Szukaj

Melania Trump wydała miliony na zmiany wnętrz Białego Domu! Są zdjęcia. Dzięki niej Bidenowie pławią się w luksusach

Melania Trump, Biały Dom

Melania Trump, Biały Dom

Melania Trump już nie jest Pierwszą Damą Ameryki, ale odcisnęła swój ślad w historii. Jej stylizacje są już legendarne, ale zostawiła po sobie także ślad w Białym Domu. Jaki?

W środę 20 stycznia Joe Biden został zaprzysiężony 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego inauguracyjna gala przyciągnęła największe nazwiska światowego show-biznesu (lista gości tutaj).

Tuż przed uroczystością, jego poprzednik Donald Trump razem z żoną opuścili Biały Dom. Złamali przy tym długoletnią tradycję i nie pożegnali się z urzędem jak poprzednicy. Do tego reakcja byłej Pierwszej Damy przejdzie do historii, mimo że ubrana jak na pogrzeb, wydawała się bardzo szczęśliwa. Przed wejściem na pokład prezydenckiego śmigłowca nie potrafiła powstrzymać uśmiechu.

Melania Trump przez cały czas prezydentury męża pozostawała raczej w cieniu. Mimo to pozostawiła trwały ślad w historii. Między innymi dokonała kilku znaczących zmian w przestrzeni Białego Domu.

Wnętrza Białego Domu. Co zmieniła Melania Trump i ile wydała?

Częścią spuścizny pierwszej damy są trwające prace konserwatorskie i dekoratorskie wykonywane w Białym Domu, żywym muzeum historii narodu amerykańskiego.

Każda odchodząca pierwsza rodzina, która mieszkała w 132-pokojowej rezydencji, zostawia coś po sobie. I chociaż Melania Trump nie skupiła się na remoncie, podczas jej kadencji wprowadzono kilka znaczących dodatków i ulepszeń. Obejmowały one między innymi zakup posągu z brązu autorstwa Isamu Noguchi, renowację pokoju wschodniego i nowe tkaniny, aby zastąpić uszkodzoną przez słońce tapicerkę i ściany w pokoju czerwonym. Były też projekty praktyczne, takie jak modernizacja podziemnego magazynu kuratorskiego i renowacja historycznych drewnianych drzwi, które przez dziesięciolecia były dziurawione przez prezydenckie psy.

Od pawilonu tenisowego po ogród różany, pani Trump pracowała nad różnymi projektami renowacji, kiedy była pierwszą damą – informuje biuro Melanii Trump w oświadczeniu na temat ulepszeń w Białym Domu – Pasjonuje się zachowaniem Białego Domu i jego terenów w ich kształcie, zapewniając zachowanie historii i piękna dla przyszłych pokoleń.

Odświeżenie Czerwonego Pokoju było jednym z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała, gdy była w Białym Domu. Ta kultowa przestrzeń po latach zbladła prawie do różu. Na ścianach znajduje się czerwony jedwab Scalamandré i czerwono-złote tapicerowane meble. Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu non-profit za odświeżenie wnętrza zapłaciło 300 000 dolarów.

Odświeżenie Czerwonego Pokoju było jednym z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała, gdy była w Białym Domu. Ta kultowa przestrzeń po latach zbladła prawie do różu. Na ścianach znajduje się czerwony jedwab Scalamandré i czerwono-złote tapicerowane meble. Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu non-profit za odświeżenie wnętrza zapłaciło 300 000 dolarów.

Biorąc pod uwagę pandemię COVID-19 oraz napięte stosunki z prasą, jej projekty nieczęsto trafiały na pierwsze strony gazet:

Jackie Kennedy to ta, na której wzorowała się Melania – mówi Kate Andersen Brower, historyk prezydenta, która napisała pięć książek o Białym Domu, w tym „Pierwsze kobiety” – Ale myślę, że mając doświadczenie jako modelka i pracując w przemyśle modowym w Nowym Jorku, bardziej przejmowała się własnym wyglądem niż domuem.

Ponowne wykonanie kultowego Ogrodu Różanego spowodowało kontrowersje wśród tradycjonalistów, którzy nie byli zadowoleni z usunięcia jabłoni, które zostały uwzględnione w oryginalnym projekcie przez ogrodnika i projektanta krajobrazu Bunny’ego Mellona. Rozmawiano również o nowych, efektownych kulach do kręgli odnowionej kręgielni, na których wytłoczono napis The President’s House.

Zeszłego lata Melania Trump zaprezentowała swoje prace remontowe w Ogrodzie Różanym w Białym Domu

Zeszłego lata Melania Trump zaprezentowała swoje prace remontowe w Ogrodzie Różanym w Białym Domu

Melania Trump w Białym domu. Wyjście na Ogród różany

Melania Trump w Białym domu. Wyjście na Ogród różany

Podczas gdy pierwsze damy Laura Bush i Michelle Obama przed opuszczeniem biura podzieliły się swoimi wnętrzami w Białym Domu na rozkładówkach w Architectural Digest, nie było żadnej historii Melanii Trump.

