Newsy33 lata Polska czekała na nową Miss World. Tak Aneta Kręglicka wygrywała w 1989 roku [WIDEO]

33 lata Polska czekała na nową Miss World. Tak Aneta Kręglicka wygrywała w 1989 roku [WIDEO]

Aneta Kręglicka na Miss World 1989
Aneta Kręglicka na Miss World 1989
Marta P.
17.03.2022 08:33, aktualizacja: 17.03.2022 16:06

17 marca Karolina Bielawska wygrała Miss World. To drugi raz w historii konkursu piękności, gdy Polka sięgnęła po koronę. Poprzedni taki sukces odnieśliśmy 33 lata temu. Wówczas międzynarodowe jury powaliła na kolana Aneta Kręglicka. Była bezkonkurencyjna. Przypominamy ten wyjątkowy moment.

Aneta Kręglicka: historia polskiej Miss World 1989

22 listopada 1989 r., niespełna 33 lata temu, pochodząca ze Szczecina blondynka zyskała tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie. Do dziś Aneta Kręglicka jest jedyną Polką, która zwyciężyła w prestiżowym konkursie Miss World. Jak to się stało, że 24-letnia studentka zza żelaznej granicy stała się międzynarodową gwiazdą?

Miss Wybrzeża

Jak każda kandydatka na Miss, Aneta musiała pokonać drogę selekcji. Zaczęło się od występu w konkursie Miss Wybrzeża 1989. Do startu namawiały ją koleżanki ze studenckiej grupy tanecznej. Aneta miała 24 lata, 172 cm wzrostu i idealne wymiary 88–58 88. Studiowała ekonomikę produkcji na Uniwersytecie Gdańskim. Nie była fanką konkursów piękności, ale w końcu przekonał ją tata, który twierdził, że piękna i inteligentna córka powinna wykorzystać taką szansę i przeżyć fantastyczną przygodę.

Wygrała i zyskała przepustkę na finał Miss Polonia.

Miss Polonia

Wybory najpiękniejszej Polki 1989 roku odbyły się w Operze Leśnej. Jurorzy zwrócili uwagę na Anetę już przed finałem, gdy zaprezentowała się im bez makijażu, w swobodnym wydaniu. Na tle innych kandydatek wyróżniała się przede wszystkim naturalnością i nieprzeciętną inteligencją. Na gali finałowej pojawiła się w typowym dla końca lat 80. stylistycznym przepychu: mocnym makijażu i nastroszonej fryzurze. Podobno część jury z początku jej nie poznała!

Sama twierdzi, że podczas finału Miss Polonia wyglądała fatalnie, ale taka była moda. Na szczęście spod jaskrawej otoczki wciąż przebijały jej pewność siebie i wdzięk. A te w połączeniu z delikatną urodą sprawiły, że właśnie Aneta Kręglicka została wybrana Miss Polonia 1989. Nagrodą była nowa toyota carina II.

Aneta Kręglicka w 1989 roku
Aneta Kręglicka w 1989 roku

Wicemiss International

Po osiągnięciu sukcesu w kraju przyszedł czas na konkursy międzynarodowe. Inaczej niż większość obywateli ówczesnej Polski, Aneta miała doświadczenie w zagranicznych podróżach, bo jej ojciec pracował za granicą. Odbywała też praktyki studenckie we Włoszech. Znała dobrze angielski i włoski.

We wrześniu 1989 roku z tytułem Miss Polonia wyjechała do Japonii na wybory Miss International. Piękna Polka została wybrana wicemiss

Aneta Kręglicka na Miss World 1989

Minęło zaledwie kilka dni od powrotu z Japonii, a Aneta już leciała do Hongkongu, tym razem celem był konkurs Miss World. W bagażu miała uszytą w ekspresowym tempie, zjawiskową sukienkę z fioletowej żorżety i sztucznego lisa. Nie było to dzieło znanego projektanta, tylko znajomej krawcowej.

Gdy dotarła na miejsce, jedna z uczestniczek powiedziała, że jej babcia miewa prorocze sny, a w jednym z nich konkurs wygrała dziewczyna z bloku wschodniego. Aneta spełniła tę przepowiednię i została pierwszą Polką z tytułem najpiękniejszej kobiety świata!

Co więcej: jurorzy przyznali jej niemal maksymalną liczbę punktów. Zachwycili się nie tylko urodą zjawiskowej blondynki, ale również jej elokwencją i umiejętnościami językowymi.

Zwycięstwo oszołomiło Anetę. Zupełnie zapomniała, jak powinna się zachować! Na szczęście organizatorzy latarkami poprowadzili ją po scenie, by z koroną na głowie mogła wykonać zwycięski przemarsz.

Do kraju wróciła jako wielka gwiazda. Rodacy przywitali ją z dumą i entuzjazmem, a Aneta zrozumiała, że jej życie zmieniło się na zawsze. Brała udział w wielkich galach, spotykała się z fanami, odwiedzała domy dziecka, a nawet pojawiała się na otwarciach banków. Udało się jej jednak pogodzić obowiązki Królowej Piękności z nauką – studia zdała z wyróżnieniem!

Aneta Kręglicka po przekazaniu korony Miss World 1989

Rok panowania skończyła z ulgą. Ogrom popularności przytłoczył ją i kompletnie odebrał prywatność. Wyjściem wydawała się podróż za ocean. W 1990 roku podpisała umowę z nowojorską agencją i rozpoczęła karierę jako modelka. Nie trwało to długo. Mimo że nie narzekała na brak zainteresowania i zleceń, zrezygnowała po kilku miesiącach. To nie był jej świat, wróciła do Polski.

W tym samym czasie proponowano jej udział w Eurowizji. To właśnie Aneta miała być pierwszą reprezentantką Polski w konkursie. Ostatecznie jednak nie przyjęła propozycji:

Piosenkę napisał dla mnie tata Natalii Kukulskiej, ale odmówiłam.
Ewa Kuklińska i Aneta Kręglicka w 1990 roku
Ewa Kuklińska i Aneta Kręglicka w 1990 roku

Tu założyła jedną z pierwszych w Polsce agencji reklamowych. Świetnie spełnia się w roli bizneswoman. Jest współwłaścicielką Studia Filmowego St.Lazare, działa charytatywnie, jest twarzą kampanii reklamowych, a nawet zajmuje się projektowaniem. Ponadto ukończyła studia doktoranckie na warszawskiej SGH. Potwierdzeniem osiągniętego sukcesu jest fakt, że dwa razy znalazła się na liście najbogatszych polskich gwiazd magazynu Forbes.

  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
  • Aneta Kręglicka na Miss World 1989
[1/10] Aneta Kręglicka na Miss World 1989
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także