Szukaj

Nie żyje wybitny polski poeta. Adam Zagajewski zmarł w wieku 75 lat

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje. Wybitny pisarz, poeta, eseista zmarł w wieku 75 lat. O jego śmierci poinformował miesięcznik Znak.

Adam Zagajewski nie żyje. Zmarł 21 marca. Miał 75 lat. Należał do najwybitniejszych polskich twórców ostatnich dziesięcioleci. Był znany na całym świecie. O jego śmierci poinformowały Gazeta Wyborcza i miesięcznik Znak.

Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski – jeden z liderów literackiego pokolenia ’68, wybitny poeta i eseista.
Na łamach miesięcznika „Znak” tak pisał o przeżywaniu żałoby: „Pierwszy moment żałoby, zaraz po otrzymaniu wiadomości o zgonie bliskiej nam osoby, jest czymś straszliwym. To nawet nie jest jeszcze żałoba, to ból i bunt w stanie czystym, a słowo „żałoba” już zawiera w sobie pierwiastek rezygnacji, paktowania z tym, co się stało. Lecz w pierwszym momencie nie ma jeszcze słów, nie ma zgody, nie ma rezygnacji. Jest tak, jakby otworzyła się dziura w istnieniu. To jest trzęsienie ziemi otwierające przepaść. Moment płaczu i wściekłości, kiedy Logos jest bezradny. Logos dyskretnie odsuwa się na bok. Potem ta szczelina powoli, stopniowo zamyka się i zaczyna się długotrwały proces żałoby, zaczynamy ostrożnie chodzić po kładce nad rozpadliną; z czasem blizna zmienia kolor i prawie upodabnia się do zdrowej skóry. Są jednak śmierci, z którymi nie można się pogodzić”.
To będzie jedna z tych śmierci – napisano.

Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski – jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitny poeta i eseista. Na…

Posted by Miesięcznik ZNAK on Sunday, March 21, 2021

Adam Zagajewski nie żyje. Kim był?

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. W tym samym roku jego rodzina przeprowadziła się do Gliwic. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był poetą, eseistą, prozaikiem i przedstawicielem tzw. nowej fali. W swoim życiu został wielokrotnie nagrodzony za twórczość – był laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) czy Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był znany na całym świecie.

Jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich pisarzy za granicą, jego książki poetyckie i eseistyczne tłumaczone są na najważniejsze języki świata i ukazują się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji – tak o Adamie Zagajewskim pisze na swojej stronie internetowej Wydawnictwo a5.

Zagajewski był także jednym z sygnatariuszy Listu 59 w 1975 roku, czyli listu intelektualistów, którzy protestowali przeciwko wpisaniu do nowej konstytucji kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR. Rok później został objęty cenzurą, a w 1982 r. wyemigrował do Paryża. Od 1983 r. był redaktorem Zeszytów Literackich. Z Paryża powrócił w 2002 roku i zamieszkał w Krakowie. Jego żoną była Maja Wodecka – polska aktorka oraz tłumaczka jego twórczości na język francuski.

Pożegnały go już wybitne osoby związane z kulturą i polityką:  Bogdan Zdrojewski, Michał Okoński, Adam Bodnar, Małgorzata Kidawa-Błońska, Michał Boni, Wojciech Sadurski, Tomasz Lis, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jerzy Buzek, Maja Komorowska.


Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Adam Zagajewski nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×