Rozgryzamy imprezowy dress code. Co pasuje na bal? W czym wybrać się na koktajl? I co to jest black tie?

Zasady dress code'u jak się ubierać na imprezy

Zasady dress code'u jak się ubierać na imprezy

Zasady dress code’u

To, jak ubieramy się na co dzień, a to, jak wypada przyjść ubranym na imprezę, to dwie różne kwestie. Wybór ubioru na mniej czy bardziej formalne spotkania często nastręcza wielu kłopotów. Tym bardziej jeśli zasady wyglądu gości narzucone są już w zaproszeniu na imprezę.

Co włożyć na bal? Co na imprezę typu koktajl? Kiedy mężczyzna powinien włożyć smoking? A kiedy wypada pojawić się wyłącznie we fraku? Oto nasz miniprzewodnik po zawiłym świecie imprezowego (i nie tylko) dress code’u.

Na luzie

Gdy na zaproszeniu widzimy streetwear czy sportwear, oznacza to, że organizatorzy pozwalają gościom na dużą swobodę i bardzo nieformalny styl ubrania.

Idąc na takie spotkanie możemy pozwolić sobie na wygodne spodnie, spódnicę niekrępującą ruchów, ale także krótkie spodnie, bluzki na ramiączkach i koszulki z krótkimi rękawami.

Mimo że to najmniej formalny typ ubioru, nie są jednak zalecane jaskrawe kolory, wyzywające dekolty, nazbyt fantazyjne wzory. Gładkie tkaniny, stosunkowo spokojne desenie zawsze będą dobre.

Wciąż niezbyt formalnie

Na znaczną swobodę w doborze stroju możemy sobie także pozwolić, gdy zaproszono nas na spotkanie, na którym obowiązuje casual czy business casual.

Panie mogą sobie odpuścić sztywny kostium, a zamiast żakietu mieć na sobie marynarkę o sportowym fasonie. Pasują wtedy też niezbyt formalne sukienki i bluzki, ale bez wyzywających dekoltów. Szpilki są mile widziane, ale buty na płaskim obcasie sprawdzą się równie dobrze.

Panowie nie muszą wkładać garnituru i wiązać krawata. Dozwolone są koszulki polo, z kołnierzykiem, sportowe marynarki, koszule w kratę. Idealne będą sznurowane półbuty, ale mężczyzna nie popełni błędu, gdy zdecyduje się na skórzane mokasyny.

Imprezy w ciągu dnia

W okolicach południa czy po południu organizuje się przyjęcia typu koktajl, bankiety, ale też uroczystości rodzinne jak chrzciny czy wesela. Wtedy obowiązuje cocktail dress.

Sukienka koktajlowa zazwyczaj kończy się w okolicy kolan – tuż przed albo tuż za kolanem. Wkładamy wtedy sandały na obcasie, ale i baleriny będą świetne. Dodatki raczej stonowane, zwłaszcza biżuteria. Można okryć się szalem. Rajstopy czy pończochy w upalne dni, choć wskazane, to nie są wymagane.

Panowie na przyjęcie typu koktajl wkładają garnitur i koszulę z długim rękawem oraz krawat. Buty i długie skarpetki w ciemnym kolorze. Zegarek elegancki, nie sportowy.

Gdy robi się oficjalnie…

Ważne okazje, imprezy organizowane wieczorem oznaczają często konieczność włożenia stroju wedle wskazań business dress czy formal dress.

Panie wkładają wtedy bardziej formalny kostium, sukienkę czy spódnicę (długości do kolan), mogą też być spodnie czy garnitury z eleganckich tkanin. Panowie obowiązkowo wkładają garnitur. Nie ma miejsca na krótkie rękawy, brak krawata ani tym bardziej niestosownie głębokie dekolty. Kolorystyka i fasony mają być stonowane. U pań – konieczne eleganckie buty na wysokim obcasie.

Podobnie sprawa ma się kwestia stroju określanego jako lounge suit czy business suite. Panowie zobowiązani są do włożenia czarnego garnituru, białej koszuli i obowiązkowego krawata.

Gale i bale

Wchodzimy na najwyższy stopień modowego wtajemniczenia, jeśli chodzi o stroje superformalne. Mowa o ubiorze typu formal dress., który przeznaczony jest na imprezy o najwyższej randze, zawsze odbywające się wieczorem. Na zaproszeniu będzie widniało określenie black tie albo white tie.

Black tie to wizytowy strój, który wkładamy na imprezy po godzinie 18. Może to być gala wręczenia nagród czy bal. Mężczyzna musi mieć na sobie smoking, białą koszula z krytymi guzikami (jej mankiety zapinamy na spinki!). Do tego mucha (z połyskującego materiału, najlepiej wiązana), kamizelka na jeden guzik (zapięta!) albo pas smokingowy, tzw. hiszpański. Spodnie wąskie z lampasem. Buty – czarne, wiązane, najlepiej lakierki, do których wkładamy obowiązkowo długie, czarne skarpetki.

Panie mogą wybrać między bardzo elegancką sukienką koktajlową do kolan, chyba że na zaproszeniu wyraźnie zaznaczono long dress. Wtedy niezbędna jest długa suknia, o stosownym dekolcie i niezbyt odkrytych plecach. Musi ją dopełniać staranna fryzura i odpowiednia biżuteria: naszyjniki, kolczyki czy bransolety, nawet te okazałe, ale ze szlachetnych kruszców, w dobrym stylu. Buty – na wysokim obcasie, z zakrytymi palcami. Torebka – niewielka, najlepiej kopertówka albo niewielkie puzderko. Strój mogą uzupełniać szal czy rękawiczki.

Do opery lub na spotkanie z… królową

Najbardziej formalny i uroczysty strój obowiązuje na przyjęciach dyplomatycznych, premierach teatralnych czy operowych, a także podczas wizyty u… królowej. Wówczas mówimy o white tie.

Oznacza to, że mężczyzna zobowiązany jest włożyć frak, a do niego białą muszkę. Biała koszula, biała kamizelka, spodnie dopasowane z lampasem, buty czarne, lakierki.

Kobiety wkładają wyłącznie długie suknie i resztę stroju wedle wskazań zasady black tie.

Zobacz także: Najpiękniejsze kreacje na wyjątkowej gali w Nowym Jorku [GALERIA FOTO]


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×