NewsyMałgorzata Foremniak wcina jagody prosty z krzaka. Fani ostrzegają ją przed niebezpieczną chorobą

Małgorzata Foremniak wcina jagody prosty z krzaka. Fani ostrzegają ją przed niebezpieczną chorobą

Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak
Tila Nowak
13.07.2023 13:20

Małgorzata Foremniak to polska aktorka, której największą popularność przyniosła rola doktor Zosi w serialu Na dobre i na złe. Okazało się, że gwiazda jest też utalentowana tanecznie. Dotarła do finału Tańca z Gwiazdami w drugim sezonie i o włos została pokonana przez Kasię Cichopek.

Małgorzata Foremniak kpi z zaleceń lekarzy

Aktorka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Chętnie pokazuje swoje prywatne życie i dzieli się z fanami szczególnymi momentami. Ostatnio, dzięki okolicznościom przyrody, powróciła myślami do czasów, gdy była mała.

Niewiele trzeba, by poczuć się dobrze - napisała pod krótkim filmikiem, na którym zajada się jagodami prosto z krzaka.

Na reakcję fanów nie trzeba było długo czekać. Wielu z nich zwróciło się do aktorki z apelem, by nie jadła niemytych owoców, ponieważ może to grozić chorobą. Mowa o bąblowicy - to groźna choroba, wywołana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego. Lasy Państwowe każdego roku ostrzegają przed spożywaniem nieumytych, leśnych owoców jak jagody czy maliny.

Apel nie tylko do Małgorzaty Foremniak - zawsze  należy myć owoce

Ważne! #Pasożyty Chcąc delektować się pysznymi i zdrowymi owocami leśnymi, nie zapomnijcie o umyciu ich przed zjedzeniem. Jeżeli zbieraliście je sami, to umyjcie również dłonie, ponieważ na nich także mogą znajdować się jaja pasożytów, które powodują niebezpieczną chorobę — bąblowice. Niestety to właśnie latem dochodzi do największej liczby zachorowań. Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania ze względu na długi okres bezobjawowy. Jaja pasożytów trafiają na owoce i części roślin poprzez kał zarażonych lisów, jenotów, a także psów.Niezależnie od tego, czy owoce kupiliście czy zebraliście sami – umyjcie je przed zjedzeniem w bieżącej wodzie. - ostrzegają na Facebooku Lasy Państwowe.

Co to jest bąblownica? To poważna choroba, która w organizmie pojawia się, gdy połkniemy jaja tasiemca, na przykład z zanieczyszczona żywnością. W kolejnym etapie zarażenia z połkniętych jaj inwazyjnych uwalniają się larwy, które migrują do narządów wewnętrznych – głównie do wątroby i płuc. Tam przekształcają się w wolno rosnącą torbiel (bąblowica jednokomorowa) lub połączone drobne torbiele naciekające na okoliczne tkanki (bąblowica wielokomorowa). Torbiele mogą rozwijać się wiele lat. W początkowych etapach bąblowicę da się wyleczyć dzięki lekom, ale czasem potrzebne jest operacyjne usunięcie torbieli albo wręcz przeszczep wątroby.

Małgorzata Foremniak odniosła się do komentarzy.

Kiedyś się jadło truskawki prosto z pola, jabłka zerwane w sadzie u sąsiada (najsmaczniejsze), marchewkę wyrwaną z grządki i oczyszczoną w nogawce spodni i biegło się dalej na podwórko. Wolność i beztroskość bycia.

Dawniej nie wiedzieliśmy o wielu różnych chorobach, przez które możemy spędzić czas w szpitalu, zamiast podczas beztroskiego urlopu. Dlatego apelujemy - myjcie owoce przed zjedzeniem.

A wy myjecie owoce czy nie?

Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak - Elle Style Awards 2023 (KAPiF)
Małgorzata Foremniak - Elle Style Awards 2023 (KAPiF)
Małgorzata Foremniak
Małgorzata Foremniak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także