NewsyAdam Słodowy ŻYJE! Uśmiercono wielką gwiazdę TVP!

Adam Słodowy ŻYJE! Uśmiercono wielką gwiazdę TVP!

Adam Słodowy ŻYJE! Uśmiercono wielką gwiazdę TVP!
Aneta Błaszczak
19.07.2019 15:04, aktualizacja: 19.07.2019 15:47

Dzisiaj rano serwisy internetowe obiegła przykra wiadomość o śmierci Adama Słodowego, który zyskał sympatię tysięcy Polaków jako popularyzator majsterkowania, autor scenariuszy do Pomysłowego Dobromira. Doniesienia wstrząsnęły internautami, którzy doskonale pamiętają twórcę legendarnego programu Zrób to sam, emitowanego na antenie TVP przez 20 lat. Okazuje się, że wstrząsające doniesienia są nieprawdziwe. Rodzina "polskiego McGyvera" oficjalnie zdementowała plotki w rozmowie z Radiem Poznań:

Na pewno jest to fałszywa informacja. Moja mama rozmawiała z jego małżonką i mówiła, że wszystko jest w porządku – powiedział w Radiu Poznań Maciej Rozbicki, krewny Słodowego.

Informację o śmierci Adama Słodowego podała również Wikipedia, która przed chwilą usunęła błąd ze swojej strony.

3 grudnia, pan Adam skończy 96 lat. Już teraz życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Kim jest Adam Słodowy?

Swoją przygodę z telewizją rozpoczął w latach 50., na szklany ekran trafił niemalże prosto z ulicy. Do siedziby TVP, na ulicy Jana Pawła Woronicza, przyszedł jako widz, oburzony materiałami prezentowanymi w Programem politechnizacyjnym. Po latach nie krył zaskoczenia, że stać go było na tak odważne zachowanie.

Jak można tak nudzić o majsterkowaniu? – zapytał redaktora Tadeusza Kołaczkowskiego.

W odpowiedzi zaproponowano mu stworzenie scenariusza do własnego programu. Słodowy bez dłuższego namysłu potraktował ironiczną odpowiedź jako kuszącą ofertę, z której błyskawicznie skorzystał.

W latach 1959-1983 zrealizował ponad 500 odcinków audycji Zrób to sam. W czasach PRL-u, domowej roboty konstrukcje wymyślane przez ulubieńca widzów, dla większości były zbawieniem. Tysiące nastolatków próbowało odtworzyć najbardziej szalone pomysły Słodowego, które często budziły podziw, nie tylko wśród najmłodszych odbiorców, ale i dorosłych.

Jak w “Wysokich obcasach” pisała Małgorzata I. Niemczyńska, gdy w grudniu 1958 roku Słodowy pokazał w telewizji, jak zbudować karmnik dla ptaków, po emisji programu przyszło 7,5 tysiąca listów do redakcji – donosi portal Gazeta.pl.

Słodowy jest autorem ponad 60 urządzeń usprawniających pracę w telewizji publicznej, niektóre z jego projektów do dzisiaj cieszą się popularnością. Na prośbę Gustawa Holoubka zaprojektował np. obrotową scenę do teatru telewizji.

W 1976 roku odebrał Order Uśmiechu – odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci. W 1983 roku otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Polski McGyver na co dzień mieszka w Warszawie z żoną Bożeną. W ostatnim czasie występował w różnych kampaniach reklamowych. Ma dwóch synów: młodszego Wojciecha, lekarza mieszkającego w Chicago oraz starszego Piotra, matematyka i fizyka, zamieszkałego w Melbourne.

  • Adam Słodowy - legendarny polski prezenter
  • Adam Słodowy - 50 lat telewizji
  • Adam Słodowy  żyje
  • Adam Słodowy - rodzina dementuje plotki o śmierci
  • Lech Wałęsa, Adam Słodowy
  • Lech Wałęsa, Adam Słodowy
  • Adam Słodowy - legendarny polski prezenter
[1/7] Adam Słodowy - legendarny polski prezenter
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także