NewsyJak królowa mogła napisać coś takiego? List Elżbiety II rzuca nowe światło na rozwód Diany i Karola

Jak królowa mogła napisać coś takiego? List Elżbiety II rzuca nowe światło na rozwód Diany i Karola

Księżna Diana, książę Karol, królowa Elżbieta II
Księżna Diana, książę Karol, królowa Elżbieta II
Agata Włodarczyk
16.02.2020 05:00, aktualizacja: 16.02.2020 12:48

Po latach okazuje się, że zaledwie kilka tygodni po tym, jak księżna Diana udzieliła przełomowego wywiadu na temat rozpadu małżeństwa z księciem Karolem, królewski posłaniec zapukał do jej drzwi, aby doręczyć jej list od samej królowej.

W rozmowie z Martinem Bashirem wyemitowanej w listopadzie 1995 r. Diana ujawniła, że w jej małżeństwie z Karolem było „trzech z nas”, nawiązując w ten sposób do wieloletniej miłości księcia Camilli Parker, którą do dziś oskarża się o rozbicie małżeństwa Karola i Diany.

Co królowa napisała w liście do księżnej Diany?

W wywiadzie, który obejrzało prawie 23 miliony widzów, Diana opisała środowisko księcia Karola jako „wrogie” i dodała, że monarchia desperacko potrzebuje modernizacji – powodując w ten sposób ogromne zakłopotanie w rodzinie królewskiej.

Ton listu Jej Królewskiej Mości nie pozostawiał Dianie wątpliwości co do jej głębokiego rozdrażnienia udzielonym wywiadem, który pogrążył monarchię w kryzysie, gdy społeczeństwo stanęło po stronie Diany. Królowa napisała:

Skonsultowałam się z arcybiskupem Canterburym i premierem oraz oczywiście z Karolem i zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla ciebie jest rozwód.

Mimo że para żyła już od trzech lat osobno, technicznie się nie rozwiedli. Diana upierała się, że nie chce rozwodu, i publicznie powiedziała o swoim „głębokim smutku” z powodu ich separacji oraz że potrzebowała jedynie „jasności co do sytuacji, która była przedmiotem ogromnej dyskusji”. Ale list Królowej nie pozostawiał wątpliwości co do tego, jak powinno być.

Księżna Diana i książę Karol rozstali się w 1992 roku, czyli 4 lata przed oficjalnym ogłoszeniem rozwodu
Księżna Diana i książę Karol rozstali się w 1992 roku, czyli 4 lata przed oficjalnym ogłoszeniem rozwodu

Księżna Diana rozgoryczona listem od królowej

Po otrzymaniu korespondencji od Królowej – Diana była podobno wściekła, że została zmuszona do wyrażenia zgody na rozwód, którego nie chciała. Podobno powiedziała swojemu lokajowi:

Na bogato! To oni decydują, czy się rozwodzę!

Zaledwie kilka dni później Pałac Buckingham przekazał światu „decyzję”, stwierdzając w oświadczeniu, że „po rozważeniu obecnej sytuacji Królowa… wyraziła opinię, popieraną przez księcia Edynburga, że najlepszym wyjściem jest wcześniejszy rozwód."

List królowej zakończył ostatecznie „bajkowe” małżeństwo księcia i księżnej Walii, które oczarowało miliony na całym świecie, poczynając od wystawnego ślubu w katedrze św. Pawła w dniu 29 lipca 1981 r.

Co księżna Diana dostała po rozwodzie z księciem Karolem?

Diana i Karol rozwiedli się ostatecznie osiem miesięcy później – 28 sierpnia 1996 r. Księżna otrzymała podobno ryczałt w wysokości 87 milionów złotych i dodatkowo prawie 2 miliony złotych rocznie na prowadzenie swojego prywatnego biura. Pozwolono jej również zachować mieszkania w pałacu Kensington. Diana i Karol zgodzili się na wspólną opiekę nad swoimi synami.

  • Książę Karol i królowa Elżbieta II, październik 2019
  • Księżna Diana z królową Elżbietą II
  • Księżna Diana z synami - Williamem i Harrym i mężem Karolem
  • Książę Karol i księżna Camilla świętowali rocznicę ślubu
  • Książę Karol, księżna Diana, dzieci
  • Księżna Diana i książę Karol w Korei
  • Księżna Diana
[1/7] Książę Karol i królowa Elżbieta II, październik 2019
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także