Szukaj

Andrzej Duda zajął stanowisko ws. decyzji TK. Niespodziewanie przerwała mu Agata Duda. Dosadnie wyraziła swoje zdanie

Andrzej Duda i Agata Duda

Andrzej Duda i Agata Duda

Andrzej Duda w końcu zabrał głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Do rozmowy włączyła się także Agata Duda -  Pierwsza Dama niespodziewanie pojawiła się podczas rozmowy w Polsat News. Co powiedziała?

Od czwartku 22 października w Polsce wrze. To wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja jest niezgodna z Konstytucją. Na ulicach demonstrują setki tysięcy Polaków i jak wynika z najnowszych sondaży, decyzję TK popiera zaledwie 11% obywateli. Na temat kontrowersyjnego postanowienia wypowiedziało się już wiele osób publicznych. W końcu doczekaliśmy się też głosu Andrzeja Dudy i Agaty Dudy.

Agata Duda i Andrzej Duda zabierają głos ws. Strajku Kobiet

Prezydent był gościem Polsat News, rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim. Wypowiedział się na temat orzeczenia TK i strajku kobiet.

Przede wszystkim zacznę od tego, że rozumiem kobiety, które protestują. Czuję tę sytuację, choć wszyscy znają moje poglądy i wiedzą o tym, że jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej i mówiłem o tym wielokrotnie.(…) W pierwszej chwili, kiedy była mowa o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który te bardzo niejasne przesłanki umożliwiające aborcję eugeniczną uznał za niezgodne z konstytucją rzeczywiście byłem z tego zadowolony. Spodziewałem się jednak, mimo wszystko, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy w tym zakresie mogły zostać doprecyzowane (…).

Dodał także:

(…) trzeba wiedzieć o tym, że jeżeli chodzi o uszkodzenia płodu, to wady tzw. letalne, czyli te, które powodują śmierć dziecka natychmiast po urodzeniu (…), to jest jednak bardzo szczególna sytuacja. Jeżeli spojrzymy teraz na kobietę, która w takiej ciąży się znajduje to trzeba jasno powiedzieć, ze jej sytuacja jest absolutnie dramatyczna i brak zrozumienia dla tej sytuacji jest czymś, z czym ja osobiście sobie także absolutnie nie radzę.

Podczas rozmowy z Andrzejem Dudą niespodziewanie zabrała głos także Agata Duda. W pewnym momencie głowa państwa przerwała swoją wypowiedź. Okazało się, że jest obok niego żona, która chciałaby dodać coś od siebie:

Mogę mówić za siebie. Nie wyobrażam sobie, bym mogła usunąć ciążę, także zagrożoną. Poznałam wiele kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję i wychowują niepełnosprawne dzieci. Mam do tych kobiet ogromny szacunek i uważam je za bohaterki -oznajmiła.

Wypowiedziała się także na temat czwartkowej decyzji Trybunały Konstytucyjnego.

Stawiam pytanie: czy kobiety mogą być zmuszane do heroizmu? Mam tutaj wątpliwości.

Wyraziła również niepokój, który wywołuje w niej reakcja polskich obywatelek i obywateli. Pierwsza Dama nie popiera takiej formy protestów, jaką obserwujemy.

Trudno mi odpowiadać za inne kobiety, każdy ma własne zdanie. Niepokoi mnie to, co się dzieje. Nie można akceptować aktów agresji, profanacji kościołów. Nie ma na to przyzwolenia. Mogę mówić za siebie.

Jarosław Kaczyński komentuje wypowiedź Andrzeja Dudy

Późnym wieczorem o komentarz na temat słów Andrzeja Dudy został poproszony prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Jak podaje TVN24, jeden z dziennikarzy próbował się dowiedzieć, czy w kwestii aborcji będzie jakiś dialog i dodał, że „prezydent jest chyba innego zdania” niż Kaczyński, lider ugrupowania odpowiedział krótko:

Jest prezydentem, ma prawo — odpowiedział.

Nie odpowiedział jednak, czy zgadza się z jego opinią. Odszedł bez słowa, otoczony politykami.


Agata i Andrzej Duda na romantycznym zdjęciu we Włoszech

Agata i Andrzej Duda na romantycznym zdjęciu we Włoszech

Agata Duda podczas wizyty w Rzymie

Agata Duda podczas wizyty w Rzymie

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2020

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2020

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×