NewsyKrzysztof Krawczyk ma nowy grób. Kształtem przypomina scenę i jest pełen nawiązań do jego twórczości

Krzysztof Krawczyk ma nowy grób. Kształtem przypomina scenę i jest pełen nawiązań do jego twórczości

Krzysztof Krawczyk
Krzysztof Krawczyk
05.10.2021 12:00, aktualizacja: 05.10.2021 16:29

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku w Łodzi. Twórca przebojów takich jak ParostatekByle było takBo jesteś ty czy Trudno tak, zmarł niedługo po przejściu koronawirusa. Pogrzeb piosenkarza odbył się 10 kwietnia. Został pochowany w miejscowości Grotniki nieopodal Łodzi, gdzie spędził on ostatnie 30 lata swojego życia. Teraz, gdy od śmierci gwiazdora minęło pół roku, jego żona, Ewa Krawczyk, zadbała o to, aby jej mężowi postawiono nowy pomnik, który wizualnie nawiązuje do jego twórczości muzycznej i występów na estradzie.

Nowy grób Krzysztofa Krawczyka. Jak wygląda?

Autorem projektu nowego pomnika jest przyjaciel Krawczyków – ksiądz Krzysztof Niespodziański. Za bezpośrednie zrealizowanie projektu odpowiada z kolei mistrz kamiennictwa – Andrzej Woźniak.

Pomnik przypomina kształtem scenę. Dodatkowo na stopniach pomnika zamieszczono tytuły najbardziej hitowych utworów gwiazdy polskiej muzyki. Ważnym elementem pomnika jest też autograf Krzysztofa Krawczyka.

Na płytach nagrobnych umieszczono element przedstawiający zdjęcie piosenkarza z mikrofonem. Tuż obok niego znajduje się monumentalny krzyż, który został opleciony koroną cierniową, symbolem męki Jezusa Chrystusa, co ma odnosić się do żarliwej wiary rzymskokatolickiej zmarłego.

Całość została wykonana z granitu. Poszczególne elementy pomnika pokryto czerwonym (symbol miłości) i zielonym (symbol harmonii oraz łączności ze światem przyrody) kolorem.

Nowy grób Krzysztofa Krawczyka – okładka Super Expressu
Nowy grób Krzysztofa Krawczyka – okładka Super Expressu

Realizator projektu, Andrzej Woźniak, więcej o swoim dziele opowiedział w rozmowie z dziennikarzami pisma Super Express. Wyjaśnił, że praca artysty nagrobkowa jest zaskakująco podobna do zawodu piosenkarza. Taki artysta – podobnie jak muzyk – nadaje ostateczny kształt przygotowanemu wcześniej projektowi.

SE udało się również porozmawiać z partnerką życiową Krzysztofa – Ewą, która nie kryje tego, że jest bardzo zadowolona z finalnego efektu pracy duchownego i mistrza kamieniarstwa. Ewa Krawczyk szczegółowo wyjaśniła redaktorom znaczenie poszczególnych elementów tego pięknego pomnika.

(...) ulubionymi naszymi kolorami były zieleń – symbol nadziej, symbol natury, a czerwony – miłości, miłości do mnie, miłości do Pana Boga. Krzyż z koroną cierniową to największy symbol wiary – opowiedziała.

Grób Krzysztofa Krawczyka nie spodoba się każdemu?

Dodała, że niektórym osobom pomnik może się nie spodobać. Dlaczego?

(...) bo nikt się taki nie urodził, kto by wszystkim dogodził – skwitowała. Rozmawialiśmy z Krzysztofem o tym, jak ma wyglądać ten pomnik. Tak go sobie wyobrażaliśmy. Krzyś nie chciał, żeby ten grobowiec  był w centrum. Kochał ludzi (...), nie chciał się wyróżniać – podsumowała.

Ponadto – jak uzupełniła – wkrótce obok nowego pomnika mają stanąć ławeczki, dzięki którym fani twórczości Krzysztofa Krawczyka będą mogli spędzić nieco więcej czasu przy grobie swojego idola. Piosenkarz niewątpliwie zasłużył na chwilę zadumy i modlitwy ze strony najwierniejszych fanów swoich przebojów.

Jak podoba się nam nowy pomnik Krzysztofa Krawczyka? My musimy przyznać, że robi on duże wrażenie. Jego zdjęcie możecie zobaczyć w galerii zdjęć poniżej tekstu. Zamieszczamy też filmik udostępniony przez Andrzeja Kosmalę, który pokazał nowy pomnik za pośrednictwem profilu na Facebooku.

https://www.facebook.com/100000638850375/videos/1077505339657801

Andrzej Kosmala, były menadżer Krzysztofa Krawczyka i dziennikarz, skomentował filmik następującymi słowami:

Każdy dźwiga Swój Krzyż.Wczoraj prace przy pomniku nagrobkowym Krzysztofa Krawczyka na Cmentarzu w Grotnikach. A dzisiaj więcej w Super Expressie! Krzysztof ma już swój dom doczesnego spoczynku… Dziś mija 6 miesięcy gdy odszedł z tego łez padołu…

Piękna niespodzianka upamiętniająca artystę przed 1 listopada.

 • Grób Krzysztofa Krawczyka tydzień po pogrzebie
 • Grób Krzysztofa Krawczyka tydzień po pogrzebie
 • Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka
 • Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali
 • Pomnik Krzysztofa Krawczyka. Screen z Facebooka Andrzeja Kosmali
 • Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka
 • Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka
 • Grób Krzysztofa Krawczyka po pogrzebie
 • Grób Krzysztofa Krawczyka po pogrzebie
 • Jak zapamiętała Krzysztofa Krawczyka pierwsza żona?
 • Zdjęcie pomnika Krawczyka na okładce "SE"
 • Krzysztof Krawczyk
[1/12] Grób Krzysztofa Krawczyka tydzień po pogrzebie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także