Andrzej Duda zmuszony do zmiany planów: „To rzecz priorytetowa”. Razem z Agatą Dudą będą na pogrzebie Elżbiety II

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. 19 września odbędzie się pogrzeb monarchini. Andrzej Duda i Agata Duda zmieniają plany, żeby polecieć do Londynu.

Mimo że wszyscy się spodziewali, że ten dzień nadejdzie niebawem, to jednak śmierć królowej Elżbiety II wstrząsnęła światem. Jej pogrzeb został szczegółowo zaplanowany jeszcze za życia monarchini. Już wiadomo, że prezydent Andrzej Duda zmienia wszystkie plany, żeby wziąć udział w uroczystościach. Co zdradził szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch?

Andrzej Duda zmienia plany. Będzie na pogrzebie królowej Elżbiety II

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch został zapytany w niedzielę w Polsat News, czy prezydent Andrzej Duda poleci do Wielkiej Brytanii, żeby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych królowej Elżbiety II.

Tak, prezydent Duda wybiera się na pogrzeb. Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka będą na pogrzebie, nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, to jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa – powiedział prezydencki minister.

I dodał:

Będzie po prostu kolejna trudna, bardzo intensywna wizyta – ale będzie.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 19 września. Pałac wydał oficjalne oświadczenie, podając szczegóły:

Państwowy pogrzeb Jej Wysokość królowej odbędzie się w Westminster Abbey w poniedziałek 19 września. Przez państwowym pogrzebem królowa będzie złożona przez cztery dni w Westminster Hall, aby naród mógł oddać jej wyrazy szacunku – czytamy na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Twitterze.

Według planu zawartego w operacji London Bridge, pogrzeb królowej Elżbiety II będzie się odbywał w Opactwie Westminsterskim, a jej ciało zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze. Spocznie u boku męża, księcia Filipa.


Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II - z premier Liz Truss

Ostatnie zdjęcie królowej Elżbiety II - z premier Liz Truss

Książę Karol i królowa Elżbieta II

Książę Karol i królowa Elżbieta II

Agata Duda, Andrzej Duda - screen, Kancelaria Prezydenta

Agata Duda, Andrzej Duda - screen, Kancelaria Prezydenta

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×