Wielka tragedia. Były prezydent popełnił samobójstwo. Był zamieszany w potężny skandal

Alan Garcia popełnił samobójstwo. Dlaczego się zabił?

Alan Garcia nie żyje. W środę rano zagraniczne media podały dramatyczną wiadomość. Były prezydent Peru popełnił samobójstwo – śmiertelnie postrzelił się w głowę, gdy w jego mieszkaniu z nakazem aresztowania pojawiła się policja.

Alan Garcia-Perez popełnił samobójstwo zaraz po tym jak śledczy oficjalnie wydali nakaz jego aresztowania. Niestety, gdy na posesji byłego prezydenta Peru pojawili się policjanci, ten chwycił za broń i strzelił sobie w łazience głowę. Lider Amerykańskiego Rewolucyjnego Sojuszu Ludowego był podejrzanym w wielkim skandalu korupcyjnym, podobno jego łapówki wyniosły łącznie ponad 800 mln dol.

Garcia miał być zatrzymany na dziesięć dni, a następnie miał zasiąść na ławie oskarżonych. Po strzale, mimo długich prób reanimacji i przetransportowania prezydenta do szpitala, nie udało się go uratować. Alan Garcia swoim życiorysem wpasowywał się we współczesną rzeczywistość peruwiańskiej polityki.

Wszyscy jego poprzednicy prędzej czy później stawali przed sądem. Alberto Fujimori, który zamienił kraj w dyktaturę, Alejandro Toledo, z którym Garcia przegrał kolejne wybory jak również poprzedni prezydent Peru. Śledczy ścigali także Ollantę Humalę, następcę z 2011 roku.

Jak Alan Garcia popełnił samobójstwo?

Alan Garcia prawdopodobnie również spodziewał się wizyty prokuratury u siebie. Gdy funkcjonariusze weszli do jego domu, spokojnie poinformowali byłego wodza o swoich planach. 69-letni poityk był na tę okoliczność przygotowany, wyznał zatem, że przysługuje mun prawo kontaktu ze swoim prawnikiem, prokuratorzy i policjanci zezwolili mu na rzekome wykonanie telefonu.

Prezydent Peru w tym celu udał się na drugie piętro swojej willi, tam w spokoju bez policyjnego nadzoru wyjął broń i zakończył swój żywot z kulą w głowie.

O tragicznej śmierci prezydenta Peru poinformował minister spraw wewnętrznych Peru, który powołał się na rozmowy z rodziną zmarłego.

Śmierć Garcii poruszyła miliony mieszkańców Peru i zwolenników jego polityki za granicą. Na pogrzebie pojawiły się tłumy, które obwiniają o obecnych polityków o samobójczą śmierć ich mentora.

Kim był Alan Garcia-Perez?

Alan Garcia-Perez był dwukrotnie prezydentem Peru. Rządził państwem w latach 1985–90 i ponownie od 28 lipca 2006 do 28 lipca 2011 roku. Po pierwszej kadencji był oskarżany o łamanie praw człowieka i udał się na emigrację do Kolumbii i Francji. Do ojczyzny wrócił po 9 latach, po ucieczce innego byłego prezydenta – Alberto Fujimoriego. Jego druga kadencja stała pod znakiem dobrych wyników gospodarczych.

Garcia wielokrotnie był podejrzewany o przyjmowanie łapówek od brazylijskiego przedsiębiorstwa budowlanego Odebrecht, które budowało w Limie metro w czasie drugiej kadencji lidera centrolewicowego Amerykańskiego Ludowego Sojuszu Rewolucyjnego. Firma przyznała się do przekazania peruwiańskim urzędnikom państwowym łapówek w wysokości 29 mln dolarów.

Po zakończeniu drugiej prezydentury Alan Garcia wyprowadził się do Hiszpanii. W listopadzie 2018 roku wrócił do Peru, aby złożyć zeznania w głośnej aferze finansowej. Wówczas sąd nałożył na niego zakaz opuszczania kraju przez 18 miesięcy, do czasu wyjaśnienia sprawy.

Zobacz: Mya-Lecia Naylor nie żyje. 16-letnia gwiazda miała zagrać w nowym “Wiedźminie”

Zobacz: Nie żyje legenda polskiego kina. Stworzył największe filmowe hity

Zobacz: Nie żyje ceniona dziennikarka TVP. Cała Warszawa w żałobie


Alan Garcia – pogrzeb wstrząsnął całym Peru

Alan Garcia – pogrzeb wstrząsnął całym Peru

Pogrzeb prezydenta Peru

Pogrzeb prezydenta Peru

Alan Garcia – były prezydent Peru nie żyje

Alan Garcia – były prezydent Peru nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×