NewsyNie żyje Mary Tyler Moore! Znane są przyczyny śmierci

Nie żyje Mary Tyler Moore! Znane są przyczyny śmierci

Mary Tyler Moore nie żyje
Mary Tyler Moore nie żyje
Maja Migoń

26.01.2017 07:59, aktual.: 14.02.2017 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mary Tyler Moore była aktorką i producentką telewizyjną. W Ameryce zasłynęła głównie dzięki serialowi The Mary Tyler Moore Show. Zmarła w wieku 80 lat w szpitalu w miejscowości Greenwich, w stanie Connecticut.

W 2011 roku aktorka przeszła operację guza mózgu. Od tej pory cały czas zmagała się z problemami zdrowotnymi. Przyczyną śmierci były komplikacje po zapaleniu płuc. Wcześniej walczyła z chorobą alkoholową, którą udało się jej pokonać. W 1995 opisała swoją walkę w książce Poza tym. Wspierała liczne organizacje, walczyła o prawa zwierząt i była zaangażowana w walkę z cukrzycą.

Popularność przyniosła jej też w latach 60. rola gospodyni domowej w sitcomie The Dick Van Dyke Show, natomiast w latach 70. za rolę we wspomnianym wcześniej The Mary Tyler Show otrzymała 4 nagrody Emmy. Grała tam współczesną kobietę, która realizuje się zawodowo, a nie rodzinnie. W tamtych czasach było to nie do pomyślenia, dlatego zapewne odniosła tak ogromny sukces. Moore była też producentką tego serialu, wraz ze swoim drugim mężem.

Gwiazda wiele przeszła w życiu, w wieku 24 lat przypadkowo zastrzelił się jej syn. Dwa lata przed tym tragicznym wydarzeniem, jej siostra przedawkowała narkotyki. Te złe wspomnienia stały się jej inspiracją do zagrania nietypowej dla niej roli. W 1980 roku w filmie Zwyczajni ludzie zagrała zgorzkniałą po utracie syna matkę. Za tę rolę otrzymała Złotego Globa i nominację do Oscara.

Mary Tyler Moore nie żyje
Mary Tyler Moore nie żyje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także