Andrzej Duda napisał lis po zamachu w Nicei. Prezydent jest pogrążony w żałobie: „Byłem tam kilka tygodni temu”

Andrzej Duda napisał list do Narodu Francuskiego

Andrzej Duda napisał list do Narodu Francuskiego

Andrzej Duda po zamachu w Nicei napisał list do Francji

Andrzej Duda napisał list skierowany do Narodu Francuskiego. Jest wstrząśnięty wydarzeniami w Nicei. Na oficjalnej stronie Prezydenta RP pojawiło się pismo, w którym czytamy o współczuciu, ale i o lekcji, którą powinniśmy po tej tragedii wyciągnąć.

Zobacz: Ostatnie zdjęcia i wpisy Polek, które zginęły w Nicei. Magda i Marzena miały zaledwie 20 lat

Prezydent zaczyna od tego, że to już nie pierwszy zamach, jakiego dokonano w tym państwie.

Na francuskiej ziemi dokonano kolejnego zamachu. Zginęły dziesiątki niewinnych ludzi. Ich rodziny zostały wtrącone w otchłań rozpaczy, której nie sposób zmierzyć żadną miarą. Miliony Francuzów, lecz także Polaków i wszystkich Europejczyków poczuły przeszywający ból.

Ubolewa nad okolicznościami, w jakich terroryści zaatakowali na Francję. Francuzi bawili się, przeżywali radosne chwile, a tu nagle taka tragedia.

Trudno wyobrazić sobie bardziej wyrazisty symbol wyzwania, przed którym stanęliśmy. Oto święto Wolności, Równości i Braterstwa zostało zbrukane przez nieludzki akt terroru. Krwawy atak nastąpił w dniu tak drogim dla Was wszystkich, gdy mieszkańcy Paryża, Lyonu, Marsylii czy Nicei okazują co roku swoją dumę, wyrażają swoją radość, bawią się i cieszą.

Dalej Prezydent RP nawiązuje do nadziei, bez której nie dalibyśmy rady przetrwać tak ciężkich dni. Mówi o fali terroru, a także tłumaczy skąd ona się bierze. Według niego terroryści to wyznawcy kiltu śmierci.

Nie łudźmy się: ta duma, ta radość i ta energia są głównymi powodami szaleńczej fali terroru, która dotyka zachodniej Europy. Ludzie, którzy czyhają na nasze życie, chcą nam tę dumę odebrać. Chcą pozbawić nas radości. Chcą napełnić nasze serca lękiem. W naszym kręgu kulturowym życie jest największą wartością. Przyjmujemy je ze wszystkimi jego niedoskonałościami, przeżywamy je, niekiedy w cierpieniu, lecz zawsze z nadzieją na lepsze dni. Ta nadzieja daje nam siłę, jest sensem naszego istnienia. Terroryści zaś są wyznawcami kultu śmierci. Życie nie ma dla nich żadnej wartości. Niezależnie od religii, pochodzenia czy koloru skóry ofiary.

Pan Prezydent opowiada, jak kilka tygodni temu cieszył się ze zwycięstwa kadry narodowej podczas EURO 2016, jak bardzo spodobało mu się miasto, które oblane jest teraz krwią i pogrążone jest w wielkiej żałobie. To przykre… Andrzej Duda wierzy w to, że zarówno Francja, jak i cała Europa poradzi sobie z atakami terrorystycznymi.

Byłem w Nicei kilka tygodni temu, gdy świętowałem wraz z polskimi piłkarzami zwycięstwo w pierwszym meczu Mistrzostw Europy. To miasto mnie urzekło. Wiem, że jest silne i dumne. Wiem, że przetrwa i nie podda się cywilizacji śmierci. Tak jak cała Francja. Tak jak cała Europa.

Swój list kończy apelem, aby wyciągnąć z tej tragedii wnioski i walczyć w imię swojej wartości i broniąc życia.

Musimy z tej tragedii wyciągnąć wnioski. Musimy działać skuteczniej, by ostatecznie zwalczyć terroryzm. Broniąc naszych wartości, broniąc życia.

To piękne słowa Pana Prezydenta.

Zobacz: Kim był i jak wyglądał zamachowiec z Nicei? Znaleziono dokumenty szaleńca, który zabił 84 osoby

Andrzej Duda podjął decyzję o wysłaniu polskich wojsk do walki z ISIS

Andrzej Duda napisał list do Narodu Francuskiego

Andrzej Duda wygwizdany na Stadionie Narodowym podczas finału Pucharu Polski. Komentuje zdarzenie, co powiedział?

Andrzej Duda napisał list do Narodu Francuskiego

Polki zginęły w Nicei

Polki zginęły w Nicei, Andrzej Duda napisał list do Francuzów

Zdjęcia Polek, które zginęły w Nicei

Zamach w Nicei, Prezydent RP napisał list do Francji


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×