NewsyKiedy szczepionka na koronawirusa? Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił datę

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił datę

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Elwira Szczepańska

30.10.2020 17:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski wzięli udział w konferencji prasowej, na której przekazali najnowsze ustalenia w sprawie działań mających na celu zatrzymanie pandemii. Jakie zaostrzenia będą obowiązywały? Pojawiła się także informacja na temat szczepionki. Kiedy i dla kogo będzie dostępna?

Mateusz Morawiecki zdradza, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zaczął od tego, że druga fala pandemii zaskoczyła swoją siłą:

Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta 2. fala jest groźniejsza od 1. i trzeba bardzo szybko reagować.

Poinformował, że cmentarze jednak zostaną zamknięte nie tylko w dzień Wszystkich Świętych, ale również w dzień poprzedzający oraz w Zaduszki. Premier ogłosił nakaz pracy zdalnej w administracji i poinformował, że przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych nadal działają stacjonarnie, ale w nie jest to decyzja ostateczna - w najbliższej przyszłości okaże się, czy nie będą zamknięte.

Dziś utrzymujemy cały czas to, że dzieci przedszkolne i klasy 1-3 działają stacjonarnie, ale to uzależniamy od krzywej zakażeń. (...) Korelacja czterech zmiennych wpływa na decyzję o zamknięciu szkół. Analizujemy, jak stosowane są środki zapobiegawcze również w innych krajach. Nawet tam, gdzie jest całkowity lockdown szkoły są otwarte - powiedział.

Najciekawsze jest to, że Morawiecki zdradził, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa i kto w pierwszej kolejności ją otrzyma:

Musimy dotrwać do czasu, kiedy szczepionka będzie gotowa – powiedział - Z dnia na dzień przybywa chorych. Dziś Ministerstwo Zdrowia podało informację o ponad 21 tys. nowych zakażeniach. Zatem kiedy lekarze będą szczepić pierwszych Polaków? Odbyłem wczoraj spotkanie z Radą Europejską. Bardzo prawdopodbne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu. Ale nie wszyscy mogą liczyć na szczepienia już na początku nowego roku. Pierwszeństwo będą miały bowiem pewne grupy społeczne. Jakie? - Szczepionka będize dla  wszystkich tych, którzy ich najbardziej jej potrzebują - dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności – poinformował premier.

Jesteście zaskoczeni tym, że szczepionka na koronawirusa już tak szybko może do nas trafić?

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Adam Niedzielski
Adam Niedzielski
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także