Jej nowojorski projektant, Tham Kannalikham, który kiedyś pracował dla Ralpha Laurena, wielokrotnie odmawiał wywiadu na temat pracy dla Trumpów w prywatnych kwaterach lub gdzie indziej.

Byłbym zaszczycony, mogąc w przyszłości porozmawiać z wami na temat mojej pracy nad wnętrzami Białego Domu z pierwszą damą Melanią Trump. Jednak w tej chwili chciałbym poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad niesamowitą podróżą, w której miałem szczęście być częścią – napisał w e-mailu.

We wspomnieniach Stephanie Winston Wolkoff z 2020 r. Melania and Me omówiono kilka szczegółów dekoracyjnych, w tym miłość Trump do różowej farby Farrow & Ball Middleton Pink, której użyła w swoim biurze, oraz jej nacisku na zainstalowanie nowych urządzeń hydraulicznych. CNN poinformowało, że Melania podobno „bawiła się pisaniem książki o historii gościnności w Białym Domu, a może takiej, która skupiała się na projektach, które ukończyła jako pierwsza dama” i że tuż przed wyprowadzką w Białym Domu robiono profesjonalne zdjęcia dywaników i innych przedmiotów dekoracyjnych.

Zmiany w przestrzeni publicznej Białego Domu są dokonywane w porozumieniu z kuratorem i głównym woźnym Białego Domu oraz grupą doradczą złożoną ze specjalistów, Komitetem ds. Konserwacji Białego Domu. Ich zadaniem jest utrzymanie muzealnego charakteru pomieszczeń. Pierwsza dama tradycyjnie pełni funkcję honorowej przewodniczącej komitetu.

Większość prac konserwatorskich i nabywanie nowych przedmiotów jest finansowana przez White House Historical Association, prywatną niedochodową instytucję edukacyjną założoną w 1961 r. przez Jacqueline Kennedy w celu opieki nad Białym Domem. Ogólne budżety na utrzymanie pochodzą z innych źródeł, w tym ze środków kongresu, Zarządu Służb Ogólnych i Służby Parku Narodowego.

Melania Trump skupiała się przede wszystkim na ochronie zabytków oraz dbaniu o piękno i historyczne elementy przestrzeni – mówi Stewart McLaurin, prezes Stowarzyszenia Historycznego Białego Domu – Jedna rzecz, która mnie uderzyła na początku – zawsze chciała wiedzieć, co zrobili inni przed nią, co było zwyczajem i tradycją. Potem dodała do tego swój własny styl lub osobisty wkład.

McLaurin mówi, że stowarzyszenie zwykle finansuje rocznie około 1 do 2 milionów dolarów zmian w Białym Domu. Zapłacili za kilkanaście projektów w latach prezydentury Trumpa, w tym:

  • Remont windy. Odnowiono małą windę prowadzącą do prywatnych kwater, w tym odnowiono i wymieniono drewniane i mosiężne elementy wyposażenia oraz zaktualizowano oświetlenie. Koszt: 100 000 USD.

To tutaj prezydent i pierwsza dama przyprowadzają głowy państw, aby udać się do rezydencji. Wcześniej było trochę obskurnie i ciemno. Wyglądało jak coś na tyłach starego domu towarowego Woodies. Naprawdę potrzebował odnowy – mówi McLaurin.

  • Antyczne krzesło. Rzadkie krzesło z 1817 roku, jedno z oryginalnych 24 zaprojektowanych przez Williama Kinga z Georgetown i zakupione przez prezydenta Jamesa Monroe, zostało kupione i odrestaurowane. Koszt: 85 000 USD.
  • Dywan w recepcji dyplomatycznej. Sala przyjęć dyplomatycznych, w której często witani są dygnitarze, jest bardzo używana. Dywan z 50 pieczęciami państwowymi wyglądał na zniszczony. Melania Trump pomogła zaprojektować nowy, wykonany przez Stark Carpet, zawierający 50 kwiatów stanowych. Koszt: 200 000 USD.
Melania Trump pomogła zaprojektować nowy dywanik w sali przyjęć dyplomatycznych, w którym znajdują się kwiaty z 50 stanów

Melania Trump pomogła zaprojektować nowy dywanik w sali przyjęć dyplomatycznych, w którym znajdują się kwiaty z 50 stanów

  • Drzwi. Około 30drewnianych drzwi zostało profesjonalnie wyremontowanych, a klamki polerowane. Koszt: 90000 USD.

To nie był wspaniały projekt – mówi McLaurin – Ale trzeba było, aby dom wyglądał jak najlepiej.

