Szukaj

Agnieszka Radwańska i Urszula Radwańska zdradziły szczegóły swojej diety. To nie jest typowy jadłospis sportowca!

Fotografia: ONS

Agnieszka Radwańska i Urszula Radwańska w najnowszym wydaniu miesięcznika Shape opowiedziały o swojej diecie i treningach. Okazuje się, że siostry, które wyglądają idealnie, nie mają specjalnej diety odchudzającej, nie stosują też tak modnych ostatnio metod niełączenia pewnych składników i jedzą wszystko, w tym pieczywo i nabiał. Trzymają się jednak jednej prostej zasady.

Jemy wszystko, zgodnie z powszechnymi zasadami zdrowego żywienia: dużo warzyw, ryb, lekkich potraw, mało smażonych kotletów, tłuszczu, cukrów – powiedziała Urszula.

Tenisistka zdradza też, że to ona jest siostrą gotującą, która lubi coś przyrządzić w kuchni – Agnieszki kulinaria w ogóle nie interesują, więc siostry podzieliły się obowiązkami.

Ja jem bez przerwy! Mam taką przemianę materii, że muszę często jeść, bo inaczej umieram z głodu. (…) zawsze zmywam i sprzątam, gdy gotuje dla nas Ula. Robi świetnego łososia [Teryaki]! – przyznała Agnieszka.

Nic dziwnego, że sportsmenki jedzą dużo. Ich dzień treningowy zaczyna się o dziewiątej rano na korcie, po obiedzie dziewczyny ćwiczą na siłowni. Odpocząć mogą dopiero około godziny 18. I tak przez sześć dni w tygodniu. Jeśli zbliża się turniej, treningi stają się bardziej intensywne. To gra ze sparingpartnerami, zajęcia z trenerami, instruktorami fitnessu, masażystami.

Dlatego też mogą pozwolić sobie na wyjście na miasto do restauracji – wybierają wówczas zwykłe dania z karty. Zazdrościmy!

 

Fotografia: Magazyn Shape

Fotografia: materiały prasowe


Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×