NewsyMariusz Walter nie żyje. W wieku 85 lat odszedł twórca stacji TVN

Mariusz Walter nie żyje. W wieku 85 lat odszedł twórca stacji TVN

Mariusz Walter nie żyje
Mariusz Walter nie żyje
Elwira Szczepańska
13.12.2022 20:40, aktualizacja: 13.12.2022 22:53

Mariusz Walter nie żyje. Informację o śmierci dziennikarza, reżysera i twórcy stacji TVN przekazała Monika Olejnik. Miał 85 lat.

Mariusz Walter nie żyje

We wtorek 13 grudnia po godz. 20:00 na antenie TVN24 Monika Olejnik przekazała, że w wieku 85 lat zmarł Mariusz Walter.

Proszę państwa, mam dla państwa smutną wiadomość. Zmarł Mariusz Walter – wybitny dziennikarz, reżyser, twórca stacji TVN. Mariusz odszedł dzisiaj – poinformowała dziennikarka.
Mariusz Walter
Mariusz Walter

Kim był Mariusz Walter?

Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 r. we Lwowie. Pracę w mediach rozpoczął w czasie studiów na Politechnice Śląskiej. W 1963 r. zaczął pracować w TVP w Warszawie.

Walter realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. Widzowie bardzo wysoko oceniali Turniej miast, a także Studio 2, czyli wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo i koncertów. Był twórcą wszechstronnym. W roku 1971 na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym w Wenecji jego film Pierwszy. Szósty otrzymał Nagrodę Miasta Wenecji.

W 1982 r. odszedł z TVP i w latach 90. zaczął tworzyć stację telewizyjną, która miała stać się konkurencją dla telewizji publicznej.

13 października 1997 roku marzenie Mariusza Waltera się spełniło. O godzinie 19.30 Polacy po raz pierwszy obejrzeli "Fakty" w TVN. Do 2001 roku Mariusz Walter był prezesem TVN, a w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał aż do 2012 roku, do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer - wspominano na TVN24.pl.

Na początku lat 90., już po upadku komunizmu, Walter nabył od znajomego telewizję Wisła. Na jej podstawie stworzono później TVN. Stacja w obecnej formie wystartowała 13 października 1997 roku. Do 2001 roku pełnił funkcję prezesa TVN. W zarządzie grupy ITI zasiadał do 2012 roku.

W 2001 roku Mariusz Walter został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kinga Rusin pożegnała Mariusz Waltera

Kinga Rusin pożegnała Mariusza Waltera wpisem na Instagramie. Z wpisu wynika, że dziennikarka karierę zawdzięcza właśnie jemu.

Żegnaj Panie Prezesie. Gdyby nie Pan… Zapamiętam humor, anegdoty, klasę i wszystkie dobre rady. Dziękuję. Mariusz Walter 1937-2022, producent, scenarzysta i reżyser telewizyjny, pomysłodawca, założyciel i pierwszy prezes TVN.zdjęcie: plejada.pl - napisała.

Mariusza Waltera wspomniała także Omenaa Mensah.

Kiedy 19 lat temu przekroczyłam bramy TVN, na korytarzu spotkałam eleganckiego, dostojnego pana - który spytał mnie czy byłam na castingu do prognozy pogody … wtedy bezwiednie pomyślałam świetny pomysł… i tak się zaczęła na początku dość szorstka przyjaźń! - zaczęła.

Potem opisała szkołę, jaka przeszła pod okiem tego geniusza telewizji.

To właśnie on otworzył mi drzwi do telewizji, uwierzył we mnie, ale też kiedy było trzeba, potrafił dać ostrą reprymendę, żeby zmotywować do działania. Był dla mnie zawsze wsparciem i nieocenionym mentorem - był dla mnie też jak ojciec, któremu potrafiłam opowiedzieć o swoich rozterkach sercowych jakie przeżywałam. Wszystko co dziś mam, robię, przeżywam zawdzięczam panu Mariuszowi Walterowi. Dziękuje. Mistrzu, będzie Cię bardzo brakować… - zakończyła.

Pod postami internauci przekazują kondolencje.

Mariusz i Bożena Walter – Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2018
Mariusz i Bożena Walter – Nagrody Polskiej Rady Biznesu 2018
Bożena i Mariusz Walter
Bożena i Mariusz Walter
Mariusz  Walter
Mariusz Walter
Mariusz Walter
Mariusz Walter
Mariusz Walter – Ślub Edwarda Miszczaka i Anny Cieślak
Mariusz Walter – Ślub Edwarda Miszczaka i Anny Cieślak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także