NewsyKayah wzywa internautów do pomocy. Jej znajoma piosenkarka walczy o przetrwanie w Afganistanie

Kayah wzywa internautów do pomocy. Jej znajoma piosenkarka walczy o przetrwanie w Afganistanie

Kayah wzywa fanów do pomocy Afgańczykom
Kayah wzywa fanów do pomocy Afgańczykom
Magda Kwiatkowska

17.08.2021 19:00, aktual.: 18.08.2021 08:58

Kayah, a właściwie Katarzyna Magda Rooijens, jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek. Na scenie zadebiutowała w 1984 roku i od tamtego czasu zachwyca wszystkim swoim pięknym głosem. Przez lata zdobyła grono wiernych fanów, którzy chętnie jeżdżą na jej koncerty oraz śledzą kolejne zawodowe projekty.

Wokalistka rzadko opowiada publicznie o swoim życiu prywatnym, jednak w marcu tego roku przełamała się i w rozmowie z Magdą Mołek wróciła wspomnieniami do trudnej relacji z ojcem:

Nie miałam według niego ani talentu, ani urody. Twierdził, że jestem za brzydka, by być jego córką. Był czas, kiedy negował mnie całkowicie. (…) To było bardzo bolesne. Dziś mamy z ojcem normalną relację. Choć nie wiem, czy normalną, bo ojciec nigdy nie widział mnie na scenie. I nawet kiedy przyjechał do Polski, a ja grałam w Trójce kameralny koncert i chciałam go wyciągnąć, to wolał sobie siedzieć u mamy i pić piwo w kuchni, niż przyjść – wyznała gwiazda.

Doświadczenia z przeszłości nauczyły ją m.in. by nie osądzać drugiego człowieka. Nie wykluczone, że to właśnie z tego powodu tak bardzo zaangażowała się w pomoc kobietom znajdującym się obecnie w Afganistanie.

Kayah wzywa fanów do pomocy

Sytuacja w Afganistanie jest dramatyczna. W niedzielę talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad niemal całym krajem. Bojownicy zapowiedzieli, że nie zamierzają rządzić w sposób pokojowy, przez co życie ludzi jest zagrożone.

Zapewniamy wszystkich, że gwarantujemy bezpieczeństwo obywatelom i misjom dyplomatycznym. Jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi afgańskimi politykami i zagwarantujemy im niezbędną ochronę – powiedział w niedzielę Al-Dżazirze ich rzecznik Mohammad Naeem.

Okazuje się, że z tego regionu pochodzi przyjaciółka Kayah, raperka Sonita Lizadeh, z którą gwiazda chciała nawiązać współpracę.

@sonitalizadeh jest raperką z Afganistanu, od lat walczącą o prawa kobiet, odważną aktywistką.Poznałyśmy się, kiedy przejęta dokumentem o jej tragicznym losie i zwycięskiej walce o godność kobiety afgańskiej, nawiązałam z nią kontakt. Od dłuższego czasu myślimy o wspólnym utworze i jestem pewna, że to kiedyś nastąpi.

Wokalistka jest poruszona sytuacją kobiet w Afganistanie. Z myślą o nich zaapelowała do swoich fanów, by w komentarzach pod wpisem zdradzili, w jaki sposób można pomóc jej koleżance oraz innym kobietom, które znajdują się obecnie w niebezpieczeństwie.

Dziś razem z nią i innymi wrażliwymi ludźmi, przeżywamy dramat Afganek i ich rodzin, w tym bardzo trudnym momencie.Dzielcie się, proszę, w komentarzach pod postem linkami, artykułami, które mówią o tym jak można pomóc.Wiem, że mam na swoim profilu samych ludzi, którym zależy i którzy nie pozostają obojętni.

Kim jest Sonita Lizadeh?

Lizadeh jest afgańską raperką i aktywistką, która od lat walczy o prawa kobiet. Bardzo głośno sprzeciwia się przymusowym małżeństwom. 25-latka zyskała popularność dzięki utworowi pt. Brides for Sale, w którym rapowała o tym, jak afgańskie rodziny sprzedają swoje córki.

A może wy wiecie, w jaki sposób można pomóc Afgańczykom?

  • Sonita Lizadeh - afgańska przyjaciółka Kayah
  • Sonita Lizadeh - afgańska przyjaciółka Kayah
  • Kayah - Akcja Żonkile, 78. rocznica powstania w gettcie warszawskim
  • Viki Gabor, Kayah - Fryderyki 2021
  • scena z: Kayah, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
  • Sonita Lizadeh - afgańska przyjaciółka Kayah
  • Sonita Lizadeh - afgańska przyjaciółka Kayah
[1/7] Sonita Lizadeh - afgańska przyjaciółka Kayah
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także