telewizyjny zmarł w wieku 65 lat. Co napisali jego przyjaciele?

Zmarł Andrzej Szczytko, aktor filmowy i teatralny, który wystąpił w ponad 100 spektaklach. O śmierci mężczyzny jako pierwszy poinformował jego syn. Miał zaledwie 65 lat.

Andrzej Szczytko nie żyje

11 czerwca w Poznaniu w wieku 65 lat odszedł Andrzej Szczytko. Aktor znany z ról w takich kultowych polskich serialach jak M jak miłośćNa dobre i na złeStulecie winnychTajemnica twierdzy szyfrów czy Prawo Agaty. Smutną wiadomość potwierdził w rozmowie z PAP jego syn. Na chwilę obecną nie ujawnił przyczyny śmierci.

Przyjaciela pożegnał na Facebooku m.in. Wiktor Zborowski:

Odszedł Andrzej Szczytko. Aktor, reżyser. Bardzo smutno. Śpij w spokoju Andrzeju – napisał.

W social mediach pojawiły się również kondolencje od wielu artystów z Ukrainy oraz najbliższych.

Kim był Andrzej Szczytko?

Szczytko urodził się 9 października w Grajewie. Był znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym, pedagogiem i reżyserem teatralnym. W 1978 roku kończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Warsztat aktorski szkolił również w Goodman School of Drama na DePaul University w Chicago.

Aktor zadebiutował 18 listopada 1997 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Wcielił się wówczas w rolę Lentullusa w spektaklu Androkles i lew. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych.

Na szklanym ekranie widzowie mogli zobaczyć go po raz pierwszy w Matce Courage i jej dzieciach, a nieco później w filmie Republika nadziei z 1986 roku.

Aktor w latach 1991-1993 piastował stanowisko dyrektora artystycznego Polskiego Instytutu Sztuki Teatralnej w Nowym Jorku. W 1998 roku pełnił obowiązki zastępcy dyrektora w Teatrze Polskim w Poznaniu, a dwa lata później został mianowany dyrektorem naczelnym tej placówki.

W 2012 roku został odznaczony przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nieco później, bo w 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w kategorii Nagroda Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację teatru polskiego na świecie. Rok później przyjął Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku został laureatem Nagrody im. Łukasza Horowskiego za wielkopolski styl budowania partnerstwa Polski i Ukrainy.

Andrzej w ostatnim czasie występował w serialu Stulecie Winnych. W formacie wcielił się w rolę prezydenta Ignacego Mościckiego.


Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Andrzej Szczytko nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×