Szukaj

Agata Duda w żałobie po śmierci wujka. Nie żyje wybitny Polak, którego opłakuje cały świat

Agata Duda

Agata Duda

Agata Duda jest pogrążona w żałobie. Nie żyje jej wujek, wybitny Polak, który razem z jej ojcem, Julianem Kornhauserem tworzył historię literatury. Żegna do cały świat.

Agata Duda straciła bliskiego jej rodzinie człowieka. Nie żyje Adam Zagajewski, który razem z ojcem pierwszej damy tworzył historie literatury. Wybitny pisarz odszedł w Światowy Dzień Poezji, czyli 21 marca. Wiadomość o jego śmierci pojawiła się między innymi w Gazecie Wyborczej i miesięczniku Znak.

Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski – jeden z liderów literackiego pokolenia ’68, wybitny poeta i eseista – napisano.

Niewielu jednak wiedziało, że ma tak bliskie relacje z Agatą Dudą.

Adam Zagajewski nie żyje. Odszedł wujek Agaty Dudy

Na przełomie lat 60. i 70. Zagajewski trafił do jednej z najpopularniejszych polskich grup poetyckich o nazwie Teraz. Tam zaprzyjaźnił się z ojcem Agaty Dudy, Julianem Kornhauserem. Wspólnie redagowali magazyn Student. Pomagał im w tym m.in. Stanisław Barańczak.

Kornhauser i Zagajewski są autorami wspólnej książki o nazwie Świat nie przedstawiony. Poddali w niej krytyce wielu znanych polskich pisarzy, na przykład Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, czy Tadeusza Konwickiego.

Zmarły poeta i ojciec Agaty Dudy mieli wiele wspólnego. Wspólnie złożyli podpis pod Listem 59 w 1975 roku, czyli listem intelektualistów, którzy protestowali przeciwko wpisaniu do nowej konstytucji kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR.

Wielu badaczy określiło go, jako jedną z zapowiedzi powstania opozycji w czasach komuny. Agata Duda nie zabrała głosu publicznie po śmierci Zagajewskiego. Zrobił to jednak za pośrednictwem Twittera Andrzej Duda:

Dziś odszedł prof. Adam Zagajewski – poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Członek PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Smutna wiadomość i duża strata dla polskiej literatury. RiP – napisał na swoim Twitterze Andrzej Duda.

Poza prezydentem Zagajewskiego pożegnało wielu wybitnych Polaków związanych z kulturą i polityką: Olga Tokarczuk, Bogdan Zdrojewski, Michał Okoński, Adam Bodnar, Małgorzata Kidawa-Błońska, Michał Boni, Wojciech Sadurski, Tomasz Lis, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jerzy Buzek, Maja Komorowska, Monika Olejnik. Poetę żegna także świat, Twitter pęka w szwach od wpisów, w których wielbiciele jego twórczości wyrażają żal po jego odejściu.


Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×