Szukaj

Nie żyje gwiazda polskiego kina. Ostatni raz zagrał z Anią Przybylską

Aleksander Skowroński nie żyje

Aleksander Skowroński nie żyje

Nie żyje jeden z najbardziej znanych polskich aktorów. Widzowie pokochali go za rolę w filmie U Pana Boga w Ogródku. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Polskich. 

Nie żyje Aleksander Skowrońki – aktor doskonale znany widzom z wielu produkcji telewizyjnych. Na swoim koncie miał mnóstwo ról. Mógł się pochwalić ogromnym dorobkiem artystycznym. Był zasłużonym członkiem ZASP w Gdańsku. Jego życie nie było jednak usłane różami. Po śmierci żony popadł w finansowe tarapaty.

Razem z 45-letnim synem z trudem wiązali koniec z końcem. W 2015 roku ostatni raz pojawił się w sztuce teatralnej. 80-letni wtedy artysta, chociaż nadal był bardzo sprawny umysłowo, to poruszał się przy pomocy kul, co sprawiało mu ogromny trud. Jego wsparciem był niepełnosprawny syn. Praktycznie niewidomy Marcin, przyjeżdżał z ojcem na próby, pomagał mu uczyć się tekstu i pilnował terminów. Jego sytuacją zainteresował się reżyser Tadeusz Nalepa, który postanowił zatrudnić go i założyć specjalną zbiórkę w serwisie siepomaga.

W 2015 roku w mojej inscenizacji dla gdyńskiego Teatru Muzycznego „Mały książę. Końcówka” Aleksander wcielił się w tytułową postać. Już wtedy jako 80-latek, choć bardzo sprawny mentalnie, miał problemy z mobilnością. Pomagał mu wtedy jego niepełnosprawny, prawie niewidomy syn Marcin, uczył się z nim tekstów, przychodził na próby, przypominał o terminach itd – mówił Tadeusz Nalepa.

Wczoraj media obiegła informacja o śmierci znakomitego artysty.

Aleksander Skowroński nie żyje

Schorowany aktor nie doczekał swoich 85. urodzin. Informację o śmierci artysty przekazał 24 listopada w mediach społecznościowych Związek Artystów Polskich. Aktor walczył z chorobą serca, miał cukrzycę oraz niesprawne biodro, co znacznie utrudniało mu codzienne funkcjonowanie.

Dzisiaj, nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował, grając postać Melchiora w „Pastorałce” Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Wybrzeże w Gdańsku. W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK. Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu ‚U pana Boga w ogródku’… Żegnaj!

Dzisiaj, nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z…

Posted by Związek Artystów Scen Polskich on Tuesday, November 24, 2020

Pod postem znalazło się mnóstwo komentarzy, w których internauci wspominają aktora i jego rolę w Filmie U Pana Boga w Ogródku.

Aleksander Skowroński: kim był?

Aleksander Skowroński urodził się 6 grudnia 1935 roku w Białymstoku. Był przede wszystkim aktorem teatralnym przez wiele lat związanym z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku. Zadebiutował rolą Melchiora w Pastorałce w reżyserii Natalii Gołębskiej, miało to miejsce w 1957 roku. Przez lata można go było obejrzeć w takich produkcjach jak: Boża podszewka, Prawiek i inne czasy, 13 posterunek, Adam i Ewa, Kasia i Tomek, Stara baśń, U Pana Boga w Ogródku, Uwikłanie czy Korona królów. Po raz ostatni zagrał w filmie Bilet na księżyc, który jest również ostatnim filmem w dorobku Anny Przybylskiej.


Aleksander Skowroński nie żyje

Aleksander Skowroński nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×