  • Wymiana tkaniny w Pokoju Czerwonym. Słońce spowodowało wyblaknięcie szkarłatnych ścian z jedwabiu Scalamandré. Meble zostały obite czerwonym i złotym jedwabiem. Koszt: około 300 000 USD.

McLaurin mówi:

Cały pokój został obity tapicerką, aby przywrócić żywiołowość oryginalnej czerwieni.

  • Tapicerka i złocenie Apartamentu Bellangé. Pierre-Antoine Bellangé w Paryżu wykonał w 1817 roku 53 meble do obecnego Niebieskiego Pokoju. W 1860 r. Prawie wszystkie zostały sprzedane na aukcji. Jacqueline Kennedy trochę odzyskała; od tego czasu dodano inne i wykonano repliki. Przywrócenie obecnych 21 sztuk rozpoczęło się w latach Obamy i zakończyło w 2018 roku. Koszt: 800 000 dolarów.
Fotel, który został ponownie tapicerowany i odrestaurowany w ramach renowacji apartamentu Pierre-Antoine Bellangé w Pokoju Niebieskim

Fotel, który został ponownie tapicerowany i odrestaurowany w ramach renowacji apartamentu Pierre-Antoine Bellangé w Pokoju Niebieskim

  • Zegar ścienny. Nad drzwiami prowadzącymi do odnowionej windy wisi zegar. Cyfry i napisy zostały wykonane przez kaligrafów z Białego Domu, a środkowy orzeł jest inspirowany porcelaną Jamesa Monroe. Utwór został zamówiony w Chelsea Clock Company, założonej w 1897 roku w Chelsea w stanie Massachusetts. Koszt: 10 000 dolarów.
Nowy mosiężny zegar ścienny ze skryptem kaligrafów Białego Domu to jeden z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała przez cztery lata w Białym Domu

Nowy mosiężny zegar ścienny ze skryptem kaligrafów Białego Domu to jeden z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała przez cztery lata w Białym Domu

  • Rzeźba Isamu Noguchi. Rzeźba z brązu „Floor Frame” Noguchiego z 1962 roku została wybrana przez Melanię Trump jako pierwsze dzieło sztuki azjatycko-amerykańskiego artysty w kolekcji Białego Domu. Został zainstalowany w Ogrodzie Różanym w listopadzie 2020 r. Koszt: 200 000 USD.

Największym projektem Melanii Trump była prawdopodobnie renowacja Ogrodu Różanego, która obejmowała wymianę starych nasadzeń oraz instalację nowych ścieżek wapiennych i zmodernizowanych systemów nawadniających. Został opłacony ze środków prywatnych. Pawilon tenisowy został zainspirowany architekturą Białego Domu. Budowa została wykonana we współpracy z Trust for the National Mall i National Park Service i sfinansowana z prywatnych darowizn. Opłata za odnowienie kręgielni została opłacona przez Bowling Proprietors 'Association of America.

Melania Trump odmówiła komentarza na temat jakiejkolwiek pracy w kwaterach prywatnych. Źródło zaznajomione z projektami restauratorskimi mówi:

Trump zachowała, odrestaurowała i ulepszyła wiele pokoi w prywatnej rezydencji, od jadalni, żółtego owalnego pokoju rodzinnego oraz sypialni i łazienki królowej. Wszystkie projekty zostały dokładnie sprawdzone, a do wykonania prac zatrudniono najlepszych rzemieślników.

Jak widać, Melania nie próżnowała przez czas, kiedy zamieszkiwała w Białym Domu. Pozostał po niej trwały ślad.


Odświeżenie Czerwonego Pokoju było jednym z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała, gdy była w Białym Domu. Ta kultowa przestrzeń po latach zbladła prawie do różu. Na ścianach znajduje się czerwony jedwab Scalamandré i czerwono-złote tapicerowane meble. Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu non-profit za odświeżenie wnętrza zapłaciło 300 000 dolarów.

Odświeżenie Czerwonego Pokoju było jednym z projektów, nad którymi Melania Trump pracowała, gdy była w Białym Domu. Ta kultowa przestrzeń po latach zbladła prawie do różu. Na ścianach znajduje się czerwony jedwab Scalamandré i czerwono-złote tapicerowane meble. Stowarzyszenie Historyczne Białego Domu non-profit za odświeżenie wnętrza zapłaciło 300 000 dolarów.

Zeszłego lata Melania Trump zaprezentowała swoje prace remontowe w Ogrodzie Różanym w Białym Domu

Zeszłego lata Melania Trump zaprezentowała swoje prace remontowe w Ogrodzie Różanym w Białym Domu

Melania Trump pomogła zaprojektować nowy dywanik w sali przyjęć dyplomatycznych, w którym znajdują się kwiaty z 50 stanów

Melania Trump pomogła zaprojektować nowy dywanik w sali przyjęć dyplomatycznych, w którym znajdują się kwiaty z 50 stanów

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×