NewsyTo już koniec "Świata według Kiepskich"? Posunięcia Polsatu nie pozostawiają wątpliwości

To już koniec "Świata według Kiepskich"? Posunięcia Polsatu nie pozostawiają wątpliwości

Świat według Kiepskich
Świat według Kiepskich
Elwira Szczepańska

27.11.2021 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świat według Kiepskich, to zaraz po Klanie, najdłużej emitowany w polskiej telewizji serial. Pierwszy odcinek został pokazany 22 lata temu – 16 marca 1999 roku. Od tamtego czasu format doczekał się stałego grona odbiorców, a wiele tekstów wygłaszanych przez postaci weszło do mowy potocznej.

Niestety ostatnio produkcja przeżywała czarną passę. W październiku zeszłego roku zmarł Dariusz Gnatowski, który zaskarbił sobie sympatię widzów rolą Boczka. W styczniu tego roku pojawiła się kolejna przykra wiadomość – odszedł Ryszard Kotys, wcielający się w Paździocha.

Pojawiły się pytania, co dalej z serialem? Głos zabrał wówczas jeden ze scenarzystów Janusz Sadza. Dodał wpis na Facebooku, w którym podzielił się refleksją, że nie powinno się kontynuować produkcji:

Dodam swoje skromne trzy grosze... DOŚĆ. Ten serial powinien być zakończony z honorem przez ATM kilkanaście lat temu. Wówczas nie zbankrutowałby opiniami, że "trzepie się kasę dopóki można i jakkolwiek się da." Po odejściu tych wielkich Osób moim zdaniem, tworzenie na siłę kolejnych scenariuszy ZDUPY mija się z sensem i robi złą atmosferę. Piszę to JA. Człowiek, który zebrał w swojej wyobraźni te wszystkie postaci i tchnął w nie ŻYCIE 22 lata temu. W moich planach scenariuszowych nie było nieobecności tych Wielkich Aktorów. Dziękuję Pani Krystyno, Bogusiu, Darku i... Ryśku kochany... Za wszystkie wspólne chwile. Dobranoc.

Mimo to Polsat nie zrezygnował. Czy jednak nie okaże się to złą decyzją? Wyniki oglądalności Świata według Kiepskich nie napawają optymizmem.

Czy to koniec Świata według Kiepskich?

Serial był zapowiadany jako hit ramówki Polsatu. Pod koniec października wrócił na antenę po 1,5 roku.  Najpierw wyemitowano odcinki nagrane na początku 2020 roku, w których można zobaczyć nieżyjący już Dariusza Gnatowskiego i Ryszarda Kotysa.

Za reklamę w przerwie odcinka trzeba było zapłacić 83,6 tys. złotych. To jedna z najwyższych stawek w październikowym cenniku stacji. W listopadzie kwota spadła do 80,5 tys. Przestała dopisywać także widownia. Z odcinka na odcinek coraz mniej osób zasiadało przed telewizorami - średnio na oglądanie decydowało się 746 tys. widzów.

Polsat przegrywał w wynikach oglądalności ze swoją konkurencją. Prawdopodobnie dlatego podjęto decyzję, że finałowe odcinki pojawią się o innej porze - nie chwilę po 20.00, a o 2.25 w nocy. To nie są dobre wieści dla wytrawnych fanów formatu. Mało tego - również reklamodawcy zapłacą zdecydowanie mniej za spoty, bo zaledwie 1900 zł.

Zmiana godziny emisji serialu wynika z faktu, że stacja podjęła decyzję o modyfikacji układu ramówki. Zmiany obowiązują od 1 grudnia - poinformowała Suoer Ekspress Magda Kowalik z działu Promocji i PR Polsatu.

Pojawiły się także pogłoski, że zmiana emisji ma związek z politycznymi treściami pojawiającymi się w produkcji:

"Świat według Kiepskich” jest jednym z najważniejszych naszych seriali, nadawanym na naszych antenach od ponad 20 lat. I można powiedzieć, że przez całe 20 lat w niemal każdym odcinku są wątki polityczne i społeczne, gdyż serial jest po prostu o Polsce i Polakach. Tyle, że pokazuje naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle i z pewną dozą humoru - zdementował w Wirtualnych Mediach te doniesienia Tomasz Matwiejczyk z Polsatu.

Niestety nie ma wątpliwości, że jeżeli wyniki oglądalności Świata według Kiepskich się nie poprawią, to serial zniknie z anteny.

  • Świat według Kiepskich - nowe odcinki
  • Świat według Kiepskich - nowe odcinki
  • Świat według Kiepskich - nowe odcinki
  • Świat według Kiepskich
  • Świat według Kiepskich
  • Świat według Kiepskich - nowe odcinki
  • Świat według Kiepskich - nowe odcinki
[1/7] Świat według Kiepskich - nowe odcinki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także