Szukaj

Bachleda-Curuś świętuje 25-lecie „Dotyku”. Trzy słowa wystarczyły, by Edycie Górniak zrobiło się miło

Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś

Edyta Górniak 8 maja świętowała 25-lecie swojego pierwszego albumu studyjnego. Dotyk jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt w kraju. Fani gratulują jubileuszu, wśród nich jest również Alicja Bachleda-Curuś.

Edyta Górniak jest uznawana za jedną z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych wokalistek w historii polskiej sceny muzycznej. Skala jej głosu liczy aż cztery oktawy. Media i krytycy muzyczni wiele razy porównywali jej niezwykły talent do takich sław światowej sceny jak: Whitney Houston, Celine Dion i Mariah Carey.

Wokalistka zadebiutowała na scenie w 1986 roku. Przełomowym krokiem w jej karierze był musical Metro, który z Warszawy trafił na Broadway. W 1994 roku Edyta reprezentowała Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Z piosenką To nie ja zdobyła drugie miejsce, które do dzisiaj jest najlepszym wynikiem, jaki osiągnął nasz reprezentant.

Edyta Górniak: pierwsza płyta Dotyk

Edyta Górniak wydała siedem albumów studyjnych. Pierwszy z nich – Dotyk, na zawsze zapisał się w historii polskiej muzyki. 8 maja od premiery płyty minęło dokładnie 25 lat.

W pierwszym tygodniu sprzedaży krążek nabyło ponad 100 tysięcy słuchaczy, a do 1997 roku pokrył się czterokrotną platyną, sprzedając się w ponad 400 tys. nakładzie. Za debiutancki materiał Edyta odebrała nagrodę polskiego przemysłu muzycznego – Fryderyka 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Na płycie znalazły się takie hity jak: Dotyk, Jestem kobietą, To nie ja. W 2004 roku wytwórnia wydała kompilację jej największych siedemnastu przebojów na płycie zatytułowanej Złota Kolekcja: Dotyk.

Z okazji 60-lecia Empiku, artystka została uhonorowana aż dwiema nagrodami: najważniejszej osobowości ostatnich 60 lat, oraz za najważniejszą płytę ostatnich 60 lat. Druga ze statuetek dotyczyła właśnie debiutanckiego albumu Edyty.

Alicja Bachleda-Curuś świętuje 25-lecie Dotyku

Z okazji 25-lecia Dotyk został po raz pierwszy wydany na winylu. Edyta dodała na swoim Instagramie post z okładką niezapomnianej płyty. W komentarzach pojawiła się cała masa gratulacji od fanów, którzy nie ukrywali swojego wzruszenia. Wszyscy dziękowali wokalistce za wrażliwość i emocje zawarte na krążku.

Pod postem niespodziewanie pojawił się komentarz Alicji Bachledy-Curuś. Aktorka z nieskrywaną ekscytacją przyznała wprost:

To była płyta…! – napisała, dodając do komenarza różowe serduszko przewiązane żółtą kokardą.

Alicja Bachleda- Curuś świętuje 25-lecie płyty Edyty Górniak

Alicja Bachleda- Curuś świętuje 25-lecie płyty Edyty Górniak

Przypomnijmy, że Bachleda-Curuś również próbowała swoich sił w muzyce. Karierę muzyczną zaczynała już w dzieciństwie. Jest laureatką wielu polskich festiwali piosenki dziecięcej. W 1995 została uznana za najbardziej uzdolnioną solistkę dziecięcą roku. Nagrała kilka teledysków, a w 2001 roku ukazała się jej debiutancka płyta pt. Klimat. Album zapowiadał wydany w 1999 roku singiel Marzyć chcę.

Może to właśnie Edyta Górniak była inspiracją Alicji w karierze muzycznej?


Edyta Górniak okładka płyty Dotyk

Edyta Górniak okładka płyty Dotyk

Edyta Górniak w drodze na wywiad w wRealu24

Edyta Górniak w drodze na wywiad w wRealu24

Alicja Bachleda-Curuś – Orły 2001

Alicja Bachleda-Curuś – Orły 2001

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×